Plzeň bafá z mistrovských doutníků, Sparta hazarduje s kreditem. A dole v tabulce doutná peklíčko

Viktoriáni slaví čtvrtý mistrovský zářez. Plzeňská jízda letos určitě nekončí
Na zápase nemohl chybět ani natěšený majitel klubu Tomáš Paclík spolu s generálním ředitelem Viktorky Adolfem Šádkem. Je velmi pravděpodobné, že tito pánové už před zápasem chladili šampaňské.
Případnou korunovaci mistra pro sezonu 2015/16 si nemohl ujít ani prominentní pár ze zákulisí českého fotbalu. Místopředseda FAČR Roman Berbr s přítelkyní a donedávna šéfkou ligových rozhodčí Dagmar Damkovou.
Nejdůležitějším okamžikem prvního poločasu byl moment ze 32. minuty, ve které baníkovci chybně rozehrávali. A brankáři Vojtěchu Šromovi nezbývalo než faulovat unikajícího Michala Ďuriše.
Penalta! Byl si jistý celý stadion i rozhodčí Emanuel Marek, který situaci skvěle doběhl a měl tak výborný přehled o situaci.
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 5. 2016 6:00
Plzeň slaví titul, Baník se dočkal pádu, Sparta se stále bojí o udržení druhé příčky a Synot liga stále ještě hledá druhého sestupujícího. Zbývají tři kola

Glosář - Klíčová políčka v v jednotlivých tajenkách Synot ligy už se nám začínají zaplňovat. Omamná vůně mistrovských doutníků zase opanovala plzeňské Štruncovy sady, zato ostravský autobus odtud odjížděl s vědomím, že za rok se na tenhle krásný stadion nepodívá a místo toho bude muset třeba do Varnsdorfu.

Sparťanské herní trápení pokračuje, byť asistent sudího Ivo Nádvorník tentokrát přehlédnutým metrovým ofsajdem pomohl Letenským v Teplicích alespoň k bodu.

Relativně zajímavý tak ještě může být boj o 2. ligovou příčku, která svého držitele pustí do nemistrovské větve kvalifikace Ligy mistrů. Proto bude v sobotu ještě velmi atraktivní duel Sparta-Liberec, neboť právě Severočeši jsou teď v tabulce nejblíž, na Ščasného vysílenou armádu ztrácejí čtyři body.

A pokračuje tradiční peklíčko při hledání nešťastníka, který Ostravu doprovodí směrem dolů. Tříbodovým ziskem vše zdramatizovala Olomouc, zatímco Příbram, Jihlava, Zlín, Teplice, Bohemians i Dukla braly tentokrát po bodu.

1. Plzeň 27 23 2 2 56:16 71
2. Sparta 27 18 4 5 53:23 58
3. Liberec 27 16 6 5 45:27 54
4. Mladá Boleslav 27 15 8 4 59:33 53
5. Slavia 27 11 10 6 35:24 43
6. Brno 27 12 4 11 33:36 40
7. Jablonec 27 8 10 9 43:38 34
8. Slovácko 27 10 4 13 33:45 34
9. Dukla 27 7 10 10 41:39 31
10. Bohemians 1905 27 6 12 9 30:35 30
11. Teplice 27 7 8 12 36:44 29
12. Zlín 27 7 7 13 30:45 28
13. Jihlava 27 7 6 14 27:48 27
14. Příbram 27 7 4 16 32:50 25
15. Olomouc 27 5 9 13 28:45 24
16. Ostrava 27 4 2 21 25:58 14

Plzeň-Ostrava 2:0. Zázraky se nekonaly a diváctvo se dočkalo toho, na co se těšilo celou sezonu a po výhře 3:0 na Letné obzvlášť. Viktorii stačil k potvrzení titulu bodík a v klidu si proti mladému Baníku dosáhla na tři. Penalta byla jasná, Hrošovský ji proměnil a Kolář pak svým 71. ligovým gólem potvrdil, že šampaňské v lednicích nezůstane.

V historii samostatné české ligy už Viktoria slavila titul počtvrté, předstihla tak v tomto ohledu Liberec a Slavii (oba 3x), potažmo Baník (1 český titul). Sparta jich sice posbírala tucet, ale za posledních šest let uspěla jedinkrát. Doba plzeňská ještě neskončila. Naopak, Viktorii se poprvé podařilo vlastní titul obhájit.

Obavy, že odchod Pavla Vrby k reprezentaci srazí Viktorii zpátky do průměru, se tak nadále nepotvrzují. Loni se titul slavil s Miroslavem Koubkem, tentokrát s Karlem Krejčím.

K jistému plzeňskému ústupu však došlo na evropské scéně. V minulé sezoně se Viktoria nedostala ani do Evropské ligy, loni na podzim v ní pak jen paběrkovala, čtyři body na postup rozhodně nestačily.

V nejstarším kádru uvnitř Synot ligy došlo letos k výraznějšímu zapojení mladých, v první řadě Baránka a Matějů, jinak se nic zásadního nemění. Nejcennějším hráčem je pro tým střelec Ďuriš, který měl nabídky ze zahraničí, ale vzhledem k absenci srovnatelné náhrady ho asi Plzeň bude pouštět jen těžko.

Pikantní je nabídka nového angažmá, kterou Viktoria poslala Marku Bakošovi do Liberce, kam se uchýlil, když mu v Plzni neprodloužili předchozí kontrakt.

A nejpikantnější ze všeho by byl odchod dlouholetého generálního ředitele klubu Adolfa Šádka do Slavie. Několik zdrojů se shodlo, že tuhle nabídku opravdu dostal. Což souvisí i s tím, že se po výměně stráží, kdy se ve Slavii do pozice číslo 1 místo Jiřího Šimáněho posunul Jaroslav Tvrdík, výrazně oslabila pozice současného slávistického ředitele Davida Trundy, kovaného "šimáňovce".

Z hlediska dlouhodobé perspektivy asi Slavia může být velmi zajímavou adresou, nicméně bude to Viktoria Plzeň, kdo teď bude klepat na bránu Ligy mistrů. A od ní se, věru, obvykle neodchází. Byť to neznamená, že za pár měsíců nemůže být všechno jinak...

Tak ještě krátké resumé: Z podzimu si Plzeň přinesla tříbodový náskok na Spartu, na jaře ho ještě rozhojnila díky nevídané, rekordní šňůře (zatím) 16 vítězství. Bude zajímavé sledovat, jestli ji natáhne i po týdenních mistrovských oslavách v sobotu po obědě v Mladé Boleslavi. Pro karty tam navíc Viktorii budou scházet Limberský s Hejdou.

Alespoň krátce k Baníku: S jeho sestupem se po zbabraném podzimu počítalo jako s hotovou věcí. I to, že k němu reálně došlo až po 27. kole, je pro trenéra Petrželu a jeho mladý tým malé vítězství. Ke 4 podzimním přidal na jaře 10 bodů, a dokončí tak soutěž s menší ostudou než před ním v historii české ligy Vítkovice, jež končily ročník se 13, Benešov se 12 a Lázně Bohdaneč s 11 body.

Baník sestupuje poté, co v nejvyšší soutěži absolvoval bez přerušení 49 sezon. Nejstabilnějším účastníkem nejvyšší soutěže je Slavia s 51 sezonami bez přerušení, Sparta neschází už 40 let.

Potřebují každý bod. I ty z Julisky

Teplice-Sparta 1:1. Letenští do ligového cíle kulhají po jedné noze a jsou z toho zjevně notně nervózní. Titul je pryč, semifinále poháru rozehrané v Jablonci porážkou 0:2... Některým hráčům Sparty se v tomto rozpoložení jejich klubu v součtu s jejich vlastní špatnou formou začíná pomalu rozplývat sen o cestě na Euro.

Herní pohoda se vytratila, síly se do svalů moc nevracejí, a přitom je za každou cenu potřeba udržet v lize alespoň druhé místo. Jinak by asi bylo tak zle, že by se i na všechnu tu slávu se čtvrtfinálovým postupem v Evropské lize na chvíli nejspíš zapomnělo.

A k čemu by si tak asi Sparta pomohla? vykřikovali ti, kdo odmítali spekulovat o temném pozadí čarovných kousků sudího Kocourka v samém závěru utkání na Julisce. Dnes třeba víme, že kdyby jí tam nepřičaroval penaltové vítězství a tři body místo jednoho a kdyby teď asistent Nádvorník nepustil v Teplicích Konatému při vstřeleném gólu metrový ofsajd, měla by Sparta Liberecké za krkem o pouhý bod.

Byť to sparťanští fanoušci nesou těžce, v případě potřeby se v lize od sudích nedostává pomoci jednomu klubu, ale dvěma. Je mi líto.

Je pravda, že domácí Ljevakovič nebo Fillo mohli být v utkání i vyloučeni, je do očí bijící, že žádný trest nepřišel po zranění Frýdka. Nevím, třeba měli hlavní a asistent zase k ruce trochu jiný scénář, podobně jako na Julisce. Ale nevidět TENHLE ofsajd mi přijde skoro nemožné. A nebýt téhle chyby, uondaná Sparta by v Teplicích jiný gól asi nedala.

Zato Potočný, kdyby ho sudí Jílek nechal trestný kop opakovat třeba pětkrát, nejspíš by pětkrát zavěsil. I ty dva balony v jeho síti, z nichž jeden se počítal jako gól, ale musely brankáře Bičíka lehce traumatizovat...

Liberec-Brno 4:2. Evropské poháry už mají po téhle výhře pod Ještědem zase jisté, tak co by ještě sparťany za týden nepodráždili a nezkusili jim ještě víc zamotat hlavu?!

Na jednu stranu Sparta právě Liberci ochotně půjčuje hráče, na druhou stranu mezi oběma týmy a trenéry panuje napětí, hromy a blesky lítaly hlavně po velmi tvrdě hraném utkání v poháru.

Proti Spartě patrně nebudou moci nastoupit zapůjčení Koubek, Shala či Pulkrab, přesto forma Slovanu, který v sobotu dokázal nastřílet kvalitnímu soupeři 4 góly za poločas, může Letenské, kteří formu viděli naposledy v březnu, trochu strašit.

Výš už se Slavia nedostane, musí si hlídat záda

Bohemians-Slavia 0:0. Že Brno vyšlo v Liberci naprázdno, jistě nikoho nepotěšilo víc než slávistický tábor, který s napětím hlídá nyní tříbodovou mezírku, která červenobílým jistí start v předkole Evropské ligy. To ovšem za podmínky, že Mol Cup nevyhraje Jablonec, což tedy rozhodně nelze vyloučit.

V lize už se Slavia výš nedostane. K mání zbývá už jen 9 bodů a čtvrtá Mladá Boleslav už se Slavii vzdálila na desetibodový odstup.

Slavia má alespoň při tom čekání, jak to s ní tedy dopadne, prostor pro sympatická gesta, jako když teď ve vršovickém derby nechala v barvách soupeře nastoupit svého (na hostování zapůjčeného) hráče Švece. A to bylo tak to nejhezčí, co bylo od Slavie k vidění, v bojovném derby žádný velký herní posun k lepšímu nepředvedla.

Jihlava - Mladá Boleslav 1:1. Vizi poškádlit ještě Spartu a zkusit útok na druhé místo měli ještě v pátek v hlavách dost možná i Středočeši. Ale přestože byli v Jihlavě jasně lepší, urodila se z toho nakonec jen remíza. A 5 bodů ztráty na Spartu už je nyní asi moc.

Boleslav útočí i na pohárové frontě, ve finále Mol Cupu se potká s Jabloncem, či Spartou. V Boleslavi vědí, že pokud vyhrají pohár, nebo když skončí v lize bronzoví, budou hrát v Evropské lize třetí předkolo. Kdežto kdyby kupříkladu v poháru podlehli Jablonci a v lize skončili čtvrtí, museli by už do předkola druhého. A toho by se po loňské zkušenosti jistě rádi vyvarovali.

Malá poznámka k Jihlavě: Na jaře vstřelila 9 branek, z toho 5 posila z Vlašimi jménem Petr Hronek. Pokud se Vysočina zachrání, jistě bude vědět, komu poděkovat.

Slovácko-Zlín 1:1. Na Moravě si celkem potrpí na atmosféru místních derby. A to je dobře, když jste pořád ve středu tabulky, nějakou zábavu a motivaci si najít musíte. Ale přijde mi pikantní, že takové echt valašsko-slovácké derby okoření góly zrovna Francis Koné z Toga a Dame Diop ze Senegalu. Doufám, že by oběma ogarům slušel tamní kroj neméně tak jako Mirečkovi z "Básníků". Ostatně pestrá soupiska Bayernu se v bavorských kožených kalhotách fotí na Bierfestu v Mnichově rok co rok, tak co něco podobného nezkusit i na Moravě.

Hra s ohněm. Už začíná pálit

Příbram-Dukla 2:2. Tady si někdo hraje s ohněm. A když Dukla vedla 2:0, už ten oheň asi hodně pálil do ruky. Příbram získala na jaře teprve pátý bod, patnáctá Sigma na ni ztrácí jediný. Příbram jede do Zlína, hostí Slavii a končí v Jablonci.

Olomouc-Jablonec 2:1. Tonoucí se stébla chytá, výkony Sigmy jsou velmi proměnlivé, po tristním představení v Mladé Boleslavi teď zase přišel vzmach.

O tom, jak se vyvinou záchranářské boje, budeme mít už mnohem větší přehled příští pátek, kdy se Sigma představí na Julisce a Jihlava v Brně.

Olomoucké pak čeká ještě cesta na Slovácko a domácí zápas s Teplicemi.

Ze hřišť soupeřů přitom Sigma v průběhu ligy přivezla jen 6 bodů, slabší je v tomto ohledu jen Baník. Jestli se chce Olomouc zachránit, bude teď muset ve finiši ze svých loupeživých výprav na cizí stadiony vytěžit víc.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy