Plzeň začala jako mistr, Sparta jen remizovala v Jihlavě

... obhájce titulu z Plzně slavil před svými fanoušky výhru 2:1 nad Slavií.
Sparta nastoupila bez zraněného kapitána Lafaty a s několika novými tvářemi.
Šanci dostali Matěj Hybš,...
... Martin Frýdek,...
Aktualizováno 24. 7. 2015 20:59
Fotbalisté Viktorie Plzeň vykročili za obhajobou titulu vítězstvím. V úvodním zápase nového ročníku Synot ligy doma porazili Slavii Praha 2:1. To jejich rival z Letné jen remizoval v Jihlavě 0:0.

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň vykročili za obhajobou titulu vítězstvím. V úvodním zápase nového ročníku Synot ligy doma porazili Slavii Praha 2:1.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Nedařilo se naopak největšímu rivalovi obhájce titulu. Sparta s novým tří-obráncovým systémem pouze remizovala 0:0 na půdě Jihlavy.

Slavia byla v úvodu aktivnější

V Plzni začali lépe hosté, kteří překvapili favorita dobrým napadáním a aktivním hrou. Plynula z toho slibná střela Škody zpoza vápna, která ale letěla těsně vedle.

Plzeňští se rychle oklepali a v 9. minutě mohli jít poprvé do vedení, jenže když Souček zblokoval Hubníkovu hlavičku ve vápně volejbalovým způsobem, sudí penaltu nenařídil.

O deset minut později se už ovšem Viktoriáni mohli radovat. Rajtoral poslal do šestnáctky přesný centr na hlavu Koláře a ten po Superpoháru skóroval i v dalším soutěžním zápase.

Domácí poté diktovali hru a hrozili především ze standardních situací. Žádná už ovšem gólem neskončila, a týmy šly do kabin za stavu 1:0.

Hosty rozlítila jedna nastavená minuta

Po přestávce ale byli mnohem nebezpečnější hosté. Obranu Západočechů větrali především Piták a Zmrhal. Druhý jmenovaný nastřelil v 58. minutě dokonce břevno.

Plzeň byla při zakládání útoku často laxní a nedůsledná, to vedlo k dalším šancím Zmrhala a Pitáka, které ovšem vychytal Kozáčik. Zahozené příležitosti Slavie pak potrestal v 80. minutě střídající Mahmutovič, který zúročil výbornou práci Limberského.

Viktoriáni jako by pak usnuli na vavřínech a čekali na závěrečný hvizd, když v 90. minutě přišla přesná dělovka Škody a bylo to 1:2. Sudí poté k velké nevoli hostující střídačky nastavil jen jednu minutu, což na vyrovnání nestačilo.

Spartě chyběl kapitán Lafata

Sparta nastoupila bez zraněného kapitána Lafaty a s několika novými tvářemi. Šanci dostali Hybš, Frýdek, Steinhöfer i Paixao, kterému s ev přípravě střelecky dařilo.

Tentokráte však byl Portugalec na hřišti téměř neviditelný. Mnohem aktivnější byl jeho kolega v útoku Krejčí, který dal zapomenout na nevydařené jaro, ale ani on obranu Jihlavy nepokořil stejně jako střídající posily Litsingi a Fatai.

První vzruch do utkání přinesla osmá minuta, kdy ve vápně spadl jihlavský útočník Mešanovič, ale píšťalka rozhodčího zůstala němá. Sparta měla územní převahu, držela míč, ale nedokázala se prosadit proti zhuštěné obraně soupeře.

Matějovského kouzla k ničemu nevedla

Po dvaceti minutách se mohl prosadit Krejčí po přihrávce Matějovského, ale jeho střelu obránci zablokovali. Skóre se mohlo měnit na druhé straně. Zablokovaná střela Kukola se odrazila k Markovi a nový kapitán Jihlavanů trefil v 27. minutě břevno.

Po půlhodině hry se dostal do vápna Jungr, ale Bičík podržel Spartu a výborným zákrokem střelu jihlavského záložníka zneškodnil. Hned po přestávce mohl strhnout vedení na Stranu Sparty Paixao, který průnikovou přihrávku Hybše do vápna poslal těsně kolem levé tyče Hanušovy brány.

Čtvrthodiny před koncem mohl po Krejčího přihrávce rozhodnout sparťanský kapitán Dočkal, ale v poslední chvíli mu do střely vpadl jihlavský obránce. Pak sice Sparta tlačila, ale vyloženou šanci už si ve zbytku hry nevypracovala.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

1. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 2:1 (1:0)

Branky: 19. D. Kolář, 80. Mahmutovič - 90. Milan Škoda. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Vlasjuk - Hrubeš, Jech. ŽK: Kopic - Latka, R. Hrubý, Souček, Milan Škoda. Diváci: 11.233.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský (54. Vaněk) - Kopic (75. Petržela), D. Kolář, Kovařík - Holenda (62. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

Slavia: Berkovec - Švec, Latka, Deli, T. Jablonský - Souček, R. Hrubý - Mikula (84. Černý), Piták (84. Voltr), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Kocourek - Peřina, Kříž. ŽK: J. Krejčí, Dvořák - Mareček, Dočkal, Vácha. Diváků: 3894.

Jihlava: Hanuš - Tlustý, Kryštůfek, J. Krejčí, Mišůn - T. Marek, Nerad - Kukol (80. Fulnek), Jungr (69. Přeučil), Batioja - Mešanovič (75. Dvořák). Trenér: Klusáček.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek, Hybš - Steinhöfer (46. Fatai), Matějovský, Vácha, Dočkal, Frýdek (68. Konaté) - M. Paixao (75. Litsingi), L. Krejčí. Trenér: Ščasný.