Razie na fotbalové asociaci a ministerstvu školství. Policie zadržela Peltu a náměstkyni Valachové

V budově Fotbalové asociace ČR na Strahově od rána operuje policejní tým. A další se objevil na ministerstvu školství, kde zadržel náměstkyni Simonu Kratochvílovou.
Pelta má starosti. Policie zasahuje od rána v budově Fotbalové asociace na Strahově
Pelta má starosti. Policie zasahuje od rána v budově Fotbalové asociace na Strahově | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Policie ve středu provedla razii v budovách Fotbalové asociace (FAČR) a ministerstva školství. V souvislosti se státními dotačními programy pro sport bylo zahájeno trestní stíhání tří fyzických a jedné právnické osoby. 

Zadrženi byli předseda FAČR Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství s gescí pro sport. Právnickou osobou, které by se případné obvinění mělo týkat, je pak Fotbalová asociace FAČR.

Zadržen byl i Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Policie se zajímá také o Zdeňka Břízu, šéfa sportovního odboru na ministerstvu, pročesala i magistrátní kanceláře Karla Březiny a Soni Fáberové. V rámci policejního zásahu se orgánům činným v trestním řízení měl vyzpovídat také Stanislav Janouš, funkcionář České unie sportu, který radil klubům, jak využít dotační programy.

Podle České televize je ve hře návrh vazby minimálně pro jednoho člověka. Záležet ale bude na tom, nakolik bude při výslechu spolupracovat s vyšetřovateli a také na rozhodnutí soudu.

Jak už deník Aktuálně.cz avizoval, celá kauza by se měla týkat přerozdělení dotací do jednotlivých sportovních svazů, což odpoledne potvrdil i Bronislav Šerák, právní zástupce Miroslava Pelty.

"Policie hledá podklady týkající se dotačních programů v MŠMT vůči svazu a dalším sportovním svazům. Ostatní spekulace, že jde o peníze na stadiony a úplatky, jsou nesmysl. Má jít o dotace mimo jiné do fotbalových klubů," řekl Šerák.

Miroslav Pelta prý nebyl ve středu večer zatím ani obviněn, ani vyslechnut. "Je zadržen proto, aby se účastnil domovních prohlídek nebytových prostor, to je celý důvod. Pan Pelta s policií spolupracuje, označuje, které doklady by mohly být ty, které policisté hledají," dodal Šerák.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde asi na 560 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Vysvětlení v celé věci podává policii i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). "Několik lidí ze sekce sportu včetně paní náměstkyně podává policii vysvětlení v této věci," řekla odpoledne ministryně Valachová. "Mohu potvrdit, že se to týká sportovních dotací a policie bude vycházet z interních auditů a personálních opatření a kárných řízení, které jsem nařídila," dodala.

Informaci o zadržení svého šéfa potvrdila FAČR s tím, že se Pelta spolu se svým právníkem Bronislavem Šerákem nachází v budově asociace. "Pan předseda je v budově, probíhá šetření," řekl novinářům mluvčí FAČR Michal Jurman. Výslech Miroslava Pelty má provádět osobně Lenka Bradáčová. Během dneška by měla rozhodnout o tom, jestli na Peltu bude uvalena vyšetřovací vazba.

Podle Seznam.cz zatkli policisté Peltu už v úterý večer před budovou FAČR, když se chystal odjet na letiště a cestovat na zápas Ligy mistrů Monako-Juventus.

FK Jablonec i Březinova kancelář

Týmy policejní Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem provedly v noci na dnešek a brzy ráno koordinovanou akci, kdy se naráz ocitly na pražském Strahově v budově Fotbalové asociace ČR a také v Karmelitské ulici, kde má kanceláře ministerstvo školství. "Ano, policisté v budově stále jsou, poskytujeme jim maximální součinnost," uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

Policisté při zásahu na Strahově zaparkovali i na místě vyhrazeném pro Peltu ...
Policisté při zásahu na Strahově zaparkovali i na místě vyhrazeném pro Peltu ... | Foto: Milan Kammermayer

Policisté se ale objevili i na stadionu FK Jablonec, klubu, který patří Miroslavu Peltovi, předsedovi Fotbalové asociace ČR. Policie podle mluvčího klubu zapečetila několik kanceláří, nikdo do nich nesmí a policisté před nimi stále hlídkují. "Čekáme na bližší informace. Podle našich informací se ale vyšetřování netýká našeho klubu," uvedl mluvčí Štěpán Hanuš.

A také na pražském magistrátu, jak první uvedly lidovky.cz. Konkrétně se policisté objevili v kancelářích šéfa zastupitelů za ČSSD Karla Březiny a Soni Fáberové, ředitelky odboru sportu a volného času. Březina funguje paralelně jako poradce ministerstva školství, s nímž dříve spolupracovala i Fáberová.

"Ano, v budově magistrátu zasahuje policie, podle našich informací však vyšetřování nesouvisí s činností našeho úřadu," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kdyby se nejvyšší fotbalová liga neoddělila od FAČR, tak bychom do ní nevstoupili, říká šéf ePojištění.cz Dušan Šenkypl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 32 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy