Po MS nepokračuje u svých týmů 16 koučů

zh, Reuters
19. 7. 2006 16:00
Berlín - Od finále fotbalového mistrovství světa v Německu uplynulo pouhých deset dní a na postech reprezentačních trenérů se udály hotové rošády. Někteří odešli, jiní byli vyhozeni, další pouze změnili barvy.
Asi největší vášně provázely odchod polského trenéra Janase.
Asi největší vášně provázely odchod polského trenéra Janase. | Foto: Reuters

Neprošli do osmifinále, odešli

Velice brzy, již po vyřazení ve skupině, se s reprezentací dobrovolně rozloučili Alexandre Guimaraes (Kostarika), Henri Michel (Pobřeží slonoviny), Zico (Japonsko), Pawel Janas (Polsko), Ilija Petrovič (Srbsko a Černá Hora), Dick Advocaat (Jižní Korea) a Leo Beenhakker (Trinidad a Tobago).

Neúčast v osmifinále vyvolala i vyhazovy: Zlatko Kranjcar musel opustit chorvatskou lavičku, Branko Ivankovič íránskou. S Brucem Arenou (USA) nebyla prodloužena smlouva.

Ztrátu reprezentačního postu si Michel kompenzuje koučováním katarského klubu, Zico trénováním tureckého Fenerbahce a Advocaat u ruského klubu Zenit Petrohrad. Leo Beenhakker pouze změnil národní tým: Trinidad a Tobago vyměnil za Polsko.

Brzké vypadnutí největších favoritů turnaje Brazilců neustál ani Carlos Alberto Parreira. Třiašedesátiletý kouč se rozhodl odejít necelé tři týdny poté, co jeho svěřenci vypadli ve čtvrtfinále mistrovství světa, na němž obhajovali titul.

Kdo Parreiru ve funkci nahradí, zatím není známo. Minulý týden odmítl nabídku vrátit se k týmu Luiz Felipe Scolari, jenž získal s "kanárky" titul v roce 2002. 

Guus Hiddink pouze vyměnil australskou lavičku za ruskou. Působil již i na nizozemské a jihokorejské.
Guus Hiddink pouze vyměnil australskou lavičku za ruskou. Působil již i na nizozemské a jihokorejské. | Foto: Reuters

I o dalších nových lodivodech reprezentací, které ztroskotaly v základní skupině, je již rozhodnuto. Japonsko by měl vést někdejší kouč Jugoslávie Ivica Osim, Srbska se ujme někdejší trenér Španělska Javier Clemente, Jižní Koreje Advocaatův asistent Pim Verbeek a Íránu Amir Qalenoei.

Neúspěchy v základní skupině zapříčinily na trenérských postech pořádný průvan, jemuž (zatím) odolali pouze Karel Brückner (ČR), Luis Oliveira Goncalves (Angola) Marcos Paqueta (Saúdská Arábie), Anibal Ruiz (Paraguay), Roger Lemerre (Tunisko) i Otto Pfister (Togo), i když jeho setrvání je u rozhádané reprezentace Toga nejisté.

Odešli i úspěšnější trenéři

Dobrovolně odešli i ti, kteří své mužstvo nástrahami základní skupiny provedli úspěšně: Ratomir Dujkovič, jehož Ghana vypadla v osmifinále s Brazílií, či Guus Hiddink, jenž s Austrálií neuspěl ve stejné fázi s Itálií. Otázkou je, zda by i po lepším výsledku  "nepřeběhl" k mužstvu Ruska.

Se svým místem se však dobrovolně rozloučili i vůdci čtvrtfinalistů, semifinalistů a dokonce i úspěšných finalistů.

Překvapivě odešel i dle výsledku nejúspěšnější trenér na MS  - Marcello Lippi.
Překvapivě odešel i dle výsledku nejúspěšnější trenér na MS - Marcello Lippi. | Foto: Reuters

Podle plánu  odešel po turnaji kouč Anglie Sven-Goran Ericsson, poměrně překvapivě vyklidil svou pozici i přes zisk bronzu Jürgen Klinsmann, a dokonce i trenér mistrů světa Marcello Lippi.

Ericssona nahradí Steve McClaren, Klinsmanna Joachim Löw a Lippiho Roberto Donadoni.

Na svém místě zatím zůstávají Luis Fernando Suarez (Ekvádor), Raymond Domenech (Francie), Marco van Basten (Nizozemí), Kobi Kuhn (Švýcarsko), Oleg Blochin (Ukrajina) i Ricardo Lavolpe (Mexiko), s ním je však židle nejnahnutější.

S třemi šťastlivci dokonce byla prodloužena smlouva až do roku 2008. Jsou jimi Luiz Felipe Scolari (Portugalsko), Luis Aragones (Španělsko) a Lars Lagerback (Švédsko). 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy