Policie chce poslat Chřestýše, Adámka a Býmu k soudu

7. 10. 2013 10:53
Protikorupční policie ukončila vyšetřování dvou korupčních případů - v obou případech chce jejich aktéry postavit před soud.
Rozhodčí Adámek
Rozhodčí Adámek | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha – Protikorupční policie chce poslat aktéry dvou korupčních fotbalových kauz k soudu. Skončila totiž vyšetřování případů, v nichž figuruje trojice Svoboda (Chřestýš) - AdámekBýma a v druhém případě Roman Rogoz se shodným závěrem – návrhem státnímu zástupci na obžalobu.

„Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) v těchto dnech ukončili vyšetřování dvou případů, které se týkají možného ovlivnění zápasů fotbalové Gambrinus ligy,“ sdělil Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie nejmenuje, o jaké jde osoby, ale z kontextu je zřejmé, že popisuje nejvíce propírané případy poslední doby – tedy ještě předtím, než se objevila poslední kauza cinklých sázek.

Vypadl z Křetínského tašky

První případ zapadá do takzvané Křetínského tašky. Rozhodčí Adámek a po něm i Býma před notářem vypověděli, že je v Průhonicích kontaktoval funkcionář Svoboda zvaný Čhřestýš. Podle zaprotokolovaných tvrzení obou sudí Chřestýš nabídl a později i vyplatil úplatek 200 tisíc korun za to, že Viktoria Plzeň vyhraje zápas Gambrinus ligy v Jablonci. Plzeň zmíněný zápas skutečně vyhrála.

Svoboda alias Chřestýš i jeho právní zástupce opakovaně odmítli, že by se něčeho takového fotbalový funkcionář nepracující v té době pro žádný klub něčeho takového dopustil. Schůzku s Adámkem a Bímou v Průhonicích ale nepopírá.

Viktoria Plzeň se také opakovaně vyjádřila, že s případem nemá nic společného.

„Policisté navrhli státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství Praha – západ podat obžalobu na tři osoby. Jeden z obviněných se dle našich závěrů dopustil trestného činu přijetí úplatku, kdy mu měla být nabídnuta finanční částka 200 tisíc korun za to, aby jako hlavní rozhodčí svým výkonem ovlivnil průběh jednoho utkání Gambrinus ligy v sezóně 2011 – 2012. Druhý muž, který měl tento úplatek nabídnout a později i předat, se měl dopustit trestného činu podplacení. Třetí obviněný měl být tomuto jednání přítomen a vzhledem k tomu, že uvedenou skutečnost neoznámil, je jeho jednání kvalifikováno jako neoznámení trestného činu,“ píše protikorupční policie ve svém pondělním prohlášení.

Druhý případ: Dynamo vs Příbram

Druhý případ se týká nabídnutí úplatku kvůli ovlivnění utkání fotbalové ligy v sezóně 2012 – 2013. Policie došla k závěrů, že jeden z hráčů klubu Gambrinus ligy dostal nabídku úplatku ve výši 50 tisíc korun, aby úmyslně špatnou hrou ovlivnil výsledek blížícího se utkání.

Tyto informace by "seděly" na kauzu kolem záchranářského zápasu mezi Českými Budějovicemi a Příbramí (0:1), po kterém se tolik rozčiloval na neregulérnost majitel Dynama Karel Poborský. "Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě," řekl zkraje dubna Poborský (více zde).

Podle zákulisních informací byl do celé věci zapleten Roman Rogoz, funkcionář fotbalové Příbrami.

Zápas tehdy rozhodla proměněná penalta, kterou nařídil sudí Drahoslav Drábek. Jeho výkon v utkání byl natolik skandální, že ho komise rozhodčích vyškrtla z prvoligové listiny. Více o průběhu zápasu, v němž byla nařízena penalta za údajný zákrok, který kromě sudího Drábka nikdo neviděl, a navíc byl vyloučen domácí Řezníček, čtěte zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 7 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy