Světový fotbal? S Bosákem a Čapkem přinejmenším do roku 2022

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 8. 2013 12:30
Česká televize už koupila práva na všechny důležité sportovní akce nejbližších let, Chybí jí jen Euro 2016 a hokejový turnaj na ZOH v Soči
S Pavlem Čapkem takřka na věčné časy. ČT má práva na fotbalová MS až do roku 2022
S Pavlem Čapkem takřka na věčné časy. ČT má práva na fotbalová MS až do roku 2022 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rosický a spol. bojují o start na fotbalovém MS, co napřesrok uvítá Brazílie. Čtyři roky poté pozve k sobě světový šampionát putinovské Rusko a v roce 2022 šejkové v Kataru.

A pokaždé uvidíte všechny zápasy nejdůležitějšího fotbalového turnaje v České televizi, tedy pravděpodobně s komentářem Pavla Čapka a Jaromíra Bosáka.

Veřejnoprávní televize už si pojistila i práva na olympiády, hokejové šampionáty i domácí extraligu, po dvě sezony má ještě jistou fotbalovou Ligu mistrů.

"Už se nám to lego skládá, k tomu, aby bylo kompletní, zbývají jen dvě kostičky: fotbalové Euro a případné prodloužení smlouvy na domácí fotbalovou ligu," říká Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

Pomalu vrcholí světový šampionát v atletice, v únoru přijdou na řadu zimní olympijské hry v Soči. Co nabídnete divákům v mezidobí?

"Mně ta nabídka přijde nadupaná: Už v září je tu Davis Cup proti Argentině, v případě postupu bychom pak samozřejmě automaticky odvysílali i finále. Těším se na MS ve vodním slalomu, novinkou bude u nás MS v silniční cyklistice a ještě předtím šampionát na horských kolech s Jaroslavem Kulhavým a Kateřinou Nash."

Na evropský šampionát se po letech dostali i čeští basketbalisté, uvidíme Welsche, Bartoně a Satoranského v září v akci?

"Ano, ten turnaj vysíláme, stejně jako evropské šampionáty mužů i žen ve volejbalu, také s českou účastí. V prosinci nás čeká MS ve florbalu. A prostor dostane i cyklokros, tradičně Velká pardubická, kdy hlavní dostih opět poběží i na programu ČT1."

Pojďme na fotbal, co máte v nabídce?

"Kromě tohoto ročníku Gambrinus ligy i všechny kvalifikační zápasy české reprezentace v boji o Brazílii, pevně věříme, že úspěšné, protože s českou účastí by ten šampionát samozřejmě diváky lákal o to víc. Mimochodem, zápasy českého národního týmu, jak domácí, tak i na hřištích soupeřů, máme všechny jisté i pro kvalifikace o Euro 2016 a MS 2018. Situace se změnila, prodává je teď napřímo partner UEFA, takže se nemusíme pokaždé s někým handrkovat o cenu do poslední chvíle, jak tomu někdy bývalo v minulosti."

Superpohár už v novém moderním studiu

Fotbalová Liga mistrů u vás zůstává?

"Ano, budeme ji vysílat podobně jako loni vždy ve středu, podobně máme práva na čtvrteční Evropskou ligu. Na obě soutěže do sezony 2014/15 včetně. Na konci srpna nás čeká Superpohár - a v něm už diváci uvidí i naše nové studio."

Občerstvili jste design?

"Ano, po čtyřech letech dochází k zásadnímu redesignu celého programu ČT Sport. Nové variabilní a flexibilní studio pro nás připravil hlavní designér našeho olympijského studia z Londýna, do vysílání to vnese svěží, moderní charakter a dá nám to mnohem víc možností než dosud."

Změní se na přelomu srpna a září jenom design?

"Ještě chystáme jednu zásadnější změnu: ve všední den budeme vždy ve 12.25, 16.25 a 23.25 vysílat na ČT Sport sportovní zprávy. A to v patnáctiminutovém bloku, vejde se tam víc informací než do osmiminutového pořadu Branky-body-vteřiny. Větší prostor tak budou moci dostat domácí soutěže i se svými tabulkami, ale i sporty, které se třeba nevejdou v B-B-V mezi ty nejdůležitější, namátkou MS ve windsurfingu. Rádi bychom, aby v závěru těch zpravodajských relací zbýval čas i na tematický rozhovor - o korupci ve fotbale, o dopingu... Zprávy poběží vždy, s výjimkou těch situací, kdy v tom čase budeme vysílat nějaký živý sport, ten by dostával přednost."

Ze zimních olympijských her v Soči vám jedno velmi atraktivní sousto vykousla skupina Nova, která získala vysílací práva na hokejový turnaj. Bude něco z olympijského hokeje k vidění i na veřejnoprávní obrazovce?

"Práva nám umožňují vysílat ze Soči šedesát minut hokeje denně, samozřejmě ne živých přenosů, ale i tak ten prostor pro hokej logicky využijeme. Samozřejmě nás mrzí, že k takové situaci došlo, pohybujeme se ale v reálném světě a pouštět se do finančních přetlačovaných pro nás nemá smysl. Je to důsledek politiky Mezinárodního olympijského výboru, který začal jednotlivé části her prodávat takto po segmentech, třeba to časem přehodnotí... O to větší prostor u nás v Soči dostanou jiné atraktivní disciplíny jako biatlon, rychlobruslení, krasobruslení a podobně."

A co letní olympiáda 2016 v Rio de Janeiru? Tam se jednotlivé sporty také rozparcelují mezi jednotlivé televize?

"Z Ria jsme získali všechny sporty, za dobrých podmínek. Prodávaly se tam ale zvlášť také balíky pro placené kanály, takže je možné, že jeden závod pak poběží zároveň třeba na dvou televizích. My doufáme, že v tu chvíli si divák vzhledem k naší tradici a kvalitě vybere tu naši."

Fotbalové Euro vs. basket? 150x dražší

Vraťme se k lednímu hokeji, domácí extraligu jste si, tentokrát exkluzivně, pojistili až do roku 2018. Můžete srovnat cenu přenosů z domácího hokeje s nákladností vysílání z fotbalové ligy?

"Nezlobte se, ale sumy nebudu komentovat. V hokeji jsme nově získali celou řadu partnerských práv, naše pozice tam posílila. Logo budeme mít třeba i na dresech národního týmu, na mantinelech... Extraligu budeme vysílat klasicky třikrát týdně: v pátek, v neděli a v úterý. Do televizního utkání, jehož úvodní vhazování se posune na 18.20, budeme živě vstupovat z ostatních stadionů. Novinky? Robert Záruba si jistě nějaké připraví, ale jejich prezentaci bych ponechal na něm. V hokejovém prostředí nacházíme vůči zavádění všech novinek zvyšujících atraktivitu přenosů velkou vstřícnost."

To ve fotbale je to asi složitější, že? Tam jste třeba s mikrofony, které by zachytávaly komunikaci sudích, neuspěli...

"Ve fotbale je to složitější..."

Ať dokončíme hokejovou kapitolu, na co se fanoušci tohoto sportu mohou těšit kromě extraligy?

"Třeba na šampionát "dvacítek" ze Švédska, který se tentokrát po turnajích v zámoří nebo v Rusku konečně bude odehrávat v příznivých vysílacích časech. Čekají nás České hokejové hry, Karjala Cup, turnaj z Moskvy... A samozřejmě mistrovství světa, jehož vysílání máme smluvně zajištěné do roku 2017."

Zdá se, že nakoupené máte v předstihu všechny velké sportovní akce - ovšem s výjimkou fotbalového Eura...

"Ano, za férovou cenu odpovídající velikosti naší země jsme získali práva na fotbalová MS 2014, 2018 i 2022. Ale co se týče Eura, ještě nás jednání čekají, tam je situace složitější. Už se nám ale to velké lego skládá, aby bylo kompletní, scházejí už jen dvě kostičky: fotbalové Euro a případné prodloužení smlouvy na domácí fotbalovou ligu."

Začněme u toho Eura... Když nechcete mluvit o konkrétních částkách, povězte alespoň, kolikrát je fotbalové ME dražší než třeba evropský šampionát v basketbalu?

"Tak stočtyřicetkrát až stopadesátkrát... To se vůbec nedá srovnat. I práva na světové šampionáty ve fotbale se dají získat snáz, přeci jen si je kupuje prakticky celý svět. U Eura nastal ten problém, že jednou ten turnaj vypadl z České televize - a cena se pak dostala někam úplně jinam." (Euro 2004 kupovala ČT za 65 milionů, ale pak TV Prima získala Euro 2008 za 100 milionů korun - podrobně situaci kolem vysílacích práv na fotbalová Eura zmapovalo čtvrteční vydání deníku Insider).

Pro mě je pořád partnerem Pelta

Vysílací práva na Gambrinus ligu vycházejí ze smlouvy, jejíž platnost vyprší na konci této sezony. Co bude dál?

"Shodli jsme se na tom, že to začneme řešit v průběhu podzimu."

Situace je nepřehledná v tom, jestli ta práva bude prodávat Fotbalová asociace ČR, přesněji její obchodní společnost STES - nebo zda si je napřímo zobchoduje Ligová fotbalová asociace, sdružující kluby. Alespoň tak po tom volá její šéf Dušan Svoboda. Ten také vzývá větší zisky z prodeje televizních práv a mluví o preferenci placených kanálů. Co vy na to?

"Ono se na ten fotbal pořád nadává, ale my máme velký zájem na jeho atraktivnější prezentaci. Vždyť když hraje Plzeň se Spartou nebo je na programu pražské derby "S", lidi si to v televizi rádi pustí a srdce fanoušků ten fotbal zahřeje. Naší snahou je trošku jim ten produkt zpříjemnit a přiblížit. Co se týče dobíhající smlouvy, tam je nám partnerem KPS Media. Ohledně zmiňovaného přesahu do budoucna pak vnímám jako partnera nadále STES a předsedu FAČR pana Peltu. A když sem tam někdo něco v té věci utrousí do médií, beru to jako takovou kočkovanou."

V sobotu se na ČT Sport opět objeví velké ligové studio v souvislosti se zápasem Plzeň-Sparta. V jeho rámci se odprezentují i čtyři další sobotní duely soutěže. Bude tento model standardem už od jarní části sezony, jak to slibuje šéf ligy pan Svoboda? Nebo to záleží na prodloužení vysílací smlouvy na další léta?

"Asi bych byl špatným investorem, kdybych investoval do něčeho, kde bych měl za pár měsíců skončit..."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy