Pokažený závěr. Sparta ztratila dvoubrankové vedení

FOTO Blamáž na Letné aneb Lafata na vše nestačil
Přitom na Letné bylo před natěšenými fanoušky, jichž přišlo sedm a půl tisíc, vše na dobré cestě k úspěšnému rozjezdu.
Spartu v úvodním zápase 2. předkola Evropské ligy nakoply dva góly nového kapitána Davida Lafaty.
Zdálo se, že s kapitánskou páskou na paži se uvede v prvním ostrém zápase výhrou.
Jenže stačilo špatně odehrát posledních 25 minut a rázem byla z výhry jen ošidná a nevýhodná plichta.
18. 7. 2013 22:09
Sparta v úvodním zápase 2. předkola Evropské ligy remizovala s Häckenem 2:2.

Praha - Přes pětašedesát minut směrovali fotbalisté Sparty vše k tomu, aby si do odvety proti Häckenu odnesli příjemnou výhru. Dva góly zařídil novopečený kapitán David Lafata.

Jenže v závěrečné pasáži úvodního zápasu 2. předkola Evropské ligy dovolili Pražané soupeři nejen snížit, ale záhy také vyrovnat.

Z nadějného úvodu sezony se tak rázem stalo těžké břemeno. Sparta totiž musí v odvetě vyhrát nebo alespoň remizovat se dvěma či více vstřelenými góly.

"Je to komplikace do odvety. Věděli jsme o tom, že nás čeká houževnatý soupeř, ale po tom průběhu jsme předpokládali jiný výsledek. O vítězství nás připravily vlastní hrubé chyby," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi trenér Sparty Vítězslav Lavička.

První poločas Sparta zvládla

Sparta vstoupila do utkání dobře, okamžitě si vypracovala převahu. První střelecké pokusy vyslali na branku Lafata s Hušbauerem. Nadějnou příležitost měl v 18. minutě Kadeřábek, který z dobré pozice minul branku.

Domácí se mohli radovat až ve 33. minutě, když si kapitán Letenských připravil míč na pravou a po zemi k tyči překonal hostujícího gólmana. Lafata mohl brzy na to přidal další trefu, když Källkvist neudržel střelu Hušbauera, ale domácí snajpr nebyl dostatečně pohotový.

To byl až po přestávce, kdy Letenští předvedli na chlup stejnou akci, ale tentokrát už Lafata míč dorazil pod břevno.

Vácha Häcken "nakopl" vlastní chybou

V tu chvíli asi málokdo pochyboval o vítězství domácích. Hosté totiž do té doby neměli žádnou větší příležitost. Jenže tři minuty po druhém gólu vyrobil chyba na vlastní polovině hrozivou chybu, v podstatě nahrál El Kabirovi, který vyslal do sóla Mohammeda a ten mezi nohama Vaclíka snížil.

Deset minut na to bylo ještě hůř. K Makondelemu se po teči Kadeřábka odrazil ve vápně míč a uklidil ho nechytatelně do šibenice Vaclíkovy branky.

Sparta v závěru měl rovnou několik šancí strhnout vedení zpět na svou stranu, ale Lafata hattrick nezavršil a Skalák orazítkoval jen břevno. Letenští tak pocestují do Švédska s tím, že musí vyhrát. Remíza 0:0 nebo 1:1 by je vyřadila.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - BK Häcken 2:2 (1:0)
Branky: 33. a 66. Lafata - 69. Mohammed, 77. Makondele. Rozhodčí: Estrada - Devis, Martín (všichni Šp.). ŽK: Vacek - El Kabir, Lewicki. Diváci: 7445.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Polom, Holek, Pauschek (90. Costa) - Vácha, Hušbauer (67. Vacek), Matějovský - Přikryl (79. Skalák), Kadlec - Lafata. Trenér: Lavička.
Häcken: Källkvist - Anklev, Björck, Joza, Arkivuo - Chatto, Lewicki - Mohammed (90.+2 Ojala), Ericsson, Gustafsson (60. Makondele) - El Kabir. Trenér: Gerhardsson.