Pomstí se Nizozemci Španělům? Vyhrát chtějí s pěti obránci

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
13. 6. 2014 11:00
Byli vůbec nejblíže v historii k zisku svého prvního triumfu z mistrovství světa ve fotbale. Přesto fotbalisté Nizozemska i potřetí ve finále šampionátu padli.
Podle Arjena Robbena je pět obránců v základní sestavě nejlepší způsob, jak zastavit útočné choutky Španělů. | Foto: Reuters

Salvador/Praha - Byli vůbec nejblíže v historii k zisku svého prvního triumfu z mistrovství světa ve fotbale. Jen čtyři minuty je dělily alespoň od penaltového rozstřelu, přesto fotbalisté Nizozemska i potřetí ve finále mundialu padli.

Gól Andrése Iniesty ze 116. minuty finále posledního světového šampionátu v Jižní Africe pak nechal na duších všech 'tulipánů' velký šrám, a odčinit by ho mohl jen fakt, kdyby se Nizozemci dostali do finále opět a tentokrát tam triumfovali.

Alespoň trochu zacelit rány by však mohla výhra v úvodním duelu Nizozemců na turnaji v Brazílii, jímž je odveta za zmíněné čtyři roky staré finále proti Španělům. Utkání, které začne ve 21 hodin SELČ v Porte Nova Areně v Salvadoru, vám přineseme v podrobné online reportáži.

Vůbec poprvé v historii šampionátů se tak finalisté z předešlého turnaje potkají v úvodním zápase toho následujícího.

"Finále proti Španělsku bylo největším zklamáním mé kariéry. Myslel jsem, že to přejde, ale asi to bude bolet pořád. Teď máme možnost Španělům porážku částečně vrátit, ale nesmíme se na to finále zas moc upínat. Mohlo by nás to svazovat," uvedl třicetiletý záložník Nizozemců Wesley Sneijder, který by měl nastoupit ke svému jubilejnímu 100. reprezentačnímu duelu.

Casillas: Tentokrát chceme začít výhrou

Nizozemcům hraje do noty, že ani v jednom z posledních pěti vzájemných zápasů v základní hrací době neprohrálo, navíc hned ve třech případech Španěly porazili. A navíc přijeli do Brazílie se skvělou vizitkou, prohráli jen jediný z posledních 21 zápasů.

Jenže co je to proti Španělům, kteří ovládli vedle posledního světového šampionátu i dva evropské. Prohráli totiž jediný z posledních 33 soutěžních zápasů, když ve finále Poháru FIFA loni prohráli 0:3 s Brazílií.

"Španělé jsou úřadující světoví a evropští šampioni a dva španělské týmy hrály finále Ligy mistrů. To mluví za vše. Ale samozřejmě že se nevzdáváme, máme zajímavý tým," uvedl křídelník Nizozemců Arjen Robben.

Do zápasu jdou navíc s vizitkou týmu, který v Jižní Africe vyhrál s výjimkou úvodního duelu se Švýcarskem (0:1) všech šest zbylých zápasů, a inkasoval v nich jedinou branku. Bylo to v zápase s Chile, s nímž se utká v základní skupině i v Brazílii.

Gólman Iker Casillas tak půjde do utkání s Nizozemci s vizitkou 433 minut, v nichž na šampionátu nedostal, a pokud Španělé neinkasují gól v úvodních 85 minutách zápasu, kapitán Realu Madrid překoná rekord Itala Waltera Zengy, který na domácím MS v roce 1990 udržel čisté konto 517 minut v řadě. "Výhra na úvod by nám hodně pomohla," přiznal Casillas.

Van Gaal chce napodobit Atlético

Zatímco Španělé přivezli do Brazílie hned šestnáct mistrů světa z Jižní Afriky, což je historický rekord, Nizozemci se po výbuchu na předloňském Euru, na němž v základní skupině nezískali ani bod, rozhodli pod vedením zkušeného kouče Louise van Gaala pro výraznou obměnu kádru.

Do Brazílie totiž jede jen šest hráčů, kteří byli na soupisce tehdejšího kouče Berta van Marwijka.

Van Gaal, jenž mimochodem ještě jako kouč Barcelony ani v jednom ze dvou případů neuspěl proti Realu Madrid, který tehdy vedl právě Del Bosque, má sice v kádru stálice Robina van Persieho, Arjena Robbena, Wesleyho Sneijdera, Dirka Kuijta či Klaase-Jana Huntelaara, zbytek týmu tvoří především mladíci vychovaní akademiemi v Amsterdamu a Rotterdamu.

Rozhodl se totiž vzít si příklad z kádru Atlétika Madrid, který s nepříliš velkým počtem hvězd letos vybojoval titul v La Lize právě před Barcou a Realem, jemuž navíc až po prodloužení podlehl ve finále Ligy mistrů.

"Je to krásný příklad toho, jak se podceňovaný tým může vzepřít osudu a prognózám a způsobit poprask na bitevním poli. Stejně jako Atlético trénujeme agresivní hru, která dostane naše soupeře pod tlak," přiznal 62letý kouč, který se po šampionátu ujme vlády na lavičce Manchesteru United.

Robben: Pět beků je nejlepší volba

Naopak Španělé by se chtěli poučit ze zkušenosti z Jižní Afriky, jímž byla úvodní porážka se Švýcary. "Minule jsme ukázali, že i když prohrajete první zápas, nic není ztracené. Ale samozřejmě chceme odstartovat vítězně," uvedl záložník Španělů Javi Martínez.

I tentokrát však proti Španělům vyrukuje soupeř, který bude spoléhat především na obranu a rychlé kontry do otevřené obrany. Nizozemci totiž vsadí na netradiční rozestavení 5-3-2 s pouhými třemi ofenzivními hráči.

"Hráli jsme v novém systému tři zápasy a ani jeden tým si nevypracoval moc šancí, zatímco my ano. Myslím, že to pro nás bude v Brazílii nejlepší způsob hry," uvedla opora Bayernu Mnichov Robben, jenž nastoupí na hrotu nizozemského útoku spolu s Robinem van Persiem.

Ten měl sice stejně jako španělský útočník Atlétika Madrid Diego Costa před turnajem zdravotní problémy, oba by se však měli objevit v základních sestavách svých týmů.