Platiniho Blatterův úspěch zklamal. Na odpor UEFA je pyšný

Blatter vládne dál fotbalu. Kdo jej očistí od korupce?
Jeho konkurent Alí bin Husajn po prohře v 1. kole dnešních voleb na kongresu v Curychu z boje odstoupil. Jordánský princ v něm získal 73 hlasů, zatímco pro devětasedmdesátiletého Švýcara se vyslovilo 133 delegátů.
"Nejsem bezchybný, ale to není nikdo. Děkuji, že jste se mě rozhodli přijmout na další čtyři roky. Budu kormidlovat tuto loď jménem FIFA a společně ji dovedeme zpět do přístavu," prohlásil Blatter v děkovné řeči, při které na něm byla znát výrazná úleva a velká radost. Ze sálu se při jeho jmenování ozýval pískot.
Blattera čeká už páté funkční období. V něm se bude muset vypořádat především se silnou kritikou, která výrazně vzrostla po středečním zatčení sedmi představitelů FIFA kvůli podezření z korupce. I vysoce postavení politici Blatterovi vytýkají, že má na skandálu jako šéf FIFA svůj podíl.
"Čím dříve skončí, tím lépe. Nemůže mít tak rozsáhlou korupci ve své organizaci a předstírat, že je ta správná osoba, která ji z těchto problémů vyvede," prohlásil britský premiér David Cameron.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
29. 5. 2015 20:55
Když na kongresu FIFA oznámili, že Sepp Blatter navzdory korupčnímu skandálu uhájil pozici předsedy světové fotbalové federace, Michel Platini jen sklesle seděl a netleskal.

Curych - Když na kongresu FIFA oznámili, že Sepp Blatter navzdory korupčnímu skandálu uhájil pozici předsedy světové fotbalové federace, Michel Platini jen sklesle seděl a netleskal. Šéf UEFA je stejně jako řada dalších z úspěchu devětasedmdesátiletého švýcarského funkcionáře zklamaný.

"Jsem pyšný, že se UEFA postavila proti a chtěla změnu," zdůraznil Platini, že evropská unie podpořila jediného protikandidáta jordánského prince Alího bin Husajna, který však po prvním kole volby odstoupil. "Stále jsem přesvědčený, že pověst FIFA je natolik poškozená, že změna je nevyhnutelná," uvedl Francouz.

Předseda anglické fotbalové asociace Greg Dyke je přesvědčený, že Blatter kvůli vyšetřování úplatkářské aféry stejně předčasně skončí. "Všechno teprve začalo. Myšlenka, že se Blatterovi podaří FIFA napravit, je přinejmenším pochybná. Divil bych se, kdyby byl za dva roky ještě ve funkci," prohlásil Dyke.

"Curych prožil další černý den. FIFA prohrála, ale prohrál hlavně fotbal a každý, komu na něm záleží," řekl bývalý portugalský reprezentant Luis Figo, který původně kandidoval do čela FIFA, ještě před volbami ale odstoupil.

"Reakce pana Blattera, že nemůže hlídat všechny své podřízené, byla velmi cynická. Vždyť je sám podporoval a spolu se podíleli na degeneraci organizace. Kdyby panu Blatterovi opravdu záleželo na fotbalu, nešel by do voleb. A jestli je aspoň trochu slušný člověk, v nejbližších dnech sám odstoupí," uvedl Figo.

S kritikou přišel také někdejší anglický reprezentant Gary Lineker. "Bylo to předvídatelné a to, že tolik členů volilo Blattera, bylo depresivní. Podvedli hru, kterou by měli milovat," napsal na sociální síti twitter. "Šanci na změnu může přinést jen odchod velkých svazů z FIFA," dodal.

 

Právě se děje

před 26 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy