Plzeň = postrach Evropy! Co kopne na bránu, to padá do sítě

Plzeň může v Evropské lize dojít velmi daleko
Radost fotbalistů Plzně, vedených kapitánem Pavlem Horváthem, po senzačním triumfu v Neapoli neznala mezí.
Kanonádu zahájil ve 28. minutě Vladimír Darida, který si na vápně míč zpracoval a poslal ho neomylně do šibenice.
Plzeňský gólman Matúš Kozáčik (vlevo) si poradil se všemi střeleckými pokusy domácích.
Domácí Blerim Džemail (vlevo) bojuje o míč s plzeňským záložníkem Janem Kovaříkem.
Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 2. 2013 9:30
Efektivita Plzně v Neapoli byla fenomenální, Chelsea Spartě takřka nic nedovolila

Glosář - Cože? Česká Plzeň vyhrála 3:0 v Neapoli? Dokážu si představit, že tisíce fanoušků po celé Evropě, zprvu nevěřícně, zabodly do toho výsledku oči - a pak uznale pokývaly hlavou.

Pár majstrštyků už fotbalový mág Pavel Vrba v Plzni předvedl, ale tenhle nejspíš všechny přebil. A to ještě zdaleka nemusí být konec.

Ano, nemá se říkat hop, dokud jsi nepřeskočil, ale... Už je skoro na místě připomenout si, že v případě postupu by Plzeň narazila na lepšího z dvojice Borisov-Fenerbahce.

Turci včera uhráli v Bělorusku bezbrankovou remízu, přestože od 4. minuty hráli bez vyloučeného Meirelese. Bělorusy už si Plzeň namazala na chleba v minulé sezoně a ani Fenerbahce se podle jména nejeví jako nepřemožitelná hráz.

A když už tedy předbíháme... Kdyby se teoreticky přeskočilo i přes tuhle překážku, už by se Plzeň v Evropské lize ocitla mezi osmi nejlepšími!

Plzeň je hotová, Sparta se formuje

Třeba by se tam někde v růžově vyhlížející budoucnosti mohla potkat i s londýnskou Chelsea. Na ni byl v Praze zvědavý plný letenský stadion - a upřímně řečeno, z toho, co Benítezův soubor předvedl, mu tedy "haberovské zimomriavky" na kůži vzrušením nenaskakovaly.

Chelsea je kolos, kterému to momentálně moc nejde, ale snaživá Sparta v sobě v Den D neměla tolik rozehranosti, souhry, kvality, sebevědomí a štěstí, aby toho uměla nějak využít. A prohrála 0:1.

Sehrála zápas, za který se rozhodně nemusí stydět, pro její mladé hráče byl duel s Chelsea ničím nenahraditelnou školou. A o to jde: Sparta je stále na cestě k něčemu, svůj tým vytváří. Plzeň ho má dávno hotový a skoro se zdá, že je schopná "sejmout" kohokoli. Kdyby na to přišlo, možná i tu Chelsea...

Nutno ovšem dodat, že zápasy na San Paolu a v Generali Areně se lišily úplně ve všem, v čem se lišit mohly. Zatímco v Neapoli byla k vidění (hlavně ve druhé půli) strhující jízda nahoru dolů, z hlediska Neapole tedy hlavně nahoru, na Letné se hrála spíš taktická partie.

A když v ní osmělená Sparta začala v průběhu první půle získávat aktivitu, Chelsea po pauze přidala alespoň jeden rychlostní stupeň, hru opanovala - a jednu z mála svých šancí přetavila ve vítězný gól.

Do značné míry také lekce z efektivity: moc se neunavit a ještě na hřišti soupeře v klidu vyhrát.

To Plzeň si pod Vesuvem určitě neodpočala, ale co se týče efektivity, tak v té by mohla vyučovat dokonce i Chelsea. I proto, že tak nanicovatý útočník, jakým momentálně Fernando Torres je, by teď v Plzni maximálně leštil lavičku.

Maradonovské kouzlo Hamšíkovi nestačilo

Neapol-Plzeň 0:3. Když už jsme u té efektivity, tak si ji rozkryjme ještě líp: Podle oficiální statistiky UEFA zaznamenala Plzeň v Neapoli čtyři střelecké pokusy. Všechny trefily prostor branky a všechny také skončily v síti. Že jedna z Rajtoralových branek nebyla uznána, je další věc. Ale tohle je opravdu efektivita, jaká se nevidí. A není náhodná.

Druhým dechem nutno dodat, že při Plzni stáli i všichni svatí v tom ohledu, že v Itálii neinkasovala. Neapol totiž vypálila směrem na Kozáčika tři, mimo jeho branku pak plný tucet dalších projektilů.

Kdyby oba týmy proměnily čisté gólové šance (a nepletli se do toho rozhodčí), vyhrála by Neapol nejspíš 5:4. Jenže "kdyby" neplatí, a tak si nezpochybnitelně drtivou výhru zpod Vesuvu vezou Západočeši.

Ano, určitě jim hrálo do noty, že Neapol má Evropskou ligu na listině svých priorit až na druhém místě, až za útokem na titul v Serii A. Projevilo se to pěti změnami v sestavě oproti víkendovému duelu s Laziem, zejména pak šetřením klíčového hráče Hamšíka.

Když ve druhé půli Slovák přišel, ukazoval pár minut, že v neapolské kabině našel i kus kouzla Diega Maradony. Právě s Hamšíkem přišel na hřiště obrovský neapolský uragán šancí, Kozáčik si musel připadat, jako že na něj soupeř pálí kulometem. Ale za jeho záda nic neprošlo.

Kolář pravidlo o ofsajdu porušil

Sotva naopak Plzeň přeběhla hřiště, míč se v síti třepetal... Hodně se diskutovalo o Rajtoralově neuznaném gólu. Po mém soudu šlo o správný verdikt rozhodčích. Kolář byl v ofsajdovém postavení a překážel Zunigovi v tom, aby se k Rajtoralovi včas dostal - tím se Kolář stal aktivním účastníkem situace, a nejspíš tak pravidlo o ofsajdu porušil.

Hraniční byla i situace u Teclovy trefy. Kamera nestála úplně kolmo na linii bránících hráčů, opravdu těžko říct, jestli stál Tecl v momentu přihrávky o pár centimetrů za ní, nebo ne.

Každopádně skóroval, což zimní posile Viktorie určitě spravilo chuť, možná lehce pošramocenou tím, že se neocitla v základní sestavě. Ale trenér Vrba nejspíš dobře věděl, co dělá a kdy přijde vhodná chvíle pro Teclův úder.

Stejně tak se osvědčil i druhý v zimě přišedší hráč Kovařík: první i druhý gól totiž padly po jeho akcích. Co chcete víc?

Lafata pracoval, ale neskóroval

Sparta-Chelsea 0:1. To David Lafata, od jehož příchodu si góly slibují ve Spartě, proti Chelsea stejně efektivní nebyl. Dvakrát dostal balon do střelecké pozice, ani jednou prostor brány netrefil. Ano, ta druhá byla z ofsajdu a gól by neplatil, ale to v momentu kopu Lafata nemohl vědět. Síť nerozvlnil.

Pracoval pro tým, bojoval, ale gólovou efektivitu nepřidal. Povést se to, Sparta mohla Chelsea i kousnout... Nutno dodat, že to není kritika Lafaty, ale konstatování reality.

Ostatně, srovnejme si dvě čísla: Lafata letos v zimě přišel do Sparty za 20 milionů korun, tj. 0,8 milionu eur. To Fernanda Torrese si Chelsea z Liverpoolu pořídila za 58,5 milionu eur. A to, co Torres za ty peníze předvádí, je upřímně řečeno katastrofa. (Ano, jedna střela, kterou chytil Vaclík volala po gólu, ale to byla výjimka potvrzující pravidlo.)

Přesto Chelsea drží Torrese v sestavě a v zimě přikoupila jen jediného nového útočníka jménem Demba Ba, který ovšem nemůže hrát Evropskou ligu. To byla pro Spartu šance, které nevyužila.

Jak Čech zdržoval, to se nevidí

Chelsea rozhodně neměla v úmyslu nechat na Letné všechny síly. Na lavičce začal Oscar a celý duel na ní proseděli Ashley Cole či John Terry. Podezření,  že se Chelsea nikam nežene a klidně jí vystačí i bezbranková remíza, podtrhával při každé rozehře třeba i Petr Čech. Takové průtahy před každičkým odkopem se totiž jen tak nevidí.

Na Spartě bylo zkraje vidět, že se soupeře trochu ostýchá. Hosté měli navíc perfektně načteno, kterými směry asi domácí budou zakládat proudy hry - a tak se Krejčí či Kadlec dlouhé minuty nemohli dostat k tomu, aby se s balonem rozeběhli. Vždy stál půl kroku od nich třeba Ramires a zabrzdil je tak, že se nestačili divit.

S přibývajícími minutami začaly světlejší chvilky naskakovat Matějovskému, jehož kolmice přeci jen nějaké volnější stezky začaly nacházet. Ale vážné ohrožení Čechovy branky z toho kromě zmíněných Lafatových šancí nebylo.

Oscarův vstup byl na Oscara

Chelsea se před pauzou zmohla na dva brejky. Kdyby Mata střílel sám a neposouval míč nešťastníku Torresovi, mohlo být na Letné, upřímně řečeno, vymalováno mnohem dřív. Takhle se muselo počkat až na Oscarův gólový nástup hodný vskutku fotbalově-filmového Oscara.

Za týden se hrají odvety. Sparta si pojede do Londýna pro zkušenosti, Plzeň musí dát razítko na to, co započala. Jistě nebude bez zajímavosti připomenout, že vypadnout se dá i poté, co si ze hřiště soupeře přivezete náskok 3:0.

Ani 3:0 nemusí stačit, vědí v Liberci

Vyprávět by o tom mohli zejména fotbalisté Slovanu Liberec, jimž se přesně tohle "podařilo" v soubojích s Dinamem Bukurešť v roce 2009.

Hodně bude záležet na tom, jestli Neapol postup ještě zkusí urvat a vrhne do toho od první minuty všechny síly (a hvězdy), nebo jestli to už lehce povypustí. Což je možná pravděpodobnější...

Podstatné ale je, že Plzeň je nyní natolik rozjetá a zdravě sebevědomá, že by ji patálie podobná té liberecké rozhodně potkat neměla. Kdo ví, kde se Plzeň může zastavit... Ta jízda Evropskou ligou může být ještě hodně dlouhá!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz