Po Krtečkovi poveze Zeman do Číny i Nedvěda. Tedy možná

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 8. 2015 13:20
Součástí oficiální delegace prezidenta Miloše Zemana by měl být i slavný fotbalista Pavel Nedvěd. V Číně ho milují
Číňani milují animovaného Krtečka i živého Pavla Nedvěda. Tak jim ho Miloš Zeman přiveze ukázat
Číňani milují animovaného Krtečka i živého Pavla Nedvěda. Tak jim ho Miloš Zeman přiveze ukázat | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Součástí delegace, která bude prezidenta republiky Miloše Zemana provázet na jeho cestě do Číny, by měl být i Pavel Nedvěd, nejslavnější ze žijících českých fotbalistů, nyní jeden z ředitelů italského klubu Juventus Turín.

"Ano, ta nabídka tady je," potvrdil Nedvěd deníku Aktuálně.cz. Na dotaz, jestli se tedy cesty doopravdy zúčastní, odvětil: "Zatím nevím, je to v jednání."

Ve výpravě by každopádně neměl scházet ani Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Zprávu o tom, že se o účasti Nedvěda s Peltou počítá, přinesl jako první web neovlivni.cz.

A pro Aktuálně.cz ji potvrdil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. " Ano, vím, že Pavla Nedvěda v tom ohledu oslovili. Pokud se všechno zvládne logisticky uskutečnit, mohl by být součástí výpravy a vyjednávat o založení fotbalové školy v Šanghaji," vysvětluje Jansta.

Pavel Nedvěd je nyní v USA. Do Prahy by měl přiletět 31. srpna a už 1. září by měl prezidentský speciál, na jehož palubě s ním počítají, nabrat směr Čína.

Jak známo, při své předchozí návštěvě Číny se Miloš Zeman prezentoval jinou "postavou" z Česka, kterou obyvatelé nejlidnatější země světa dobře znají, a to animovaným Krtečkem z dílny malíře Zdeňka Müllera. Stejně dobře ale Číňané znají i Pavla Nedvěda, plavovlasého držitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy roku 2003.

Ministryně Nedvěda miluje

Velkou čínskou fanynkou Pavla Nedvěda je podle neovlivni.cz tamní ministryně zdravotnictví Li Bin. Web upozorňuje, že když nedávno přicestovala na návštěvu Prahy, domluvil její protějšek, tedy český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, její setkání právě s Nedvědem, na kterém čínská politička dostala od české hvězdy dres Juventusu Turín.

Jaký smysl má pro český fotbal založení fotbalové školy v Šanghaji, která by případně nesla Nedvědovo jméno? Podle informací Aktuálně.cz by se mohlo jednat o reciproční projekt. Česká strana by dodala trenérské know-how a hvězdný punc jména Pavla Nedvěda, na založení národní fotbalové akademie v Česku by zase mohly oplátkou přispět čínské finance.

Jde ale zatím jen o úvahy, o celém projektu se teprve bude jednat. A na bázi sportovní spolupráce by měl mít širší působnost. "Kolega Jiří Kejval z Českého olympijského výboru v tom termínu bohužel nemůže, takže ho víceméně zaskakuji. A tu připravovanou agendu si ještě musíme zpřesnit," řekl pro Aktuálně.cz Miroslav Jansta, který vedle svých aktivit spojených se sportem patří mezi přední české lobbyisty.

Daleko nemá ani k Miloši Zemanovi, který prý velmi stál o Nedvědovu účast ve výpravě. "Ano, pan prezident vyjádřil přání, že by rád vzal Pavla Nedvěda s sebou," cituje neovlivni.cz prezidentova ekonomického poradce Martina Nejedlého.

Pelta s Janstou odletí dřív

V červnu se Pavel Nedvěd výrazně angažoval ve prospěch českého fotbalu jako ambasador mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které hostila právě Česká republika. "Velmi příjemně mě překvapil tím, kolik času a úsilí tomu projektu věnoval, opravdu všechna čest," chválil Nedvědovo úsilí prezident českého fotbalu Miroslav Pelta.

A nyní je tedy na programu čínská mise. Účast Pavla Nedvěda na tomto projektu nicméně podle všeho ještě stoprocentně potvrzena nebyla, je spíš v jednání.

Jisté je, že Pelta s Janstou odcestují z Číny dříve než zbytek delegace. "Mirek má povinnosti u zápasů fotbalové kvalifikace o Euro 2016 a já poletím do Rigy na šampionát basketbalistů," doplňuje Jansta, který je zároveň i předsedou České basketbalové federace.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 30 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy