Politikou Poborského je dálnice. Kmotr Dlouhý? Soused

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 4. 2012 8:30
Poborský kandiduje do krajského zastupitelstva, v barvách ODS
Karel Poborský u voleb.
Karel Poborský u voleb. | Foto: Eduard Erben

České Budějovice - Někdejší král fotbalových trávníků míří do politické arény. Karel Poborský bude číslem 8 na kandidátce jihočeské ODS v podzimních krajských volbách.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz bývalý slavný reprezentant promluvil o prioritách, které by se jako politik pokoušel prosadit. "Pro jižní Čechy je klíčové dostavět sem k nám dálnici," říká důrazně.

O fotbalu čtěte více:

Poborský žije s rodinou na Hluboké, zná tedy i tamního kmotra ODS Pavla Dlouhého. "Máme sousedské vztahy," prohodil fotbalový vicemistr Evropy z roku 1996.

Kdo je Karel Poborský

Charakteristika: Jeden z nejtalentovanějších českých fotbalistů všech dob, hbitý krajní záložník

Kariéra: Dynamo České Budějovice, Viktoria Žižkov, Slavia, Manchester United, Benfica Lisabon, Lazio Řím, Sparta Praha, Dynamo Č. Budějovice.

Největší úspěchy: stříbro z Euro 1996, bronz z Euro 2004. Tituly v české lize se Slavií a Spartou, v anglické s Manchesterem Utd. Hrál i na Euro 2000 a MS 2006.

Na co se nezapomene: Na oblouček, kterým na Euro 1996 pokořil Portugalce. A na 118 mezistátních startů, český rekord.

Co možná nevíte: V Manchesteru byl jeho soupeřem o místo v sestavě David Beckham. Po návratu z ciziny bral Poborský ve Spartě 2 miliony měsíčně, po rozkolu s trenérem Hřebíkem však Letnou opustil.

Jste členem ODS, nebo se na její kandidátce objevíte jako nezávislá osobnost?

"Členem zatím nejsem. Ale myslím, že to není na celé věci to podstatné."

Proč jste se tedy rozhodl vstoupit do politického boje?

"ODS je strana, která má dlouhodobě moji podporu. Už jsem ji několikrát i veřejně deklaroval. A když mě teď oslovili, jestli bych sám nekandidoval, souhlasil jsem. Chtěl bych tomuto regionu nějak prospět, něco pro něj udělat. Jsem jihočeský patriot."

Dostavba Temelína, to je šance pro region

Pokud ve volbách uspějete, co konkrétního byste chtěl změnit či prosadit?

"Nejbližší je mi samozřejmě sféra sportu, ten v dnešní době potřebuje i politickou podporu. Všechny Jihočechy pak určitě trápí, že k nám na jih stále není dostavěná dálnice. O to bych se chtěl velmi zasadit. A pak tu také máme téma dostavby Temelína, z toho by měl region také patřičně profitovat."

Jak konkrétně?

"Třeba v tom smyslu, že je to příležitost k prosazení dostavby té dálnice."

Jste spolumajitelem klubu Dynamo České Budějovice, členem exekutivy fotbalového svazu, prezidentem hráčské asociace. Musel byste v případě svého úspěchu ve volbách tyto aktivity spojené se sportem nějak potlačit?

"V klubu už toho moc nestíhám ani teď, s tím už jsou tam smíření. A s těmi dalšími funkcemi, které jste zmiňoval, by se to propojit dalo. Navíc můj mandát ve vedení fotbalového svazu vyprší už za rok a půl. Pak by se vidělo."

Poslanec, senátor, prezident? Jéžiš, to ne!

Hokejista Jiří Šlégr to dotáhl až do Poslanecké sněmovny. Nemíří vaše politické ambice také až někam k židli poslance, senátora, nebo dokonce prezidenta?

"Jéééžiš, to vůbec ne. Mým cílem je uspět ve volbách do krajského zastupitelstva v regionu, který je mi blízký. A dosáhnout toho na kandidátce ODS."

Na ní jste zaujal pozici číslo 8. Ta by mohla být volitelná. Někdy se stává, že politické strany "zverbují" slavnou tvář, která ve volbách uspěje, ale pak své místo přepustí někomu jinému. Můžete vyloučit, že by se něco takového mohlo dít i ve spojitosti s vámi?

"Garantuji, že pokud bych byl zvolen, skutečně bych se práci v zastupitelstvu kraje osobně věnoval."

Vztah s Dlouhým? Sousedský, ne nijak úzký

Spolu s rodinou žijete na Hluboké, podobně jako Pavel Dlouhý, označovaný za jednoho z kmotrů ODS. Znáte se?

"Hluboká je velká vesnice, nebo malé městečko, takže se známe."

Jak byste popsal vaše vztahy?

"Řekněme jako sousedské."

Měl pan Dlouhý vliv na to, že jste se rozhodl kandidovat za ODS?

"To ne. V tak úzkém kontaktu s ním zase nejsem. Tu věc jsem probíral hlavně s panem Jirsou, ten je na Hluboké starostou. S ním se znám dobře, rozumíme si. A také jsem ho podporoval, když kandidoval v senátních volbách."

Ještě k panu Dlouhému. O něm se často spekuluje, že má na jihu Čech velký vliv. Pomáhá nějak vašemu fotbalovému klubu Dynamo České Budějovice? Třeba tak, že by měl vliv na sponzory, kteří mohou klubu přispět?

"To jsou otázky na pana Dlouhého, ne na mě. Zeptejte se jeho."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy