Plzeň vyhrála ligu a slaví, druhým sestupujícím je Brno

21. 5. 2011 20:31
Plzeň - Baník 3:1, Ústí - Sparta 1:3, Příbram - Brno 1:0
Fotbalisté Plzně získali historický mistrovský titul.
Fotbalisté Plzně získali historický mistrovský titul. | Foto: Jakub Šafránek

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň porazili ve 29. kole Gambrinus ligy ostravský Baník 3:1 a kolo před koncem převzali ve Štruncových sadech pohár pro mistra České republiky.

Cesta k rozhodujícím bodům se ale nerodila snadno, už po pár minutách hry totiž zmrazil vyprodaný stadion ostravský Lukeš, jehož ránu z trestného kopu tečoval do vlastní sítě David Limberský.

ŽIVĚ Plzeň porazila Baník 3:1 a slaví historický titul!

Západočeši se ale rychle vzpamatovali a ještě v první půli otočili skóre, když se trefili Jiráček a Bakoš.

Ve druhém poločase přidal třešničku na plzeňský mistrovský dort kapitán Pavel Horváth precizní střelou z trestného kopu. Plzeňští tak stylovým způsobem oslavili letošní stoleté vyročí Viktorie.

Tým kolem trenéra Pavla Vrby se nesložil ani po brzkém smolném gólu a typickou kombinační hrou si vytvářel trvalý tlak. Oba góly Plzně se zrodily po kombinacích středem hřiště.

Nejprve ve 25. minutě přistrčil Bystroň míč Jiráčkovi a neúnavný záložník chytrou přízemní střelou obstřelil ostravského brankáře Pietrzkiewicze.

Domácí vystupňovali tlak a za dalších šest minut vybuchl stadion nadšením podruhé. Horváth našel na vápně Jiráčka, který ještě narazil na hranici ofsajdu se pohybujícímu Bakošovi. Slovenský útočník zasekl před brankářem a do prázdné branky skóroval.

Opakované televizní záběry prokázaly, že se Bakoš nacházel v mírném ofsajdovém postavení. Baník působil hodně nesměle a kromě úvodní šokující trefy plnil spíše roli příjemného sparingpartnera.

To se ve druhém poločase poněkud změnilo možná i proto, že plzeňská aktivita povážlivě ustala.

Kapitán Horváth stvrdil historický úspěch

Případné komplikace ale odvrátil kdo jiný, než kapitán a vůdce plzeňských Pavel Horváth. Po faulu na Petrželu si postavil míč k trestnému kopu přibližně třiadvacet metrů od ostravské branky a svou střelu poslal nezadržitelně ke vzdálenější tyči.

Potom už prakticky nebylo co řešit, ostravští sice podnikali výpady, ty ale většinou končily daleko od domácí branky. V závěru už Plzeň dvoubrankové vedení uhájila a po závěrečném hvizdu se hřiště proměnilo v epicentrum viktoriánských oslav.

Brno po devatenácti letech sestupuje

Předposlední kolo ligy rozhodlo i o druhém sestupujícím. Je jím brněnská Zbrojovka, která prohrála v Příbrami 1:0 a z nejvyšší soutěže se poroučí po devatenácti letech. Do druhé ligy tak doprovodí už jistě sestupující Ústí.

Domácím vystřelil záchranu útočník Tomáš Wágner, který se prosadil krátce po změně stran hlavou a na oslavu své trefy si v euforii svlékl dres.

V prvním poločase to ale na příbramskou radost nevypadalo. Domácí vypadali mnohem nervózněji, než hosté z Brna. Ti byli v první půli lepší a mohli vést.

V obrovské šanci ale neuspěl Rabušic, který po půl hodině hry trefil pouze tyč za bezmocným brankářem Hruškou.

Po změně stran už Příbram působila lepším dojmem a hned po osmi minutách hry udeřila. Klesa utekl po pravém křídle, prudkým centrem našel Wágnera a ten se nemýlil.

Brno bylo hodně zaskočené a marně se snažilo vrátit se ke hře, kterou se prezentovalo v úvodním dějství. Největší šanci na vyrovnání spálil pár minut před koncem střídající Valenta.

Pekhart už dal sedmnáct branek

Fotbalisté Sparty, kteří ještě bojovali o teoretickou šanci na titul, otočili zápas na teplických Stínadlech proti Ústí nad Labem. V sedmé minutě je sice zmrazil úvodním gólem domácí Jindráček, pak už ale Pražané dominovali.

Nejprve vyrovnal přesnou hlavičkou Tomáš Pekhart a po změně stran skóre otočil střídající Kweuke, který ještě v prvním poločase vystřídal Keriče.

Na konečných 3:1 pro Spartu poté zvýšil svým sedmnáctým gólem v letošní ligové sezoně Pekhart.

29. kolo první fotbalové ligy:

FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 3:1 (2:1)
Branky: 25. Jiráček, 31. Bakoš, 64. Horváth - 5. Lukeš. Rozhodčí: Zelinka - Lakomý, Marek. ŽK: Marek, Greguš (oba Ostrava). Diváci: 7100 (vyprodáno).

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Ševinský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (78. Ďuriš), Kolář (86. Fillo), Rezek - Bakoš (90. Brezinský). Trenér: Vrba.

Ostrava: Pietrzkiewicz - Marek, Frydrych, Bolf, Zejdler - Hušbauer, Greguš (46. Frejlach) - Šenkeřík, Lukeš, Šmejkal (66. Christu) - Ferenčík. Trenér: Marko.

1. FK Příbram - Zbrojovka Brno 1:0
(0:0)
Branka: 53. Wágner. Rozhodčí: L. Kovařík - Zlámal, Lhoták. ŽK: Wágner, Huňa, Nohýnek (všichni Příbram).

Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Divíšek - Klesa, Tarczal, P. Pilík (66. Videgla), Pleško - Koukal (90. Papšys) - Wágner (79. Huňa). Trenér: Kopač.

Brno: Bureš - Pašek, Pernica, Migliorini, Husár - Rabušic, Rýdel, Borek (78. Simerský), Kalabiška - Došek, Šamánek (59. Valenta). Trenér: Wagner.

Ústí nad Labem - Sparta Praha 1:3
(1:1)
Branky: 7. Jindráček - 37. a 57. Pekhart, 51. Kweuke. Rozhodčí: Kocourek - Teuber, Urban. ŽK: Vrtělka, Džuban - Brabec, Podaný, Kladrubský, Matějovský. Diváci: 2028.

Ústí n.L.: Vorel - Polák, Džuban, Valenta, Dvořák - Stožický, Vrtělka, Lamešič, Volek (82. Holek) - Jindráček, Veverka (74. Krbeček). Trenér: Habanec.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Brabec, Řepka, Pamič - Sionko (89. Pavelka), Vacek, Matějovský, Podaný - Kerič (30. Kweuke), Pekhart. Trenér: Chovanec.

1.FC Slovácko - Mladá Boleslav 1:2
(1:0)
Branky: 8. Ondřejka - 61. a 66. Řezníček. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Peřina. ŽK: Košút, Fujerik - 52. Táborský, Kysela, 70. J. Valenta. Diváci: 4496.

Slovácko: Filipko - Kubáň, Mezlík, Košút (62. Starý), Reinberk - Fujerik, Perůtka, J. Valenta, Ondřejka (76. Švancara) - Hlúpik (69. Daníček), Nestorovski. Trenér: Soukup.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Rolko, Dimitrovski (34. Johana), Šírl - Mendy, Kúdela, Opiela, Táborský (80. Dudka) - Kulič (55. Řezníček), Chramosta. Trenér: Minář.

FC Hradec Králové - FC Slovan Liberec 1:0
(1:0)
Branka: 6. Fischer. Rozhodčí: Makovička - Chytil, Gallo. ŽK: Gebre Selassie (Liberec).

Hradec: Lindr - Pávek, Wozniak, Hochmeister - Poděbradský, Janoušek, Klapka, Zelený (55. Rezek) - Fischer, Dvořák (70. Pokorný), Černý (75. Jandík). Trenér: Kotal.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák (51. Janů), Dejmek, Fleišman - Dočkal, Gecov (30. Krystan), Vácha, Breznaník - Štajner, Sivrič (80. Papoušek). Trenér: Rada.

Baumit Jablonec - Slavia Praha 2:2
(2:1)
Branky: 26. Piták, 45. Třešňák - 19. Koreš, 61. Kaufman. Rozhodčí: Ochotnický - Jiřík, Pilný. ŽK: Piták - Černý. Diváci: 3722.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Vošahlík (10. Třešňák, 71. Michálek), Loučka, Kovařík - Piták, M. Jarolím (84. Drsek) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Slavia: Vaniak - Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila - Černý (90. Milutinovič), L. Jarolím, Janda, Koreš (74. Hora) - Pospěch, Kisel. Trenér: Petrouš.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 1:0
(0:0)
Branka: 74. Hudson. Rozhodčí: K. Hrubeš - Mencl, T. Kovařík. ŽK: Bakala, Stráský - Vepřek, Škerle. Diváci: 2314.

České Budějovice: Křížek - Nitrianský, Lengyel (66. Horejš), Simič, Vulin (63. Petráň) - Hudson, Bakala, Otepka (90. Dvořák), Pecka - Stráský, Ondrášek. Trenér: Šilhavý.

Olomouc: Blaha - Janotka, Škerle, Kučera (78. Koutný), Vepřek - Bajer, Rossi, Pospíšil (68. Doležal) - Navrátil (77. Tomeček), Šultes, Petr. Trenér: Psotka.

Bohemians 1905 - FK Teplice 1:1
(1:0)
Branky: 30. Sedláček - 58. Vondrášek. Rozhodčí: Příhoda - Slavík, Tacina. ŽK: Cseh, Štohanzl - Smejkal, Mareš. Diváci: 3321.

Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Cseh, Bartek - Moravec, Držík, Sedláček (90. J. Marek), Štohanzl (90.+1 Budinský) - Škoda, Hartig (80. Potočný). Trenér: Hoftych.

Teplice: Grigar - Rosa, Smejkal, Hošek, Ljevakovič - Verbíř (82. Kalivoda), Vachoušek (70. Došek), Čajič (87. Česlák), Mareš - Vondrášek, Mahmutovič. Trenér: Plíšek.