Plzeň dorazila sebevědomou Kodaň a jde do Ligy mistrů

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
24. 8. 2011 23:05
Plzeň - Kodaň 2:1, první zápas 3:1, postupuje Plzeň
Fotbalisté Plzně si gólem na 1:1 prakticky zajistili postup do Ligy mistrů.
Fotbalisté Plzně si gólem na 1:1 prakticky zajistili postup do Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Praha - Bez jediné porážky v předkole proplula Plzeň do milionářské Ligy mistrů. I v odvetě s Kodaní vyhrála (2:1) a jako třetí český tým vyzkouší nejlepší klubovou soutěž.

Při čtvrtečním losu bude zařazena až do čtvrtého koše, takže dostane jen velmi silné soupeře. Jisté je, že jedním z nich bude někdo z elitní osmičky Manchester, Barcelona, Chelsea, Bayern Mnichov, Arsenal, Real Madrid, Porto, nebo Inter Milán.

Utkání Plzeň - Kodaň jsme sledovali online ŽIVĚ
Vrba: Fandové mohou mít po dlouhé době z fotbalu radost
Arsenal s Rosickým zvládl odvetu s Udine a postoupil
Žádná Liga mistrů! Fenerbahce vyloučil vlastní svaz

Rozhodující chvíle odvety v Edenu nastala v 67. minutě. Z levé strany poslal dlouhovlasý Petr Jiráček do vápna prudký centr, na nějž si naběhl Marek Bakoš a sklepl míč do kodaňské brány.

Rozdělení před losem

1. koš: Manchester United, Barcelona, Chelsea, Bayern Mnichov, Arsenal, Real Madrid, Porto, Inter Milán.

2. koš: AC Milán, Lyon, Šachtar Doněck, Valencie, Benfica Lisabon, Villarreal, CSKA Moskva, Marseille.

3. koš: Petrohrad, Ajax Amsterodam, Leverkusen, Olympiakos Pireus, Manchester City, Lille, Basilej, BATE Borisov.

4. koš: Plzeň, Dortmund, Neapol, Dinamo Záhřeb, APOEL Nikósie, Trabzonspor, Genk, Galati.

Bylo srovnáno na 1:1 a Viktoria věděla, že postup do hlavní fáze Ligy mistrů už nepustí. V samém závěru přidal navrch druhou branku Michal Ďuriš a odpálil nespoutané veselí.

Západočeši proklouzli mezi evropskou smetánku, což jim přinese další porci skvělých zápasů i 226 milionů korun.

Poslední krok za historickým úspěchem začali svěřenci Pavla Vrby ale dělat hodně nepřesvědčivě. Stejně jako proti Rosenborgu o kolo dříve si Plzeňští jakoby ne úplně věřili a půjčovali soupeři zbytečně často míč.

Ten se iniciativy rád chopil a proměnil je v několik nebezpečných pokusů. Na pravé straně přehrál Limberského Bolaňos a jeho ostrý centr musel vytěsňovat Čech, který byl pozorný i při Bengtssonově přímém kopu.

Poté se domácí začali konečně také osmělovat. Aby ne, když je hnalo skvělé publikum. Stadion v Edenu sice oproti původním předpokladům úplně zaplněn nebyl, ale atmosféru vytvořili fanoušci opravdu parádní.

Viktoriáni se snažili pronikat do pokutového území po stranách. Jednu takovou akci zakončil razantní střelou Kolář z úhlu, na gólmana Wilanda si však nepřišel.

Ve 32. minutě se Západočechům jejich nedůraz vymstil. Před pokutovým územím si nedostatečně rozebrali své protihráče a po parádním nápřahu otevřel skóre Bolaňos. Záhy mohla Plzeň odpovědět, ovšem po akci Jiráčka mířil vedle Petržela. Před odchodem do kabin ještě zahrozil Nordstrand, a tak měli modročervení o přestávce o čem přemýšlet.

Ďurišův gól na 2:1 dal Viktorii jistotu.
Ďurišův gól na 2:1 dal Viktorii jistotu. | Foto: Reuters

Po změně stran se obraz z první půle trochu opakoval, s tím rozdílem, že se Plzni lépe dařilo držet míč ve vlastní moci. Kodani utíkal čas a vyložené šance nepřicházely. Zato nadešla již zmiňovaná 67. minuta, kdy po centru Jiráčka vyrovnal Bakoš a posunul Viktorii oběma nohama do Ligy mistrů.

V závěru se úřadující tuzemský mistr ještě hnal za druhou brankou, kterou nakonec po rychlém přečíslení přidal v 93. minutě Ďuriš.

Plzeň tak natáhla vítěznou šňůru v letošní sezoně evropských pohárů na šest utkání.

Výsledek:

FC Viktoria Plzeň - FC Kodaň 2:1 (0:1)
Branky: 67. Bakoš, 90.+3 Ďuriš - 32. Bolaňos. Rozhodčí: Carballo - Fernández, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Limberský, Jiráček - Nordstrand, Grindheim. Absalonsen. Diváci: 19.350. První utkání: 3:1, postupuje Plzeň.
Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth (86. Trapp), Jiráček - Petržela (82. Fillo), Kolář, Pilař - Bakoš (77. Ďuriš). Trenér: Vrba.
Kodaň: Wiland - Thomsen (83. Sigurdsson), Ottesen, Jörgensen, Bengtsson - Bolaňos (74. Diouf), Nordstrand, Grindheim, Delaney - Santin (64. Absalonsen), N'Doye. Trenér: Nilsson.