Plzeň vyhrála v Jihlavě a na Spartu ztrácí už jen bod

Aktualizováno 27. 9. 2013 23:00
Fotbalisté Plzně vyhráli díky zásahu Marka Bakoše v poslední čtvrthodině hry.
Fotbalisté Plzně vyhráli díky zásahu Marka Bakoše v poslední čtvrthodině hry. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň - Fotbalisté Plzně vyhráli v 10. kole Gambrinus ligy v Jihlavě 2:1, a vedoucí Spartu tak stáhli minimálně do sobotního derby se Slavií na rozdíl jednoho bodu.

O výhře Viktorie rozhodl v 79. minutě Marek Bakoš.

Plzeň tak zvládla generálku na středeční zápas Ligy mistrů v Petrohradě proti CSKA Moskva.

Vrba vyrovnal trenérský rekord

Plzeňský trenér Pavel Vrba odkoučoval proti Jihlavě 151. ligový zápas v jednom klubu za sebou, čímž vyrovnal rekord Karla Jarolíma a Ladislava Škorpila.

Před středečním utkáním Ligy mistrů s CSKA Moskva v Petrohradu zamíchal se sestavou a jen na lavičce nechal Koláře či Kovaříka, který se ale ještě v první půli na hřiště dostal.

Jihlava na domácím stadionu získala všechny své body v této sezoně a proti favoritovi začala nebojácně. V úvodních deseti minutách jí několikrát chyběl krok k zakončení, pak ale udeřila Plzeň.

Horváth po Procházkově dlouhé přihrávce poslal nadýchaný centr do vápna a Rajtoral z voleje vstřelil svůj druhý gól v tomto ročníku.

Plzeň vedla jen šest minut

Hostům ale vydrželo vedení jen šest minut. Jungr přihrál Vaculíkovi, ten utekl vápnem a poslal míč před bránu, kde skóroval nabíhající Harba. Bosenský útočník dal třetí gól v jihlavském dresu.

Plzni pak ještě víc zkomplikovalo situaci zranění levého beka Limberského. Reprezentační zadák si zřejmě natáhl sval a v polovině první půle ho vystřídal Kovařík.

Vysočině chyběl zraněný špílmachr Koloušek, i bez něj ale předváděla bojovný výkon s bleskovými kontry.

Po jednom z nich musel Kozáčik vyrazit nad břevno Masopustovu ránu a těsně před pauzou při jihlavském přečíslení v poslední chvíli vypíchl míč před Jungrem.

Vysočina se při odchodu do kabin hodně hněvala na sudího Proskeho, že ji nenechal dotáhnout brejk a odpískal poločas ještě dřív, než vypršela 45. minuta.

Bakoš se sám před Blažkem nemýlil

Plzni se zpočátku nedařilo rozebrat obětavě hrající Vysočinu ani po pauze. Naopak zahrozila Jihlava po Karlíkově ráně, po které se musel hodně natáhnout Kozáčik.

Plzeňskou hru oživili až střídající Kolář s Bakošem. Ten nahradil Tecla, jemuž se při návratu na hřiště svého bývalého klubu nedařilo.

Plzeň stupňovala tlak a nakonec právě po spolupráci čerstvých hráčů rozhodla. V 72. minutě ještě Blažek u zadní tyče vytěsnil tečovaný Horváthův centr, o sedm minut později už ale kapituloval.

Kolář posunul na volného Bakoše, ten zachoval před brankou chladnou hlavu a dal svůj první ligový gól od dubna.

Vrba: Byl to strašně důležitý zápas

"Hráčům nemám co vytknout. Pokud budeme hrát tak jako v prvním poločase, věřím, že budeme i bodovat. Soutěž se pro nás nerozhoduje zápasy s Plzní. Jsem rád, že jsme s Plzní odehráli slušný zápas," uvedl po zápase trenér Jihlavy František Komňacký.

"Pro nás to byl strašně důležitý zápas. Jsme rádi, že jsme se udrželi v kontaktu se Spartou. První poločas byl z naší strany vlažný," přiznal kouč Plzně Pavel Vrba.

"Měli jsme štěstí, že jsme dali brzy branku, a pak také, že jsme udrželi do poločasu výsledek 1:1. Jihlava byla výrazně lepší a měli jsme štěstí, že nás nepotrestala. V druhém poločase už jsme převzali aktivitu. Zpřesnili jsme hru, byli jsme přímočařejší a díky střídaní jsme zápas zvládli," doplnil.

Kaňkou na zápase se stalo zranění Davida Limberského, který už ve 23. minutě musel vystřídat.

"Limberský má asi natržený nebo natažený stehenní sval. Na 99 procent proti CSKA Moskva k dispozici nebude," smutnil Vrba.

Výsledek 10. kola:

Vysočina Jihlava - Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)

Branky: 16. Harba - 10. Rajtoral, 79. Bakoš. Rozhodčí: Proske - Kordula, Blažej. ŽK: Hořava (Plzeň). Diváci: 4132.
Jihlava: Blažek - Marek, Tlustý, Šourek, Josl (78. Kosak) - Masopust, Jánoš (87. Teplý), Jungr, Karlík, Vaculík - Harba. Trenér: Komňacký.
Plzeň: Kozáčik - Řezník (67. Kolář), Hubník, Procházka, Limberský (23. Kovařík) - Hořava, Horváth - Rajtoral, Pospíšil, Petržela - Tecl (63. Bakoš). Trenér: Vrba.

1. Sparta 9 8 1 0 25:6 25
2. Plzeň 10 7 3 0 23:7 24
3. Teplice 9 6 2 1 25:9 20
4. Liberec 9 6 1 2 10:10 19
5. Mladá Boleslav 9 5 3 1 19:7 18
6. Jablonec 9 4 2 3 16:14 14