Pokud se Platini neočistí, bude FAČR podporovat Infantina

ČTK ČTK
3. 11. 2015 14:17
Volby nového prezidenta FIFA se blíží, česká fotbalová asociace v nich hodlá nadále podporovat šéfa UEFA Michela Platiniho - za předpokladu, že se očistí od nařčení z nelegálního obohacování. V opačném případě podpoří Gianni Infantina.
Pokud by se nedokázal Platini očistit, bude FAČR podporavt Gianni Infantina (vlevo)
Pokud by se nedokázal Platini očistit, bude FAČR podporavt Gianni Infantina (vlevo) | Foto: Reuters

Praha - Fotbalová asociace ČR hodlá při volbě prezidenta FIFA podporovat současného předsedu evropského fotbalu Michela Platiniho. To ale jen za předpokladu, že se francouzský funkcionář před etickou komisí FIFA očistí z podezření z korupce, kvůli čemuž má na 90 dní pozastavenou funkci. Výkonný výbor FAČR to dnes oznámil po zasedání v Praze, na kterém se seznámil s kandidáty únorové volby.

Platini byl považován za favorita na volební vítězství, ale jeho kandidaturu komplikuje skutečnost, že je vyšetřován kvůli podezřelé platbě ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal zpětně v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Alternativou je Infantino

Vedle něj se o roli šéfa světového fotbalu ucházejí jordánský princ Alí bin Husajn, který neúspěšně kandidoval už při květnové volbě proti dosavadnímu šéfovi FIFA, Musa Bility, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

"Kandidáti jsou známí, což jsme dnes vzali na vědomí. Pozice FAČR při volbě se bude odrážet od toho, jak Michel Platini uspěje u etické komise. To bude velmi důležité a z toho vzniknou další závěry," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pokud by se Platini z podezření nevysvobodil, většina evropských asociací by zřejmě podporovala dalšího evropského kandidáta Infantina. Generální sekretář UEFA se přihlásil na poslední chvíli jako jakási pojistka.

"Gianni je pojistkou a bylo zdůrazněno, že evropské asociace stále podporují Michela Platiniho, a uvidíme, jak se to vyvine. Gianni je číslo dvě a dohoda zněla, že pokud kandidatura Michela Platiniho bude platná, tak se Gianni stáhne," řekl Řepka.

I tak by ale bylo do volby šest kandidátů, což překvapilo i českého funkcionáře. "Musím se přiznat, že jsem čekal tak tři kandidáty. Toto je vysoké číslo. Za Evropu jsou tři kandidáti, za Asii dva. Proto bude důležité, jací dva kandidáti postoupí přes první kolo," dodal Řepka.

Členská základna je rekordní

Výkonný výbor dnes rovněž schválil, že cena pro nejlepší českou fotbalistku se již nebude vyhlašovat v rámci večera Grassroots, ale přesune se do hlavní ankety FAČR Fotbalista roku. Z ní se naopak cena Lukáše Přibyla za nejlepší práci klubu s fanoušky a cena pro osobnost ligy přesunou do Galavečera Synot ligy.

Vedení fotbalu dnes rovněž informovalo, že členská základna FAČR dosáhla rekordního čísla 323.332 členů, což je o 14 tisíc registrovaných hráčů více než před rokem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy