Plzeň na lovu. Už byla za Uhrinem a sháněla číslo na Zemana

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 11. 2013 5:00
Viktoria Plzeň horečně shání náhradu za trenéra Pavla Vrbu. Jejími hlavními cíli by měli být Dušan Uhrin mladší a Zdeněk Zeman.
Nabídku trénovat českou reprezentaci Zdeněk Zeman nedostal. Viktoria Plzeň o něm podle všeho uvažuje
Nabídku trénovat českou reprezentaci Zdeněk Zeman nedostal. Viktoria Plzeň o něm podle všeho uvažuje | Foto: Reuters

Glosář - Nelítej nízko, zpívá Anna K., přičemž šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík si to zjevně bere k srdci.

Pavla Vrbu, který míří k reprezentaci, nehodlá ve Viktorii přeobsadit kdejakým čičmundou. V hlavě má dokonce jméno Zdeňka Zemana, jehož zatím poslední adresa měla v erbu vlčici s Romulem a Remem, tedy výsostný znak AS Řím.

Ale Tomáš Paclík, absolvent matematicko-fyzikálním fakulty, zvládá zjevně simultánky na několika šachovnicích zároveň.

Mat už, pravda, dostal od Karla Brücknera a Luboše Kozla. Velmi otevřenou partii má ovšem bezesporu rozehranou s Dušanem Uhrinem mladším.

Ten teď trénuje v gruzínském Tbilisi, na jaře tam s Dinamem slavil ceněné "double". A momentálně si navzdory včerejší remíze s týmem Dila 1:1 drží v ligové tabulce 1. příčku se čtyřbodovým náskokem na nejbližšího pronásledovatele.

Dobrý den, my jsme z Plzně

Podle informací Aktuálně.cz už Uhrina navštívila v týdnu plzeňská delegace a proběhlo první oťukávání. Domluva by měla být taková, že si během dneška obě strany zavolají a řeknou si, jaká je aktuální situace.

Uhrin, syn kouče vicemistrů Evropy 1996, už se údajně před časem nechal mezi přáteli slyšet, že by se mu návrat domů celkem zamlouval. Průběžně s ním byla v kontaktu i Mladá Boleslav, která má vyšší ambice, než jaké momentálně naplňuje tým pod trenérem Minářem.

Ale vraťme se k dnešku, kdy by se na trase Tbilisi-Plzeń měly vyměnit následující informace: Uhrin zjistí u vedení Dinama, zda by bylo nyní, před vypršením smlouvy ochotné ho uvolnit, případně za jakých podmínek. A Plzeň by se zas měla vyjádřit, jestli její zájem ještě opravdu trvá.

Protože je tu přinejmenším ještě jedna šachovnice, připravená na "simultánku" se Zdeňkem Zemanem. A dost možná už se nějaké ty figurky rozpohybovaly na jiných stolech.

Takže jak je to se Zemanem? "Vím, že lidé z Plzně sháněli na Zdeňka Zemana kontakt. Je možné, že už se s ním i spojili," říká zdroj Aktuálně.cz.

Zeman by jistě odpovídal Paclíkově představě velkého jména. Sám Paclík dosud osobně zmínil jediné, to když pro MfD řekl, že neúspěšně oslovil bývalého reprezentačního kouče Karla Brücknera.

Reálná akce, nebo je to marketing?

V tomhle případě ale musel Paclík tušit, že jde o marnou snahu. Lidé zainteresovaní ve fotbale dobře vědí, že Brückner je už dlouhodobě vázán z rodinných důvodů k domovu - a každodenní práce na druhém konci republiky teď pro něj nepřichází v úvahu.

Mohl tedy Paclíkovi posloužit tak trochu jako plakát právě pro demonstraci filozofie "Vidíte, my míříme nejvýš, co to dá". Pokud by tahle teorie byla platná, nabízela by se otázka, zda i případné námluvy se Zdeňkem Zemanem nejsou jen takovým marketingovým projektem na odiv, přičemž s reálným naplněním spolupráce se ve skutečnosti moc nepočítá. Ale to je jen spekulace.

Zdeněk Zeman je od únorové rozlučky s AS Řím volný. V uplynulých dnech se podle italských médií dostal do pomyslného finále výběru nového kouče Sampdorie Janov, ale úspěšnější v něm byl Siniša Mihajlovič.

Rodák z Prahy, který do Itálie odešel v roce 1968, se dlouhodobě netají zájmem vést českou reprezentaci. Jenže tuhle nabídku nikdy nedostal.

Teď tedy možná přijde nabídka z Plzně. Ale vést reprezentaci - a vstoupit do klubu a české ligové soutěže, to je trochu rozdíl.

Zemana jistě může lákat práce v klubu, který ještě neztratil šanci hrát na jaře evropské poháry a v půlce ligy ztrácí jen pět bodů na lídra.

Kozel bude cosi budovat. I bez fanoušků

Na druhou stranu platí, že v Itálii si kariéru dobrovolně zkomplikoval svým otevřeně kritickým postojem vůči korupčním či dopingovým praktikám. A jistě má zprávy o tom, že i v české lize myšlenka fair play, ironicky řečeno, "jenom kvete".

V tomto ohledu má vůči Zemanovi například Uhrin mladší jednoznačnou výhodu v tom, že zprávy o české soutěži nemá jen zprostředkované, ale v uplynulých letech poznal klady i zápory prostředí na vlastní kůži.

Kozel odmítl Plzeň s tím, že má na Julisce rozdělanou práci. Je otázkou, co se tam dá vybudovat. V Dukle Praha zjevně věří v to, že se ze středu tabulky časem vypracují až na pohárové příčky, jinak by patrně nemělo smysl držet Luboše Kozla mimo dosah smyčky plzeňského lasa. Je ovšem otázkou, jaké perspektivy v tomto směru kynou klubu s průměrnou domácí návštěvou 2841 diváků...

Jaká jména ještě může mít Paclík "v zásobníku"? Patrně Stanislava Levého, na jaře finalistu Polského poháru, který teď ale s Vratislaví "parkuje" až na 11. příčce šestnáctičlenné Ekstraklasy. Snad i Jaroslava Šilhavého z Liberce.

Z takzvaně velkých jmen jsou nyní bez smlouvy Karel Jarolím a Ivan Hašek, nicméně jejich případné angažmá ve Viktorii by asi bylo velkým překvapením.

Jak vysoko tedy nakonec Tomáš Paclík dohmátne? Patrně se to dozvíme už brzy.

Juventusu se Zeman štítil. Co české ligy?

Brno-Plzeň 1:3. Jestli Zdeňku Zemanovi v Itálii něco lezlo krkem, pak to byla "tlačenka", jíž se léta dostávalo Juventusu. Do té doby, než prasklo, že si manažer "Juve" Luciano Moggi u komise rozhodčích běžně objednával nominace sudích dle vlastního výběru.

Je tedy otázkou, jak by Zemana bavila práce v klubu, po jehož zápasech se kolo od kola prakticky pokaždé debatuje o nějaké té penaltě. I když už třeba jen ze setrvačnosti.

Teclův pád v Brně z televizních záběrů penaltově rozhodně nevypadal. Ale na internetu se pak objevily i fotografie z druhé strany hřiště, podle kterých se zase zdá, že padající obránce Košťál Teclovi skutečně paty přilehl...

Sudí Franěk každopádně penaltu písknul. Ale na druhou stranu zase neuznal Kolářův gól pro ofsajd. Přičemž televize ukázala, že plzeňský hráč v ofsajdové pozici nestál.

Pro brněnské fotbalisty platí, že kdyby doma zahráli pokaždé tak dobře jako proti favoritům ligy, tedy proti Spartě či Plzni, proti nimž se zjevně dokáží naplno "vyštengrovat", v záchranářských patrech by se asi motat nemuseli. Jenže co naplat, i po odpískání pátečního zápasu zbyl domácímu kouči Václavu Kotalovi jen vztek.

Na to, že třetí gól hostí padl podle něj z ofsajdu. Z televizních záběrů se to odečíst nedalo. Nicméně je jasné, že atmosféra latentní nedůvěry v rozhodčí a poctivost soutěže tady panuje a je prakticky všudypřítomná, lhostejno, zda pro to v danou chvíli je reálný důvod, nebo není. Štítil by se Zdeněk Zeman takového světa, nebo ne?

Nešpor bez karty? Nepochopitelné

Sparta-Mladá Boleslav 4:1. I tady to pro favorita, byť před zaplněným, slavnostně naladěným hledištěm, byla výrazně náročnější šichta, než by mohl naznačovat konečný výsledek.

Ono se to nezdá, ale i nezvyklé ceremonie, které tentokrát probíhaly kvůli 120. výročí založení "rudého" klubu, mohou optimální vyladění hráčů na utkání narušit, přeci jen je "něco" jinak než obvykle.

Větším problémem ale pro Spartu bezpochyby byli tradičně agresivně hrající Boleslavští. A také absence potřebné dávky kreativity ve vlastním herním projevu. Ono už se to dá říct jednoduše: jakmile v základu nehraje Matějovský, je to prostě ze strany Sparty pořád spíš dřina, než nějaká velká krása. Ale i ta dřina nosí Lavičkově týmu pravidelná vítězství.

I na Letné se hlasitě mluvilo o rozhodčím, kterým byla tentokrát česká jednička Pavel Královec. Ten se v lize objevil poprvé od 10. kola, pauzíroval mj. proto, že si odskočil na MS "17" v Kataru.

Ale že by na Letné předvedl nějak oslňující formu, to tedy ne. Ano, když Váchovi v šestnáctce poskočil míč na ruku, správně nechal pokračovat ve hře. Ale když domácí Brabec sťuknul k zemi Nešpora, penalta pro hosty se pískat měla.

Na druhou stranu... Když už jsme u Nešpora, pak bych chtěl říct, že dohrál-li tenhle zápas bez jediné karty, pak je to poměrně skandální zjištění. Míním, že tahle bruska neměla zápas dohrát vůbec.

Bohemians-Jablonec 0:1. Když už jsme u těch rozhodčích, pak i pád "klokana" Hory přes Benešovu nohu vypadal velmi, velmi penaltově, ale sudí Jech byl jiného názoru.

Jestliže ovšem tohle byla kaňka, pak zápas nabídl i zlatý hřeb. A tím byla parádní gólová přihrávka jabloneckého Vaňka na Hubníka. Pokud se fanoušci pozastavovali nad tím, proč zrovna Vaněk dostává v reprezentaci poslední dobou čárku za start zápas co zápas, touhle přihrávkou připomínající Tomáše Rosického tentokrát poukázal na to, že existují i jiná vysvětlení než protekce.

Příbram-Jihlava 5:0. Jako by si ty týmy tak trochu předávaly štafetu... Jablonec dostal v Plzni čočku 1:6, ale hned v dalším kole to napravoval a nasypal Příbrami hned šest broků do kožichu. Takže hoši od Litavky štafetu převzali a sami si připravili kulomet na Jihlavu - 5:0.

Jsem tedy zvědav, jestli se štafeta přenese i do utkání Jihlava-Slovácko. Spíš bych se divil. Vysočina byla tentokrát naprosto zoufalá a jen dovršila svou tragickou podzimní bilanci na hřištích soupeřů, kde k jedinému bodu z Bohemky připsala sedm porážek a skóre 7:20...

Liberec-Dukla 0:1. Ve čtvrtek čeká Slovan zápas, který dost možná vstoupí do klubové historie, přes úspěch proti Freiburgu se Liberečtí mohou dostat do jarní části Evropské ligy. Jenže...

Jenže v české lize se naopak stupňuje jejich krize. Od 29. září, kdy Slovan se štěstím (Pimparův gól v nastavení) porazil doma Příbram, nebrali Severočeši v lize ani jednou tři body.

A Dukla? Ta si hlídá jako oko v hlavě trenéra Kozla, ale neméně důležitou personou je pro ni divoký chlapík jménem Pospěch. Ze 17 gólů Dukly v sezoně jich totiž osobně vstřelil osm. A to se v podstatě rovná procentu nepostradatelnosti.

Znojmo-Olomouc 2:1. Prohrát na neutrálním hřišti s nováčkem, který je tak trochu klubovou farmou, to je prostě ostuda na třetí. Znojmu Sigma před sezonou půjčila Vašíčka, Nepožitka a také Tomečka a Sukupa. První tři jmenovaní se v utkání objevili a třeba si výhrou řekli o návrat domů. Neuteče totiž přestupní období, aby Sigma nějakou tu oporu neprodala, tak teď už se třeba na Andrův stadion vejdou...

Slovácko-Slavia 3:0. Pro fanoušky Slavie to zní strašně, ale je to prostě fakt. Polovina ligy registruje červenobílé na sestupové pozici. Důvod? Třeba tenhle: pouhých 10 nastřílených gólů, což je opravdu katastrofa.

Žádné nepřibyly ani v Uherském Hradišti, byť "nabito" bylo několikrát slušně, ale fenomenálně zachytal domácí Melichárek.

Tak si počkejme, jakou zimní spásu připravil červenobílým Aleš Řebíček a jeho noví ruští kamarádi...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy