Polská legenda kritizuje cizí odpadlíky v nominaci pro Euro

ČTK ČTK
10. 5. 2012 18:52
Čtyři hráči z polské soupisky pro fotbalové ME reprezentovali i jiné země
Pro Poláky je pořádání Eura historickou událostí
Pro Poláky je pořádání Eura historickou událostí | Foto: Reuters

Varšava - Slavný polský brankář Jan Tomaszewski kritizoval národnostní složení týmu pro mistrovství Evropy. Gólmanovi bronzového mužstva z mistrovství světa 1974 vadí, že za Polsko budou na domácím šampionátu nastupovat hráči, kteří v juniorském věku reprezentovali jiné země.

"Tohle není moje mužstvo. Stydím se za to, že jsem kdy hrál v dresu s bílým (polským) orlem," řekl Tomaszewski ve středu stanici Radio Zet.

"Nechci, aby polský dres nosili Francouzi a Němci, kteří už za tyto země hráli, do seniorského týmu se ale nedostali a teď berou místa našim, opravdovým Polákům," dodal Tomaszewski. Tvrdí také, že při blížícím se šampionátu nebude týmu Polska fandit.

V polském dresu hráči Německa i Francie

Jeden z nejslavnějších fotbalistů polské historie narážel na nominované Sebastiana Boenische z Brém, Adama Matuszczyka z Düsseldorfu, Ludovika Obraniaka z Bordeaux a Damiena Perquise ze Sochaux. Ti hráli na mládežnické úrovni za výběry Německa respektive Francie.

"Máme přece dost svých vlastních hráčů," kritizoval tým trenéra Franciszka Smudy, jenž bude 16. června ve Vratislavi posledním soupeřem Česka v základní skupině A, v níž jsou ještě Řecko a Rusko.

"Evropský šampionát je pro Polsko historickou událostí. Hanlivé komentáře Tomaszewského bohužel vycházejí z etnického, nacionalistického chápání polské identity, které, doufám, vymizí," řekl agentuře AFP polský odborník na problematiku rasismu Rafal Pankowski.

Tomaszewski se v parlamentních volbách loni na podzim dostal do dolní komory parlamentu za opoziční národně-konzervativní Právo a spravedlnost někdejšího premiéra Jaroslawa Kaczyńského. Tato strana se staví do role obránce polských národních zájmů a tradičních křesťanských hodnot.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna zřejmě znovu vydá Babiše k trestnímu stíhání, doporučil to imunitní výbor

Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Plénu to doporučil mandátový a imunitní výbor, jenž ke kauze také vyslechl státního zástupce Jaroslava Šarocha. O výsledku jednání informovala předsedkyně výboru Helena Válková (ANO).

Případ se týká údajného dotačního podvodu. Babiš, který dopoledne možnost vyjádřit se před členy výboru nevyužil, vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů. Je to nejméně za téměř 20 let

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů, což je asi o 18 000 méně než předloni Oproti období před krizí jde o pokles zhruba o 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let. Oznámilo to dnes Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji oslabil provoz během krize na tuzemských letištích.

Provoz loni dosáhl mírně nad úroveň roku 2002, kdy dispečeři zaznamenali celkem 353 211 letů.

Zdroj: Ekonomika
Další zprávy