Cizinci nás ponížili před Slováky. Tým je málo maďarský, zuří fanoušci Ferencvárose

mar mar
23. 7. 2022 18:39
Mělo to být jasné vítězství Ferencvárose a první krok na cestě do základní skupiny fotbalové Ligy mistrů. Místo toho ovšem maďarský mistr doma podlehl Slovanu Bratislava a od svých fanoušků to pořádně schytal.
Fotbalisté Ferencvárose v Evropské lize
Fotbalisté Ferencvárose v Evropské lize | Foto: Reuters

Vyhrocený souboj odvěkých soupeřů měl dramatickou už předehru. Na klubový autobus Slovanu zaútočil v úterý po předzápasovém tréninku hozeným kamenem třicetiletý příznivec domácích. Soud v Budapešti už stihl muži uložit trest.

Horkokrevného muže čeká 150 hodin veřejně prospěšných prací a také peněžitý trest. Fanoušek zaplatí pokutu 150 tisíc forintů (tedy asi 9 tisíc korun). Poté, co spatřil autobus "Belasích", se schoval do křoví, odkud do zadního okna hodil kámen. Ten naštěstí neprorazil dvojité sklo a hráči vyvázli bez zranění.

Zatímco před zápasem byl pro většinu domácích příznivců terčem nenávisti číslo jedna Slovan Bratislava, po senzační výhře hostů 2:1 nadávky směřují především na hráče Ferencvárose.

Fanoušky na sociálních sítích dráždí především to, že se tým hodně spoléhá na hráče ze zahraničí.

Dva Noři, dva Bosňáné, Američan, Maročan, Nigerijec, Tunisan, občané Mali nebo Pobřeží slonoviny. V základní sestavě Budapešti byl jediným hráčem s maďarským pasem brankář Dénes Dibusz. Trenérem je ruský odborník Stanislav Čerčesov.

"Není to nic víc než jen cizinci v zelených dresech. Hanba, co se v této době děje s Ferencvárosem," kritizoval mezinárodní složení týmu moderního střihu jeden z fanoušků.

"To už není Fradi, který jsem miloval před 50 lety. Škoda, ale tento maďarský klub se potápí. Je to slepá ulička, která maďarskému fotbalu nic nedává. Obyčejná obchodní společnost, která jde po zisku s bandou bezduchých žoldnéřů. Ti přicházejí a odcházejí a za pár sekund se na ně zapomene," rozhněval se.

Právě zahraniční hráči s trenérem Čerčesovem jsou hlavním terčem kritiky. Přitom tým v podobném složení dokázal hladce vyhrát maďarskou ligu a hrát skupinovou fázi Evropské ligy. O sezonu dříve se dokonce dostal do základní skupiny Ligy mistrů.

"Je potřeba si říct, co to znamená hrát fotbal za Ferencváros. Někdo by to měl vysvětlit i Čerčesovovi. Na hřišti je potřeba bojovat a pro vítězství třeba i zemřít. Bez duše a bez srdce se to samo neudělá," kritizoval nasazení domácích další z fanoušků.

Domácí byli jasným kurzovým favoritem, na vítězství Slovanu se pohyboval kurz mezi 8:1 a 9:1. Budapešť šla v 70. minutě do vedení, ale v závěrečné desetiminutovce hosté otočili. Nutno podotknout, že díky trefě Gruzínce Gurama Kašii a Arména Tigrama Berseghjana.

Souboj mezi Ferencvárosem a Slovanem měl náboj i vlivem vzájemného zápasu před 30 lety, kdy došlo v Bratislavě k násilným střetům.

Ultras dokonce záběry z tohoto duelu z roku 1992 pouštěli týmu v kabině. Podle názorů fanoušků to s hráči "nic neudělalo".

"Spousta legionářů po dvouminutovém videu nepocítila, co tento zápas znamená pro fanoušky Ferencvárose. Nerozumí ani písním, ani textu, chybí jim srdce Fradi. Namísto něj mají jen peníze. Bohužel," napsala fanynka Dia Göbová.

Rozměr maďarsko-slovenské nevraživosti připomněl také další příznivec. "Zahraniční fotbalisti ponížili Ferencváros a maďarský národ před Slováky. Měli jsme bojovat za náš znak," komentoval.

Loni Ferencváros vyřadil v kvalifikaci o Ligu mistrů pražskou Slavii a nakonec si zahrál základní skupinu Evropské ligy. V hlavním městě Maďarska také působí hráči se zkušenostmi s českou ligou.

Tři roky za Ferencváros kope Eldar Čivič, který tam přišel ze Sparty. Loni v zimě Budapešť zlákala také kometu podzimní části Fortuna:Ligy Fortune Basseyho. Čivič hrál proti Slovanu v základu, Bassey přišel na hřiště v 72. minutě jako střídající hráč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy