Plzeň přestřílela Hradec a vede o tři body. Rozhodl Rajtoral

1. 3. 2015 17:54
Poslední Hradec Králové dokázal dvakrát vyrovnat, nakonec ale doma vedoucí Plzni těsně podlehl.
Radost Františka Rajtorala.
Radost Františka Rajtorala. | Foto: Tomáš Liška

Hradec Králové - Viktoria Plzeň už vévodí Synot lize s náskokem tří bodů před pražskou Spartou. Západočeši dokázali vyhrát v Hradci Králové 3:2 a využít sobotní remízy letenského týmu.

Zápas mezi prvním a posledním týmem tabulky byl ale poměrně vyrovnaný a o výhře hostů rozhodl až gólový volej Františka Rajtorala ze 76. minuty utkání.

Plzeň vyhrála předchozích sedm vzájemných ligových zápasů, na podzim doma v nejvyšší soutěži "přejela" Hradec 4:0 a také dnes se zpočátku zdálo, že bude kráčet za pohodlnou výhrou. Domácí začali velmi zakřiknutě a Viktoria je rychle ztrestala. Kolář si ve vápně zasekl míč kolem obránce a přízemní střelou k bližší tyči zaznamenal 60. gól v české lize.

Sympatický výkon posledního Hradce

Plzeň se ale vedla sotva tři minuty. Po velké chybě hostující defenzivy se dostal Hradec do brejku, Halilovičovu ránu ještě vyrazil Kozáčik, ale na následný chytrý oblouček Čermáka už byl krátký. Plzeň poprvé po osmi ligových zápasech dostala branku v prvním poločase a od Hradce v nejvyšší soutěži inkasovala po 457 minutách.

Vyrovnání změnilo obraz hry a ve zbytku první půle nebylo Pod lízátky příliš patrné, že hraje první s posledním týmem ligy. Hradec, který v předchozích čtyřech ligových zápasech neprohrál, předváděl proti favoritovi sympatický výkon a několikrát zahrozil z brejků.

Otočit skóre ale mohl po rohovém kopu, kdyby Chlebounovu hlavičku ve 20. minutě reflexivně nevyrazil Kozáčik. Plzeň se nemohla dostat do tempa a nedařilo se jí navázat na minulý výkon s Českými Budějovicemi (6:0).

Do druhé půle ovšem Západočeši vstoupili stejně jako do první a v 51. minutě si vzali vedení zpět. Kolář přiťukl ve vápně Vaňkovi a ten s pomocí tyče překonal Koubka.

Důležitá role střídajícího Kovaříka

Jenže Hradec dokázal i podruhé na inkasovaný gól rychle zareagovat. "Votroci" vyhráli několik soubojů ve středu pole a pěknou kombinační akci zakončil přesně k tyči sám před Kozáčikem Bosňan Halilovič.

Hostující kouč Koubek poslal na trávník Kovaříka a střídající hráč se mohl okamžitě odvděčit gólem. Jenže nejprve si vylámal zuby na domácím brankáři a pak po náběhu z voleje přestřelil.

Radovat se mohl až poté, co se v 76. minutě proměnil v nahrávače. Do jeho přesného centru se položil Rajtoral a přízemní střelou k tyči rozhodl. Plzeňský obránce skóroval ve druhém utkání za sebou.

18. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 2:3 (1:1)

Branky: 7. Čermák, 63. Halilovič - 4. D. Kolář, 51. Vaněk, 76. Rajtoral. Rozhodčí: Marek - Wilczek, Kříž. ŽK: Malinský - Petržela, Vaněk. Diváci: 4297.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Rolko, Chleboun, P. Mareš - Halilovič (88. Tito), Trubač, Čermák, P. Černý (80. Vaněček), Malinský (80. Vlkanova) - P. Dvořák. Trenéři: Barborík a Pilný.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (67. Kovařík), D. Kolář (86. Baránek), Pilař - Mahmutovič (74. Tecl). Trenér: M. Koubek.

1. Plzeň 18 14 2 2 42:14 44
2. Sparta 18 13 2 3 31:9 41
3. Jablonec 18 12 3 3 35:15 39
4. Mladá Boleslav 18 8 3 7 23:16 27
5. Dukla 18 7 5 6 22:25 26
6. Teplice 18 6 7 5 27:22 25