Pospěch: Škoda že u nás na stadionech je slyšet každé slovo

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 1. 2015 6:00
Rozhovor s fotbalovým obráncem Zdeňkem Pospěchem, který po návratu do Česka působí v druholigové Opavě.
Zdeněk Pospěch je po návratu oporou druholigového SFC Opava
Zdeněk Pospěch je po návratu oporou druholigového SFC Opava | Foto: sfc.cz

Opava - Už půl sezony má za sebou v tuzemské 2. lize zkušený obránce Zdeněk Pospěch. Přestože o něj v německé Mohuči ještě stáli, on se z rodinných důvodů rozhodl pro návrat domů do rodné Opavy.

Po mnoha letech, kdy bránil útočníky špičkových evropských klubů, nyní nastupuje proti týmům, jako jsou Pardubice, Varnsdorf či Vlašim. Úroveň Fotbalové národní ligy však podle něj není tak špatná.

Horší je to se zájmem fanoušků, které už nyní nemůže počítat na desetitisíce, ale na stovky. To pak je slyšet každá nadávka. "Když chodí hodně lidí, tak ty negativní věci nejsou tak slyšet, kdežto tady jde na stadionech slyšet každé slovo," říká šestatřicetiletý zadák v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jste zpátky doma přes půl roku. Nezalitoval jste během té doby, že jste ještě třeba na jednu sezonu nezůstal "venku"?
"Já jsem se vracel z rodinných důvodů, takže jsem toho nelitoval, byl jsem s tím smířený dávno. Teď jsem se byl v Německu podívat, tak to na člověka samozřejmě dolehne a... zamrzí, to ne, ale řekne si, že tam hrál a že ještě mohl."

Sledujete německou ligu stále bedlivě a jste v kontaktu s Mohučí?
"S některými kluky si ještě volám a sleduju je taky. Sleduju všechny své bývalé týmy. Chtěl jsem tam jít na víc zápasů, ale zatím jsem byl jen na jednom, na víc mi to nevyšlo."

Jaká ta půlka sezony po návratu do Opavy pro vás byla?
"Člověk si samozřejmě musí zvyknout na určité věci. Dřív se člověk staral jen o fotbal, o nic víc. Teď doma k tomu přibyla rodina, kamarádi, barák, člověk se musí víc starat, taky jsem si zvykal na spoluhráče. Teď už by si to ale mělo sednout a být to dobré."

Přes šest let jste působil v zahraničí, byl jste zvyklý hrát proti velkým jménům, před desítkami tisíc diváků. Jaké to je, když se najednou vrátíte do těch malých českých poměrů, navíc ještě do druhé ligy?
"Tohle jsme probírali s klukama už dávno. Samozřejmě je to složité, protože člověk je zvyklý na určité publikum, baví ho, když přijde tolik lidí. V Opavě naštěstí chodí na poměry druhé ligy docela dost lidí, možná ještě v Olomouci, ale to je strašně málo."

Hráči, kteří něčeho dosáhli a vracejí se ze zahraničních klubů, často naříkají, že víc než projevy uznání slýchávají od lidí spíš nadávky. Jaké s tím máte zkušenosti?
"Ono je to složitější. V tom zahraničí cítíte, když jste něco dokázal, že ti lidé jsou takoví vděční a respektují vás. A když jich tam chodí hodně, tak ty negativní věci nejsou tak slyšet, kdežto tady jde na stadionech slyšet každé slovo."

Mrzí vás to, nebo takové věci pouštíte jedním uchem dovnitř a druhým ven?
"Myslím si, že to musí mrzet každého, když mu někdo nadává. Tohle nemá rád nikdo."

Jaký vůbec máte ze druhé ligy dojem?
"Co jsem tak zatím pozoroval, tak vesměs všechny zápasy jsou takové vyrovnané a každý může porazit každého. Až na pár zápasů rozhodují jeden dva góly. Vybočuje z toho snad jen Olomouc, která je jasným kandidátem na postup. Jinak se s každým týmem dá hrát jak doma, tak i venku."

Kterou soutěž v Německu byste k naší druhé nejvyšší lize přirovnal?
"To je složité říct. Nebudeme si samozřejmě nic nalhávat, ta kvalita je někde jinde, ale na druhou stranu bylo i tady několik zápasů na dobré úrovni. Úroveň druhé ligy tady není zase tak špatná."

Pojďme přímo k Opavě. Měli jste skvělý začátek, poté přišlo období, kdy se nedařilo vyhrát, a závěr podzimu jste zase měli dobrý. Už jste si coby zkušený hráč na takové "houpačky" zvykl, nebo ještě propadáte trudomyslnosti?
"Nějaká ta krize vždycky přijde, ale u nás to bylo nějakých osm zápasů bez výhry, což už je dost dlouhá série. Musím říct, že fanoušci byli celkem vstřícní a chápaví, což nám pomohlo. Teď už se toho budeme chtít vyvarovat. Chceme hrát konstantně a udržet si určitou úroveň po celou jarní část."

Snažíte se vy osobně přispět v těch horších časech svými zkušenostmi nebo radami?
"Samozřejmě že ano, ale tato role je rozložena na víc hráčů, jsou tu i další zkušení, jako třeba Pepa Dvorník nebo Franta Metelka. Máme poměrně zkušený mančaft, takže ta pomoc je tady taková vzájemná, i když každý se s tím musí poprat hlavně sám."

Při svém příchodu loni v létě jste říkal, že chcete především přispět k tomu, aby se Opava ve druhé lize stabilizovala. Když vezmeme v úvahu i ty výsledkové výkyvy, tak jak jste s tímto úkolem spokojen?
"No, zatím jsem tady půl roku a čerstvě se postoupilo. Chceme hrát dobrý fotbal a působit v horních patrech tabulky, což se zatím ještě nedaří naplňovat tak, jak jsme si všichni představovali. Na jaře se budeme snažit posunout tým trochu výš."

Kdo jsou podle vás letos největší adepti na postup do první ligy?
"Jasným kandidátem je Olomouc. Kromě ní se tam nahoře objevily ještě Varnsdorf a Žižkov. A taky bych přidal Táborsko, které hraje dobrý fotbal."

Nepřekvapuje vás, že v poslední době se o postup do první ligy perou i menší kluby, kde tradice a zázemí nejsou na příliš velké úrovni?
"Je to docela škoda, protože by o postup měly bojovat týmy, které mají tradici, fanoušky a zázemí. Když pak ty mančafty nemají stadion a přišlo by na ně v lize patnáct set lidí, tak to by bylo hodně špatné."

Od doby, kdy jste z Česka odešel, se i v první lize rozložení sil poněkud změnilo. Jak současnou domácí TOP scénu vnímáte?
"Změnilo se především to, že jsme tehdy se Spartou hráli prim. Nyní se na vrchol probojovala Plzeň, která se neskutečně zvedla, má dobrý mančaft, hraje pěkný fotbal. A to je dobře, protože aspoň je u nás nějaká konkurence. Velice silný je také Jablonec. Jinak se ale zase v první lize tak moc nezměnilo nebo o tom nevím, protože ji teď nehraju."

Po hubenějších letech se už zdálo, že české týmy opět začnou hrát v evropských pohárech významnější roli, ovšem letošní sezona tyto naděje opět přibrzdila. Co na to říkáte?
"Je to škoda, protože Plzeň českému fotbalu trochu pomohla, aby se zvedl. Letos se jí však nevedlo tak, jak v těch předchozích sezonách. Na druhou stranu si myslím, že jednoletý výpadek bych nijak tragicky neviděl. Musíme se podívat dozadu, kolik toho Plzeň i Sparta českému fotbalu přinesly. Přidat by měli i ostatní."

Měl jste po návratu do Opavy ještě nějaké nabídky? Nepřemlouvaly vás prvoligové týmy, abyste ještě přestoupil?
"Měl jsem nabídky, než jsem do Opavy přišel, ale teď už ne."

Návrat do Opavy jste zvolil především kvůli dceři. Jak ta je ráda, že jste se vrátil?
"Samozřejmě že je ráda, že za mnou nikam nemusí dojíždět a že se vidíme často. Myslím, že oba jsme spokojeni."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy