Poláci si zastříleli, Portugalci padli s Turky

2. 6. 2012 23:00
Polsko - Andora 4:0, Portugalsko - Turecko 1:3

Praha - Fotbalisté Polska vyhráli i poslední přípravný zápas před domácím mistrovstvím Evropy. Jeden ze soupeřů českého týmu v základní skupině šampionátu v sobotní generálce ve Varšavě porazil 4:0 Andorru.

Výběr trenéra Franciszka Smudy vedl od třinácté minuty, kdy se trefil Ludovic Obraniak. V závěru poločasu přidali v rozmezí dvou minut další dva zásahy Robert Lewandowski a Jakub Blaszczykowski. Domácí zápasu s outsiderem jasně dominovali a konečnou podobu dal výsledku v 77. minutě Marcin Wasilewski.

Poláci, kteří se kromě České republiky utkají ve skupině také s Řeckem a Ruskem, navázali na nedávné jednobrankové výhry nad Lotyšskem a Slovenskem. Pět zápasů už neinkasovali.

Nizozemci si s chutí zastříleli

Kanonádu předvedli v generálce na Euro fotbalisté Nizozemska, kteří v Amsterodamu rozstříleli Severní Irsko 6:0. Po dvou gólech dali Robin van Persie a Ibrahim Afellay, který přišel kvůli zranění kolena o většinu letošní sezony.

Van Persie ukázal, že mu vydržela forma z anglické ligy, kde se stal s 30 góly nejlepším střelcem. V 64. reprezentačním zápase si útočník Arsenalu, jenž skóroval i v předchozím utkání s Bulharskem, vylepšil bilanci na 28 branek.

Ze současného týmu "oranjes" má více gólů na kontě jen Klaas Jan Huntelaar (31 zásahů), který dnes střídal v 57. minutě právě Van Persieho. Kanonýr Schalke tentokrát gól nedal.

Angličany trápí zranění

Jediná trefa stačila k výhře Angličanům, kteří porazili ve Wembley Belgii zásluhou Dannyho Welbecka, jenž dal svou první branku v seniorské reprezentaci. Nový kouč Anglie Roy Hodgson díky tomu vyhrál i svůj druhý zápas u týmu a opět 1:0. Stejným poměrem jeho svěřenci zdolali v minulém týdnu Norsko.

Hodgsonovi přidělalo starosti další zranění: už po 17 minutách skončil zápas pro obránce Garyho Cahilla po střetu s vlastním gólmanem Joem Hartem.

Hráč Chelsea putoval na vyšetření s podezřením na zlomenou čelist. K lékařům musí i jeho klubový spoluhráč John Terry kvůli potížím se stehenním svalem. Z výběru už dříve vypadl vinou zranění další hráč Chelsea Frank Lampard.

Přípravná fotbalová utkání:

Varšava: Polsko - Andorra 4:0 (3:0)

Branky: 13. Obraniak, 37. Lewandowski, 39. Blaszczykowski, 77. Wasilewski.

Sestava Polska: Szczesny - Piszczek (46. Wojtkowiak), Wasilewski, Perquis, Boenisch - Blaszczykowski, Murawski (58. Dudka), Polanski (79. Grosicki), Obraniak (58. Mierzejewski), Rybus (46. Wolski) - Lewandowski (58. Sobiech).

Kodaň: Dánsko - Austrálie 2:0 (1:0)

Branky: 32. Agger, 68. Bjelland.

Lucemburk: Lucembursko - Malta 0:2 (0:1)

Branky: 10. a 79. Mifsud. ČK: 43. Mutsch (Luc.)

Londýn: Anglie - Belgie 1:0 (1:0)

Branka: 36. Welbeck

Oslo: Norsko - Chorvatsko 1:1 (0:0)

Branky: 90.+1 Elyounoussi - 79. Eduardo.

Amsterodam: Nizozemsko - Severní Irsko 6:0 (4:0)

Branky: 12. a 29. z pen. Van Persie, 37. a 51. Afellay, 15. Sneijder, 80. Vlaar.

Lisabon: Portugalsko - Turecko 1:3 (0:1)

Branky: 57. Nani - 35. a 52. Bulut, 88. vlastní Pepe.