Platiniho Blatterův úspěch zklamal. Na odpor UEFA je pyšný

Blatter vládne dál fotbalu. Kdo jej očistí od korupce?
Jeho konkurent Alí bin Husajn po prohře v 1. kole dnešních voleb na kongresu v Curychu z boje odstoupil. Jordánský princ v něm získal 73 hlasů, zatímco pro devětasedmdesátiletého Švýcara se vyslovilo 133 delegátů.
"Nejsem bezchybný, ale to není nikdo. Děkuji, že jste se mě rozhodli přijmout na další čtyři roky. Budu kormidlovat tuto loď jménem FIFA a společně ji dovedeme zpět do přístavu," prohlásil Blatter v děkovné řeči, při které na něm byla znát výrazná úleva a velká radost. Ze sálu se při jeho jmenování ozýval pískot.
Blattera čeká už páté funkční období. V něm se bude muset vypořádat především se silnou kritikou, která výrazně vzrostla po středečním zatčení sedmi představitelů FIFA kvůli podezření z korupce. I vysoce postavení politici Blatterovi vytýkají, že má na skandálu jako šéf FIFA svůj podíl.
"Čím dříve skončí, tím lépe. Nemůže mít tak rozsáhlou korupci ve své organizaci a předstírat, že je ta správná osoba, která ji z těchto problémů vyvede," prohlásil britský premiér David Cameron.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
29. 5. 2015 20:55
Když na kongresu FIFA oznámili, že Sepp Blatter navzdory korupčnímu skandálu uhájil pozici předsedy světové fotbalové federace, Michel Platini jen sklesle seděl a netleskal.

Curych - Když na kongresu FIFA oznámili, že Sepp Blatter navzdory korupčnímu skandálu uhájil pozici předsedy světové fotbalové federace, Michel Platini jen sklesle seděl a netleskal. Šéf UEFA je stejně jako řada dalších z úspěchu devětasedmdesátiletého švýcarského funkcionáře zklamaný.

"Jsem pyšný, že se UEFA postavila proti a chtěla změnu," zdůraznil Platini, že evropská unie podpořila jediného protikandidáta jordánského prince Alího bin Husajna, který však po prvním kole volby odstoupil. "Stále jsem přesvědčený, že pověst FIFA je natolik poškozená, že změna je nevyhnutelná," uvedl Francouz.

Předseda anglické fotbalové asociace Greg Dyke je přesvědčený, že Blatter kvůli vyšetřování úplatkářské aféry stejně předčasně skončí. "Všechno teprve začalo. Myšlenka, že se Blatterovi podaří FIFA napravit, je přinejmenším pochybná. Divil bych se, kdyby byl za dva roky ještě ve funkci," prohlásil Dyke.

"Curych prožil další černý den. FIFA prohrála, ale prohrál hlavně fotbal a každý, komu na něm záleží," řekl bývalý portugalský reprezentant Luis Figo, který původně kandidoval do čela FIFA, ještě před volbami ale odstoupil.

"Reakce pana Blattera, že nemůže hlídat všechny své podřízené, byla velmi cynická. Vždyť je sám podporoval a spolu se podíleli na degeneraci organizace. Kdyby panu Blatterovi opravdu záleželo na fotbalu, nešel by do voleb. A jestli je aspoň trochu slušný člověk, v nejbližších dnech sám odstoupí," uvedl Figo.

S kritikou přišel také někdejší anglický reprezentant Gary Lineker. "Bylo to předvídatelné a to, že tolik členů volilo Blattera, bylo depresivní. Podvedli hru, kterou by měli milovat," napsal na sociální síti twitter. "Šanci na změnu může přinést jen odchod velkých svazů z FIFA," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy