Platini má smůlu, volby šéfa FIFA proběhnou v původním termínu

ČTK ČTK
20. 10. 2015 14:08
Termín tak neposunul ani verdikt etické komise, která na začátku října dosluhujícímu šéfovi Seppu Blatterovi i předsedovi UEFA a jednomu z adeptů na nového předsedu FIFA Michelu Platinimu pozastavila na 90 dní výkon funkcí.
Volby šéfa FIFA proběhnou podle plánu
Volby šéfa FIFA proběhnou podle plánu | Foto: Reuters

Curych - Mimořádné volby nového předsedy FIFA proběhnou podle plánu 26. února příštího roku. Na dnešním zasedání o tom rozhodl výkonný výbor mezinárodní fotbalové federace.

Termín tak neposunul ani verdikt etické komise, která na začátku října dosluhujícímu šéfovi Seppu Blatterovi i předsedovi UEFA a jednomu z adeptů na nového předsedu FIFA Michelu Platinimu pozastavila na 90 dní výkon funkcí.

Blatter a Platini byli na tři měsíce suspendováni kvůli vyšetřování rozsáhlého korupčního skandálu. V jejich případě je podezřelá platba dvou milionů švýcarských franků z roku 2011, které prý Platini dostal za práci v roli Blatterova poradce v letech 1999 až 2002.

Už po vypuknutí aféry devětasedmdesátiletý Švýcar Blatter krátce po vítězství v květnových volbách oznámil, že odstoupí z funkce, kterou vykonává od roku 1998. Ve svém úřadu však zůstal až do nedávné suspendace.

Zatím jediný oficiální kandidát

Šedesátiletému Platinimu současná situace značně komplikuje pozici pro únorové volby. Přestože bývalý kapitán francouzské reprezentace už přihlášku podal, mezinárodní fotbalová federace ji prý nebude po dobu suspendace akceptovat. Etická komise ale zároveň potvrdila, že Platinimu dovolí kandidovat na předsedu FIFA, pokud jeho činnost bude obnovena před termínem voleb.

Zatím jediným oficiálním kandidátem je jordánský princ Alí bin Husajn, který v květnu prohrál volební souboj s Blatterem. Kandidovat do čela FIFA chtějí i někdejší kapitán fotbalové reprezentace Trinidadu a Tobaga David Nakhid, šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa z Bahrajnu nebo bývalý švýcarský reprezentant Ramon Vega. Konečný termín pro podání přihlášek je pondělí 26. října.

Výkonný výbor také uvítal reformní návrhy. Podle nich bude například věkový limit pro předsedu FIFA 74 let, jeho funkční období nepřesáhne 12 let a také bude zveřejněn jeho roční plat. Kvůli větší transparentnosti FIFA by mělo dojít ke změnám v etickém kodexu i strukturách celé organizace. Finální změny ale musí schválit všech 209 členských organizací na volebním kongresu 26. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy