Plzeň i Sparta dozbrojují. Ve hře Pospíšil, Jiránek či Rambo

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 8. 2013 5:00
Sparta prodala Kadlece, Plzeň chystá odchod Daridy. Agenti teď oběma lídrům doporučují své další klienty. Ve hře Pospíšil, Jiránek, Rabušic, Kopic a další
Martin Jiránek, bývalý reprezentant, se nebrání návratu do české ligy. Plzeň se zatím nevyjádřila
Martin Jiránek, bývalý reprezentant, se nebrání návratu do české ligy. Plzeň se zatím nevyjádřila | Foto: Ondřej Besperát

Glosář - Á, jak vidíme, pánové jsou solventní, ano, tady vašnosta už má v kase milionky za Václava Kadlece, výborně...  A tady pan kolega už zase pomalu může počítat s bonusy za Ligu mistrů a odstupným za Daridu, že ano - tak to račte vstoupit:

Vítá vás náš fotbalový "last minute" supermarket!

Jak že jste to v sobotu proti sobě hráli? Nula nula? Olalá, tak to vás ještě čeká dlouhá a těsná vojna o titul, že ano? Nechceme vám radit, pánové, ale nechtělo by to kapku dozbrojit, když jste teď tak hezky při penězích?

Kupříkladu tady vašnosta z Prahy už si sice u konkurence koupil pár kousků, ale... Ale toho playmakera stejně pořád nemají, není-liž pravda? A co takhle Pospíšil, "druhý Rosický", nelíbil by se? přeptá se jeden obchodník.

A už je tu druhý, co chytil za šos zákazníka číslo 2.

Vašnosto, poslechnou: Liga mistrů, česká liga, domácí pohár... Vám by se jistě šiknul zkušenej zadák, při vší úctě, opřít se teď můžete jen o dva, co si budeme povídat. A vědí: Takovej Martin Jiránek se tu zrovínka po něčem rozhlíží. To je příležitost!

A třetí obchodník má pak v katalogu rovnou Ramba. - Pánové, víte vůbec, že Rabušicovi končí už za rok v létě smlouva? To je vhodná chvíle pro přestup, máme tu sice nabídky z ciziny, ale i pro vás by byl k mání!

Všichni byli spokojeni. Kromě diváků

Ano, s trochou nadsázky, ale přesto: takhle nějak to teď vypadá na českém přestupním trhu. Konkrétně po bezbrankové remíze v očekávaném šlágru Plzně se Spartou, tedy po výsledku, který sice potěšil všechny zúčastněné, jen fanoušky krásného fotbalu zrovna dvakrát ne. Byť asi hlavně ty u televizorů.

Plzeň je každopádně ráda, že se udržela v čele tabulky, před Mariborem se úplně nevyšťavila a hlavně nikoho neztratila. Ve Spartě jsou nadšení, že se po vyrovnaném zápase s vychvalovanou Viktorií letenskému gigantovi zase vrátila tvář ztracená v Göteborgu, takže teď nebude zapotřebí vyhazovat ani ředitele Hřebíka, ani trenéra Lavičku - a to přinejmenším do dalšího průšvihu. A diváci na stadionu si alespoň užili atmosféru vyprodaného kotle a velkého mače, byť žádné velké věci se na trávníku zrovna neděly.

Sparta nakonec přeci jen prodala Václava Kadlece do Frankfurtu, německá média píší, že za 3,2 milionu eur, v Česku se špitá, že skorem za 4 miliony (100 milionů korun), každopádně by Sparta měla brát 25 procent z jeho dalšího transferu.

Co se týče Vladimíra Daridy, nikomu se nechce uvěřit, že by za něj Freiburg vyplatil požadovaných 8 milionů eur, ale na druhou stranu bere zákulisí jako hotovou věc, že tam přeci jen odejde. Byť to Viktoria stále oficiálně popírá. Každopádně 80 milionů korun od UEFA má jistých a bude-li hrát Ligu mistrů, snadno dosáhne na 200 milionů korun i víc.

Takže není divu, že se kolem Sparty i Plzně rojí hráčští agenti - a dělají svou práci: snaží se svým klientům sehnat džob na nejlepších adresách v Česku. Dokud jsou tam při penězích.

Pospíšil? Navrátil? On to zvládne Konaté

Sparta, zoufalá z jepičího trvání evropské sezony, už si v panice pořídila Ujfalušiho, Dočkala a Marečka. Při vší úctě, veterána, co proklatě dlouho pauzíroval kvůli zranění, a dva hochy, co teď v cizině nic lepšího nesehnali.

Teď Sparta každopádně dumá, jestli ještě shánět někoho na nejbolavější místo, tedy doprostřed zálohy, místo nefunkční dvojky Matějovský/Vacek. Vsadí ještě na ně? Nebo tam zkusí Dočkala, který je víc zvyklý hrát vpravo? "Tam můžou kopat Přikryl, Konaté nebo Skalák," zdůrazňuje každopádně personální šéf Sparty Jakub Otava.

Asi nejlepší alternativou z českých luhů a hájů by byl olomoucký Martin Pospíšil, ale to by asi byla dost drahá legrace. Ředitel Hřebík zase údajně "miluje" jiného olomouckého hráče, Navrátila, ale ten by se teoreticky hodil spíš na kraj. Už před půlrokem se navíc špitalo o jménu Jan Chramosta...

A "hroťák" Rabušic se sice nabízí, ale držet ho v kádru s Lafatou a Bednářem, když se hraje v rozestavení na jednoho útočníka, to by byl asi trochu luxus.

"Michalu Rabušicovi končí smlouva s Libercem 30. června 2014. S lidmi ze Slovanu jsme domluveni, že si na případné prodloužení sedneme na konci srpna. Nezastírám, že ohledně Michala jsou tu jisté kontakty i z Belgie, Nizozemska, Ruska..." vypočítává útočníkův agent David Nehoda. O jménu Rabušic každopádně dobře vědí i v Plzni, kde se zraněním pořád laboruje Bakoš a očekávaně stále nezáří Tecl...

Jiránek: Česká liga? Proč ne

V Plzni se prý rádi dívají i na jablonecké zápasy a výkony Kopice či Vaňka. "Ale my už nebudeme prodávat," odráží zatím ataky tamní šéf Miroslav Pelta. Nicméně z případu Lafata víme, že jsou sumy, které dokážou jeho názor změnit.

Že je v Česku k mání Martin Jiránek, jeden z někdejších Brücknerových hochů, co má zkušenosti z italské, anglické i ruské ligy, to také není žádným tajemstvím.

V Těreku Groznyj skončil a rozhlíží se. "Hlavně se tedy rozhlíží můj agent," usmívá se. "Na jednu stranu bych preferoval setrvání v cizině, klidně i v Rusku, ale na druhou stranu by mi ani návrat do Česka nevadil," řekl deníku Aktuálně.cz 34letý stoper.

Ale Sparta už si pořídila Ujfalušiho, ve Slavii by si na Jiránkovu výplatu musel majitel Řebíček zase půjčit od dětí - a to se mu už nechce. A Plzeň (zatím) nepřikývla.

Ze řetězu se nikdo neurval

Plzeň-Sparta 0:0. Tenhle bezbrankový výsledek se zrodil teprve potřetí v sezoně. A co čert nechtěl - zrovna v nejsledovanějším šlágru. Tedy, šlágru... Spíš podle obsazení, jinak se, při vší úctě, na nic z toho sobotního mače nejspíš už nikdy vzpomínat nebude.

Že měla Plzeň 25 minut tlak bez výraznějšího zakončení, že nejhezčí akcí zápasu bylo domácí bleskové přenesení míče přes celé hřiště zakončené Daridovou nepřesnou střelou a že Kozáčika asi nejvíc postrašil Krejčí, ovšem to jen do chvíle, než slabě vystřelil? Ne, to asi v paměti opravdu neuvízne.

Viktoria viditelně riskovala mnohem méně, než je zvyklá, po zisku míče se do útočné akce řítil mnohem menší počet fotbalistů než normálně. Těžko říct, zda víc z respektu vůči Spartě, nebo spíš kvůli úspoře sil na Maribor.

Sparta výborně pokrývala křídelní prostory - a tak mohla Plzeň chodit jen středem, kde se ale projevila neúčast maroda Koláře, protože typově podobní Horváth, Darida a Hořava si tam spíš kapku překáželi.

Když se třeba Real s Barcelonou drží v šachu, častokrát rozhodne výkon individualit. Záleží pak na tom, jestli se ze řetězu zrovna urve Messi, či Ronaldo. V Plzni se "neurval" nikdo...

Sparta se každopádně ukázala jako dosud nejzdatnější protivník Viktorie v sezoně.

Nejdivočejší plichta historie ligy

Jablonec-Znojmo 5:5. Ciprova Slavia kdysi vyprášila Uherské Hradiště 9:1, byly tu i dvě těsné přestřelky 5:4, ale divoká plichta 5:5 ještě v historii české ligy nikdy. Fanoušci z toho byli možná u vytržení, oba kouči ale na mrtvici. Jak říká stará pravda: když tým góly nedává, můžou za to hráči, když je dostává, na vině je trenér.

Poté, co Znojemské před týdnem podcenila Plzeň, ještě těsnou výhru s bídou ušolíchala, jenže Jablonecké už to stálo body.

Brno-Liberec 0:1. Pozor na Slovan, na lídry už ztrácí jediný bod! Jenže kdyby měli v tomhle transferním okně ještě odejít Rabušic, Kušnír či Kelič, jak se o tom spekuluje, asi by byl s mistrovskými dostihy šmytec...

Příbram-Ostrava 4:0. Jak poznamenal jeden můj kamarád: Když si občané města Ostravy zaplatili další existenci jejich milovaného Baníku, jistě netušili, kolik "radosti" jim to přinese. Prohrát třikrát za sebou 0:4, to už je "frajeřina"...

Jihlava-Dukla 1:1. Na hrotu hostí se po čtyřgólové exhibici proti Olomouci stále trápí Pospěch, na domácím v sobotu tápal Přeučil, donedávna jeho spoluhráč z Julisky. Tak to vzali gólově do rukou stopeři a oba na Š. Šourkovi posadil ideálně balon na hlavu kouzelník Koloušek. A fantastickou ránou, zcela nechytatelnou pro "dědu" Blažka, se blýskl - místo distancovaného Vorla poprvé hrající - Štětina. Všechna čest!

Mladá Boleslav - Olomouc 2:2. Na obou stranách chvílemi probleskoval právě ten fotbalový esprit, který úplně scházel třeba vzývanému zápasu Plzeň-Sparta. Fotbalová kouzlíčka tahala z klobouku domácí dvojice Štajner-Chramosta, u hostí zase Pospíšil s Navrátilem. Bod pro domácí zachránila ale nakonec v poslední minutě špatná obranná hlavička s podpisem: ex-sparťan Vidlička.

A kdo toho ještě nemá dost, ať se dnes vydá do Vršovic. Sotva "klokani" dohrají se Slováckem, můžete přejet tramvají na zápas Slavia-Teplice.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 22 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy