Pohár FIFA: Hostitelé ztratili. Španělsko nadělovalo

Ivo Pospíšil, Red Spo
14. 6. 2009 22:27
Jižní Afrika - Irák 0:0, Nový Zéland - Španělsko 0:5
Teko Modise z Jižní Afriky bojuje o míč s Iráčanem Mahdi Kareem
Teko Modise z Jižní Afriky bojuje o míč s Iráčanem Mahdi Kareem | Foto: Sport

Johannesburg - Konfederační pohár FIFA byl v neděli oficiálně zahájen. Fotbalisté domácí reprezentace Jižní Afriky však do samotného úvodu turnaje nevykročili právě šťastně, když si připsali jen bod za bezbrankovou remízu s Irákem.

Hostitelský tým měl v odpoledním duelu částečnou převahu, ovšem nedokázal ani jednu ze svých gólových příležitostí přetavit ve vítěznou trefu. 

Čtěte také: Tady začne MS. Jižní Afrika otevřela první stadion

Svěřenci trenéra Santany byli nejblíže rozhodnutí pět minut před koncem, kdy míč za již překonaného brankáře Kassida usměrňoval do sítě Gaxa, ale na poslední chvíli trefil na brankové čáře jen smolně dobíhajícího spoluhráče Parkera.

Ve večerním zápase si pak Španělsko nedovolilo výrazné zakolísání a vyprovodilo Nový Zéland jednoznačně 5:0. O vítězi bylo víceméně jasno už po čtyřiadvaceti minutách, kdy mistři Evropy vedli již o čtyři branky.

O tři z nich se navíc postaral ostrostřelec Fernando Torres, který tak už v sedmnácté minutě úspěšně završil svůj hattrick.

Konečný stav pak ještě pečetil na začátku druhé půle David Villa. 

Výsledek:

Jižní Afrika - Irák 0:0

Nový Zéland - Španělsko 0:5
Branky:
6., 14., 17. Torres, 24. Fabregas, 48. Villa

 

Právě se děje

před 36 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy