Pokutové kopy při remíze? Berbr je prosadil i v ČFL

ČTK ČTK
3. 3. 2014 14:56
Od nové sezony se v České fotbalové lize a českých divizích budou po remízách kopat pokutové kopy. Vítěz rozstřelu získá druhý bod navíc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Od nové sezony se v České fotbalové lize a českých divizích budou po remízách kopat pokutové kopy. Vítěz rozstřelu získá druhý bod navíc. Stejné pravidlo se už od léta 2011 uplatňuje v nižších soutěžích Plzeňského kraje. FAČR se rovněž rozhodla podpořit regionální fotbal a od jara bude možné sledovat zápasy od třetí ligy až po krajské přebory na tvcom.cz.

Pravidlo s penaltovým rozstřelem při remíze zavedl v létě 2011 v Plzeňském kraji současný místopředseda FAČR Roman Berbr. "V našem kraji se to chytlo. Převzaly to i Ústecký, Pardubický a Královohradecký kraj. Proto jsem s tím chtěl jít do vyšších pater," řekl Berbr na dnešní tiskové konferenci. "Až to spustíme v ČFL a divizích, tak to do dvou let přijmou všechny kraje, uvidíte," dodal.

Hlavním důvodem zavedení nového pravidla je zvýšení atraktivity a také zamezení tomu, aby se při remízách jeden bod ztrácel. "Angličané vymysleli, že za vítězství jsou tři body. Když máte remízu, tak si rozdělíte jeden a jeden bod a ten třetí bod se ztrácí. Teď ho dostane vítěz rozstřelu," řekl Berbr.

Věří, že se novinka chytne, i když počítá s tím, že se najde i řada kritiků. "Můžete mě kritizovat, ale já jsem prostě ten cvok, co to prosazuje, protože na lidech vidím, že to přináší emoce. A o nich fotbal je," prohlásil Berbr. "V hokeji se dřív také nejezdily nájezdy a nehrálo se prodloužení ve čtyřech. Vždy s tím musel někdo přijít," dodal.

Krajský přebor na internetu

Jarní novinkou v regionálním fotbale je zavedení videopřenosů z téměř všech zápasů od třetí ligy až po krajské přebory. "Nápad vznikl v roce 2010, kdy předseda FAČR Miroslav Pelta začal s těmito vysíláními ve svém Libereckém kraji. Později se přidala Praha, nyní už je v projektu 11 krajů a přibývají další," řekl na tiskové konferenci Libor Zajíček ze společnosti Public Football, která se s pověřením FAČR stará o propagaci regionálního fotbalu.

Každý klub tak dostal potřebnou techniku, aby mohl ze svých zápasů připravovat přímé přenosy, které budou vysílány na tv.com. Videosestřihy se objeví také na iDnes.cz.

Videa ze zápasů se rovněž uchovávají v archivu, trenéři tak mají možnost lépe rozebírat vlastní zápasy či se připravovat na soupeře.

"Pro mě jako hráče bylo vždy důležité s trenérem rozebírat konkrétní situaci u videa, pak si hráč své chyby lépe uvědomí," řekl reprezentační brankář Petr Čech, který podobné přenosy vítá. "Snažím se koukat třeba na zápasy Blšan, kde jsem dříve hrával, abych viděl, jak to tam vypadá po 13 letech. Navíc mám v těchto soutěžích hodně bývalých spoluhráčů, které sleduji," dodal gólman londýnské Chelsea.

Přenosy mají napomoci i fair play a také komisím rozhodčích a disciplinární komisi. "V zápisu kolikrát bývají přestupky nedostatečně popsané. Takto se na to lze podívat na videu," řekla předsedkyně komise rozhodčích FAČR Dagmar Damková. "Fotbal v regionech byl uzavřený světu, mluvilo se o něm jako o džungli. My se snažíme, aby byl otevřenější veřejnosti," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy