Plzeň s Rapidem prohrála a postup se jí vzdaluje, Liberec jen remizoval

22. 10. 2015 22:49
Západočeši prohráli na půdě Rapidu Vídeň a výrazně si zkomplikovali cestu za postupem ze skupiny. Slovan zase v nastavení inkasoval z pokutového kopu a před domácím publikem pouze remizoval 1:1 s Gröningenem.
Rapid vyhrál i třetí zápas ve skupně
Rapid vyhrál i třetí zápas ve skupně | Foto: Reuters

Vídeň/Liberec - Smutný večer zažili fotbalisté Plzně a Liberce ve čtvrtečních zápasech Evropské ligy. Západočeši prohráli na půdě Rapidu Vídeň 2:3 a výrazně si zkomplikovali cestu za postupem ze skupiny. Slovan zase v nastavení inkasoval z pokutového kopu a před domácím publikem pouze remizoval 1:1 s Gröningenem.

Před zápasem sklidil bouřlivé ovace Antonín Panenka, který oblékal dres Rapidu v letech 1981 až 1985 a přijal pozvání na utkání stejně jako další bývalí čeští hráči vídeňského celku Radek Bejbl, Marek Kincl a René Wágner.

V úvodu zápasu sledovali, jak domácí hnáni 35 tisíci fanoušky měli územní převahu a aktivním napadáním dostávali Plzeň do problémů. Zahrozil ale jen ofenzivně laděný levý bek Stangl křížnou střelou po zemi, kterou brankář Kozáčik zneškodnil.

Viktoriáni ve Vídni vedli

To Plzeň z první vážnější šance otevřela skóre. Zatímco se domácí dožadovali odpískání souboje Hořavy se Stanglem, hosté zaútočili. Z pravé strany to ještě nevyšlo, ale zleva už ano. Centr Kovaříka na přední tyči tečoval Ďuriš mezi nohy brankáře a potvrdil střeleckou formu. Trefil se už podesáté z posledních deseti utkání.

Rapid musel ještě přidat a zamkl soupeře na jeho polovině. Ale Viktoria se úspěšně bránila, i když se domácí fanoušci bouřlivě dožadovali penalty za ruku Limberského. Neuspěl ani Stangl a kapitán Steffen Hofmann si jen zkoušel střelu.

Ve 34. minutě ale Rapid potvrdil, že si umí pomoci ze standardní situace. Kozáčik nejistým zákrokem daroval domácím roh, po signálu se ke střele z 20 metrů dostal Hofmann a trefil se po zemi k tyči. Kozáčik měl zakrytý výhled a nestihl zareagovat.

Hned vzápětí mohl vrátit Plzni vedení Ďuriš, ale tentokrát ho brankář Novota se štěstím vychytal. Poradil si i s hlavičkou Hejdy po rohovém kopu.

V 52. minutě ale Rapid dokonal obrat. Vyšla mu akce na hranici ofsajdu, přetažený centr vrátil na malé vápno Pavelic a zřejmě v těsném ofsajdu stojící Schaub dostal míč do branky hrudí.

Rázem to byla Plzeň, kdo musel tvořit. Hořava ale v dobré pozici přestřelil. Rapid měl prostor na brejky a přidal ještě další gól. Navíc kuriózní. Petsos centroval, míče se však nikdo z naskakujících hráčů nedotkl a překvapený Kozáčik jen sledoval, jak mu zapadá do branky. Dalšímu gólu zabránil na poslední chvíli Hejda skluzem.

Čtvrt hodiny před koncem vykřesal naději Hrošovský technickou střelou k tyči, kterou překonal spoluhráče ze slovenské reprezentace Novotu. Byl to jeho první gól za Plzeň od května 2014. Ale víc už Viktoria nestihla.

Liberec inkasoval i v přesilovce

Do liberecké sestavy se vrátil bek Bartošák, který nečekaně rychle vyléčil zranění z nedávného duelu s Bohemians 1905. Naopak mimo hru zůstal Hovorka, jehož na stoperu nahradil bývalý hráč Groningenu Švejdík.

Slovan začal aktivně a v šesté minutě měl úvodní šanci. Folprechtovu střelu hostující brankář jen vyrazil, ale Bakoš nedokázal míč doklepnout do sítě. Groningen sice prohrál první duely skupiny bez vstřelené branky, ale U Nisy nehrál špatně a hlavně v kombinacích na míči byl silný. Poprvé výrazněji zahrozil ve dvacáté minutě, kdy Mahiho tečovaná střela skončila těsně mimo a postranní tribuna vyprodaná dvěma tisícovkami hostujících fanoušků jen zklamaně vydechla.

Jinak byl ale v první půli nebezpečnější Liberec. Ve 23. minutě si naskočil na centr Jefremov a gólman Padt vyškrábl balon zpoza břevna na roh. Těsně před přestávkou pak hostující brankář vyrazil Coufalovu dalekonosnou ránu.

Po pauze úřadující vítěz Nizozemského poháru přidal a v 54. minutě málem otevřel skóre. Mahiho střelu z přímého kopu zastavilo břevno. Na druhé straně si s Bartošákovým pokusem poradil Padt. Groningen byl na startu druhé půle aktivnější a Linssen málem využil Koubkova zaváhání při rozehrávce. Poté se hosté marně dožadovali penalty.

V 66. minutě měl ovšem velkou šanci Jefremov. Položil si obránce, jenže pak před brankářem Padtem zamířil mimo. Za šest minut pak z dobré pozice přestřelil Pavelka. Oba týmy se snažily strhnout výhru na svou stranu. Rusnákovu ránu lapil Koubek a domácí Shala volejem pak přestřelil.

Liberec se tlačil za vítězným gólem. V 79. minutě Šural přes hlavu v akrobatické pozici mířil těsně nad a Luckassena z úhlu vychytal Padt. Slovanu pak pomohl střídající De Leeuw, který po pěti minutách na hřišti kopl Shalu do obličeje a dostal červenou kartu. Domácí si vytvořili velký tlak a v 87. minutě se dočkali. Po závaru přiťukl Pokorný Luckassenovi a nizozemský útočník proti svým krajanům dotlačil míč do sítě.

Jenže Liberec možná klíčovou výhru v boji o postup neudržel. Už po uplynutí nastavení odpískal sudí ve vápně faul na Hateboera, a i když Hoesen z penalty Koubka nepřekonal, z dorážky s pomocí břevna srovnal.

Utkání 3. kola skupiny E fotbalové Evropské ligy:

Rapid Vídeň - Viktoria Plzeň 3:2 (1:1)
Branky:
34. S. Hofmann, 52. Schaub, 68. Petsos - 12. Ďuriš, 76. Hrošovský. Rozhodčí: Pawson - Kirkup, Betts (všichni Angl.). ŽK: Dibon - Kovařík. Diváci: 38.400.

Rapid: Novota - Pavelic, Dibon, M. Hofmann, Stangl - Petsos, Schwab - Schaub (80. Huspek), S. Hofmann (62. Grahovac), Kainz - Prosenik (68. Jelič). Trenér: Barešič.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Hejda, Limberský - Vaněk (80. Holenda), Hrošovský - Kopic (58. Petržela), Hořava (58. D. Kolář), Kovařík - Ďuriš. Trenér: K. Krejčí.

Slovan Liberec - FC Groningen 1:1 (0:0)
Branky:
87. Luckassen - 90.+6 Hoesen. Rozhodčí: Dingert - Pickel, Bornhorst - Dankert, Hartmann (všichni Něm.). ŽK: Pokorný, Luckassen - Tibbling, Hateboer. ČK: 83. M. de Leeuw (Groningen). Diváci: 8793.

Liberec: Koubek - Coufal, Švejdík, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Folprecht - Jefremov, Shala (84. Bartl), Šural (89. Sackey) - Bakoš (61. Luckassen). Trenér: Trpišovský.

Groningen: Padt - Kappelhof, Reijnen, Larsen (88. Antonia) - Hateboer, Tibbling, Maduro (78. M. de Leeuw), Tamata - Linssen (70. Hoesen), Mahi, Rusnák. Trenér: Van de Looi.