Razie na fotbalové asociaci a ministerstvu školství. Policie zadržela Peltu a náměstkyni Valachové

Luděk Mádl Lukáš Prchal Markéta Hronová Luděk Mádl, Lukáš Prchal, Markéta Hronová
Aktualizováno 3. 5. 2017 13:26
V budově Fotbalové asociace ČR na Strahově od rána operuje policejní tým. A další se objevil na ministerstvu školství, kde zadržel náměstkyni Simonu Kratochvílovou.
Pelta má starosti. Policie zasahuje od rána v budově Fotbalové asociace na Strahově
Pelta má starosti. Policie zasahuje od rána v budově Fotbalové asociace na Strahově | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Policie ve středu provedla razii v budovách Fotbalové asociace (FAČR) a ministerstva školství. V souvislosti se státními dotačními programy pro sport bylo zahájeno trestní stíhání tří fyzických a jedné právnické osoby. 

Zadrženi byli předseda FAČR Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství s gescí pro sport. Právnickou osobou, které by se případné obvinění mělo týkat, je pak Fotbalová asociace FAČR.

Zadržen byl i Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Policie se zajímá také o Zdeňka Břízu, šéfa sportovního odboru na ministerstvu, pročesala i magistrátní kanceláře Karla Březiny a Soni Fáberové. V rámci policejního zásahu se orgánům činným v trestním řízení měl vyzpovídat také Stanislav Janouš, funkcionář České unie sportu, který radil klubům, jak využít dotační programy.

Podle České televize je ve hře návrh vazby minimálně pro jednoho člověka. Záležet ale bude na tom, nakolik bude při výslechu spolupracovat s vyšetřovateli a také na rozhodnutí soudu.

Jak už deník Aktuálně.cz avizoval, celá kauza by se měla týkat přerozdělení dotací do jednotlivých sportovních svazů, což odpoledne potvrdil i Bronislav Šerák, právní zástupce Miroslava Pelty.

"Policie hledá podklady týkající se dotačních programů v MŠMT vůči svazu a dalším sportovním svazům. Ostatní spekulace, že jde o peníze na stadiony a úplatky, jsou nesmysl. Má jít o dotace mimo jiné do fotbalových klubů," řekl Šerák.

Miroslav Pelta prý nebyl ve středu večer zatím ani obviněn, ani vyslechnut. "Je zadržen proto, aby se účastnil domovních prohlídek nebytových prostor, to je celý důvod. Pan Pelta s policií spolupracuje, označuje, které doklady by mohly být ty, které policisté hledají," dodal Šerák.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde asi na 560 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Vysvětlení v celé věci podává policii i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). "Několik lidí ze sekce sportu včetně paní náměstkyně podává policii vysvětlení v této věci," řekla odpoledne ministryně Valachová. "Mohu potvrdit, že se to týká sportovních dotací a policie bude vycházet z interních auditů a personálních opatření a kárných řízení, které jsem nařídila," dodala.

Informaci o zadržení svého šéfa potvrdila FAČR s tím, že se Pelta spolu se svým právníkem Bronislavem Šerákem nachází v budově asociace. "Pan předseda je v budově, probíhá šetření," řekl novinářům mluvčí FAČR Michal Jurman. Výslech Miroslava Pelty má provádět osobně Lenka Bradáčová. Během dneška by měla rozhodnout o tom, jestli na Peltu bude uvalena vyšetřovací vazba.

Podle Seznam.cz zatkli policisté Peltu už v úterý večer před budovou FAČR, když se chystal odjet na letiště a cestovat na zápas Ligy mistrů Monako-Juventus.

FK Jablonec i Březinova kancelář

Týmy policejní Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem provedly v noci na dnešek a brzy ráno koordinovanou akci, kdy se naráz ocitly na pražském Strahově v budově Fotbalové asociace ČR a také v Karmelitské ulici, kde má kanceláře ministerstvo školství. "Ano, policisté v budově stále jsou, poskytujeme jim maximální součinnost," uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

Policisté při zásahu na Strahově zaparkovali i na místě vyhrazeném pro Peltu ...
Policisté při zásahu na Strahově zaparkovali i na místě vyhrazeném pro Peltu ... | Foto: Milan Kammermayer

Policisté se ale objevili i na stadionu FK Jablonec, klubu, který patří Miroslavu Peltovi, předsedovi Fotbalové asociace ČR. Policie podle mluvčího klubu zapečetila několik kanceláří, nikdo do nich nesmí a policisté před nimi stále hlídkují. "Čekáme na bližší informace. Podle našich informací se ale vyšetřování netýká našeho klubu," uvedl mluvčí Štěpán Hanuš.

A také na pražském magistrátu, jak první uvedly lidovky.cz. Konkrétně se policisté objevili v kancelářích šéfa zastupitelů za ČSSD Karla Březiny a Soni Fáberové, ředitelky odboru sportu a volného času. Březina funguje paralelně jako poradce ministerstva školství, s nímž dříve spolupracovala i Fáberová.

"Ano, v budově magistrátu zasahuje policie, podle našich informací však vyšetřování nesouvisí s činností našeho úřadu," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kdyby se nejvyšší fotbalová liga neoddělila od FAČR, tak bychom do ní nevstoupili, říká šéf ePojištění.cz Dušan Šenkypl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 43 minutami

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Předsedou Asociace krajů zvolili hejtmani Martina Kubu z ODS

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili ve středu hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 až 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Po minulých krajských volbách před čtyřmi lety se předsedkyní Asociace krajů stala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která nahradila Michala Haška (ČSSD). Prvním místopředsedou byl zvolen Jiří Zimola (ČSSD). Zimola na funkci hejtmana rezignoval v dubnu 2017, mandát nedokončila ani Vildumetzová, která se na konci loňského roku funkce vzdala s ohledem na těhotenství.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná brzy ohlásí další kandidaturu na prezidenta

Do inaugurace nového amerického prezidenta zbývá ještě sedm týdnů, už nyní však není nouze o spekulace týkající se příštích voleb hlavy státu v USA. Pozornost se přitom upírá především k odcházejícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který by v roce 2024 mohl usilovat o druhý mandát. Ohlášení kandidatury by podle nejnovějších zpráv mohlo přijít už v lednu.

Trump se zatím k příštímu volebnímu cyklu jasně nevyjádřil. Pokud by už nyní kandidaturu potvrdil, uznal by tím, že jej 20. ledna ve funkci vystřídá bývalý viceprezident Joe Biden, který podle částečně potvrzených výsledků vyhrál letošní volby se ziskem 306 volitelských hlasů z celkových 538. Trump i skoro měsíc po konci hlasování ale porážku odmítá a pokračuje ve snaze změnit výsledky soudní cestou.

Jeho kroky v zákulisí ovšem naznačují, že si je dobře vědom toho, že Bílý dům po čtyřech letech bude muset opustit. Zpravodajský server Axios už 9. listopadu přinesl zprávu, že prezident údajně se svými poradci probíral plány ohledně roku 2024.

Další signál poskytla uniklá nahrávka pořízená při úterním vánočním večírku v Bílém domě. Na ní Trump naznačuje, že když se mu nyní nepodaří udržet při moci, pokusí se v dalších letech o návrat do čela Spojených států. "Byly to skvělé čtyři roky. Snažíme se udělat další čtyři roky. V opačném případě se uvidíme za čtyři roky," citovala jeho slova média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy