Po Krtečkovi poveze Zeman do Číny i Nedvěda. Tedy možná

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 8. 2015 13:20
Součástí oficiální delegace prezidenta Miloše Zemana by měl být i slavný fotbalista Pavel Nedvěd. V Číně ho milují
Číňani milují animovaného Krtečka i živého Pavla Nedvěda. Tak jim ho Miloš Zeman přiveze ukázat
Číňani milují animovaného Krtečka i živého Pavla Nedvěda. Tak jim ho Miloš Zeman přiveze ukázat | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Součástí delegace, která bude prezidenta republiky Miloše Zemana provázet na jeho cestě do Číny, by měl být i Pavel Nedvěd, nejslavnější ze žijících českých fotbalistů, nyní jeden z ředitelů italského klubu Juventus Turín.

"Ano, ta nabídka tady je," potvrdil Nedvěd deníku Aktuálně.cz. Na dotaz, jestli se tedy cesty doopravdy zúčastní, odvětil: "Zatím nevím, je to v jednání."

Ve výpravě by každopádně neměl scházet ani Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Zprávu o tom, že se o účasti Nedvěda s Peltou počítá, přinesl jako první web neovlivni.cz.

A pro Aktuálně.cz ji potvrdil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. " Ano, vím, že Pavla Nedvěda v tom ohledu oslovili. Pokud se všechno zvládne logisticky uskutečnit, mohl by být součástí výpravy a vyjednávat o založení fotbalové školy v Šanghaji," vysvětluje Jansta.

Pavel Nedvěd je nyní v USA. Do Prahy by měl přiletět 31. srpna a už 1. září by měl prezidentský speciál, na jehož palubě s ním počítají, nabrat směr Čína.

Jak známo, při své předchozí návštěvě Číny se Miloš Zeman prezentoval jinou "postavou" z Česka, kterou obyvatelé nejlidnatější země světa dobře znají, a to animovaným Krtečkem z dílny malíře Zdeňka Müllera. Stejně dobře ale Číňané znají i Pavla Nedvěda, plavovlasého držitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy roku 2003.

Ministryně Nedvěda miluje

Velkou čínskou fanynkou Pavla Nedvěda je podle neovlivni.cz tamní ministryně zdravotnictví Li Bin. Web upozorňuje, že když nedávno přicestovala na návštěvu Prahy, domluvil její protějšek, tedy český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, její setkání právě s Nedvědem, na kterém čínská politička dostala od české hvězdy dres Juventusu Turín.

Jaký smysl má pro český fotbal založení fotbalové školy v Šanghaji, která by případně nesla Nedvědovo jméno? Podle informací Aktuálně.cz by se mohlo jednat o reciproční projekt. Česká strana by dodala trenérské know-how a hvězdný punc jména Pavla Nedvěda, na založení národní fotbalové akademie v Česku by zase mohly oplátkou přispět čínské finance.

Jde ale zatím jen o úvahy, o celém projektu se teprve bude jednat. A na bázi sportovní spolupráce by měl mít širší působnost. "Kolega Jiří Kejval z Českého olympijského výboru v tom termínu bohužel nemůže, takže ho víceméně zaskakuji. A tu připravovanou agendu si ještě musíme zpřesnit," řekl pro Aktuálně.cz Miroslav Jansta, který vedle svých aktivit spojených se sportem patří mezi přední české lobbyisty.

Daleko nemá ani k Miloši Zemanovi, který prý velmi stál o Nedvědovu účast ve výpravě. "Ano, pan prezident vyjádřil přání, že by rád vzal Pavla Nedvěda s sebou," cituje neovlivni.cz prezidentova ekonomického poradce Martina Nejedlého.

Pelta s Janstou odletí dřív

V červnu se Pavel Nedvěd výrazně angažoval ve prospěch českého fotbalu jako ambasador mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které hostila právě Česká republika. "Velmi příjemně mě překvapil tím, kolik času a úsilí tomu projektu věnoval, opravdu všechna čest," chválil Nedvědovo úsilí prezident českého fotbalu Miroslav Pelta.

A nyní je tedy na programu čínská mise. Účast Pavla Nedvěda na tomto projektu nicméně podle všeho ještě stoprocentně potvrzena nebyla, je spíš v jednání.

Jisté je, že Pelta s Janstou odcestují z Číny dříve než zbytek delegace. "Mirek má povinnosti u zápasů fotbalové kvalifikace o Euro 2016 a já poletím do Rigy na šampionát basketbalistů," doplňuje Jansta, který je zároveň i předsedou České basketbalové federace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy