Plašil: Jsem největší český fanda. Ať si říkají, co chtějí

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
6. 10. 2014 12:45
Naposledy se v reprezentačním dresu objevil loni v říjnu v závěrečném utkání české reprezentace v kvalifikaci o mistrovství světa proti Bulharsku. Kvůli jeho dobré formě se nyní Jaroslav Plašil vrací.
Jaroslav Plašil je po roce k překvapení fotbalové veřejnosti opět v nominaci české reprezentace.
Jaroslav Plašil je po roce k překvapení fotbalové veřejnosti opět v nominaci české reprezentace. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Naposledy se v reprezentačním dresu objevil loni v říjnu v závěrečném utkání české reprezentace v kvalifikaci o mistrovství světa proti Bulharsku. Po příchodu Pavla Vrby však neodehrál ani jeden z pěti zápasu, včetně zářijového úvodního duelu kvalifikace o Euro 2016 proti Nizozemsku (2:1).

I když byl Jaroslav Plašil byl brán fotbalovou veřejností jako oblíbenec Vrbova předchůdce Michala Bílka, před blížícími se kvalifikačními duely v Turecku a Kazachstánu si současný kouč týmu na dvaatřicetiletého záložníka Bordeaux vzpomněl a kvůli jeho dobré formě v kádru druhého týmu francouzské ligy jej do národního týmu povolal. 

"Řešil jsem hodně, že v nominaci nejsem. Mrzelo mě, že jsem v ní skoro rok nebyl, ale trenér si vybírá podle sebe a já to musím akceptovat. Já jsem první fanoušek repre, český fanda číslo jedna, takže jsem koukal na všechny české zápasy a týmu přál, ať vyhrává," řekl Plašil novinářům na pondělním srazu týmu.

Jardo, jak se díváte na situaci, že Vás fanoušci neměli za éry trenéra Bílka jako oblíbeného hráče? 
Je to moje země a já mám zapotřebí ji reprezentovat. Co si myslí lidi, to já neovlivním, je to jejich věc. Každý má nárok na to mít nějakou představu o tom, jak má hráč hrát, kterou jim nemůže nikdo vzít, ale já se snažím hrát, jak nejlíp umím a je pak na trenérovi, jestli mě povolá.  

Nyní Vám to v Bordeaux jde nejen jako týmu, ale i Vám osobně. S jakou náladou jste tedy na sraz přijel?
I když jsme poslední zápas s Bordeaux prohráli, na podzim nám to jde, takže si myslím, že můžu mít dobrou náladu. Když mě trenér povolal, znamená to, že šly mé výkony poslední dobou nahoru. 

Mluvil jste vůbec s trenérem Vrbou o Vaší budoucnosti v reprezentaci před nedávným telefonátem, kdy Vám sdělil nominaci?
Je pravda, že jsem tu už rok nebyl, o to víc jsem rád, že tu můžu být a že budu moct týmu pomoct. S trenérem jsme mluvili v lednu, jestli chci pokračovat u týmu a dál reprezentovat, a já mu řekl, co říkám teď vám. Že pro mě vždycky bylo velkou ctí reprezentovat. 

Přesto jste asi musel být překvapený, že si na Vás trenér po devíti měsících vzpomněl, ne?
Byl jsem překvapený, že mi trenér zavolal, ale celý klub teď předvádí dobrý fotbal, všichni v týmu odvádíme solidní výkon, takže možná to zas tak velké překvapení ani není. 

Jistě jste sledoval zápas proti Nizozemsku. Počítám, že Vám udělali Vaši spoluhráči velkou radost, že?
Byl jsem před televizí a fandil jsem, jsem moc rád, že to kluci zvládli a je to pro nás super začátek kvalifikace. Holandsko je velmi kvalitní tým, nejlepší ve skupině, třetí tým na světě a je dobře, že jsme do skupiny vstoupili takovou výhrou. 

Mluvilo se o tom, že trenér Vrba by rád sázel na hráče, kteří hrají ve svých klubech v základní sestavě. To by mohla být Vaše šance...
V zápase proti Holandsku hodně hráčů ve svých klubech nehrálo, předvedli ale dobrý výkon a vyhráli, takže si nemyslím, že je nějak důležité, jestli zrovna hrajete, nebo ne. Důležité je, jestli jste schopen týmu pomoct. 

Takže Vy byste nebyl zklamaný, kdybyste se do sestavy nedostal?
Bude záležet na trenérovi, jestli bude spoléhat na stejnou sestavu, nebo tam dá někoho jiného. Já jsem tady od toho, abych týmu pomohl, kdybych se na hřiště dostal. Na druhou stranu ti hráči, co byli v zápase proti Holandsku v základu, by si zasloužili hrát i v Turecku.

A nebojíte se toho, že nemáte zažité to, co po Vás bude trenér Vrba chtít a že tedy můžete mít proti ostatním hendikep?
Jsem hodně přizpůsobivý, takže pro mě nebude těžké pochopit, co po mě bude trenér chtít a jak bude chtít hrát.  

S jakým bodovým ziskem budete vůbec z tohoto zápasu spokojený?
Všechno se bude odvíjet od toho, jak se nám v těch zápasech bude dařit. Možná budeme v obou spokojení s remízou, možná nám podle průběhu zápasu stačit nebude. 

Turci navíc budou doma hrát s tím, že budou muset odčinit úvodní prohru 0:3 v Islandu?
Určitě Turci teď budou hrát o to, aby tu prohru tři nula z Islandu odčinili. To jejich publikum je určitě požene, takže to tam nebudeme mít vůbec jednoduché. Bude se hrát na stadionu Fenerbahce, kde je ta atmosféra vždycky bouřlivá. Něco jako ve Francii v Saint Etienne nebo Marseille. Turci mají navíc spoustu dobrých hráčů, nečeká nás nic lehkého.

Jakou nejlepší vzpomínku na Turky a Turecko vůbec máte?
Nejlepší vzpomínka na Turky je samozřejmě ta před dvěma roky, kdy jsme tam vyhráli dva nula, nejhorší pak ta, když jsme s nimi na Euru 2008 prohráli tři dva. Nevzpomínám na to vůbec rád, ale i takové věci se fotbale stávají.

Jak moc je pro Vás nepříjemné, že Vás nyní čekají dva zápasy během čtyř dnů?
Nepříjemné to určitě je, bylo by lepší mít den navíc, musíme ale dobře zregenerovat, protože to bude po tak náročném utkání s Tureckem důležité.

A co říkáte na to, že se v Kazachstánu bude hrát na umělé trávě?
Moc zvyklý na to z Francie nejsem, ve Francii je umělka jen v Lorientu. Je to pro nás změna, protože na tom netrénujeme a zvykat si na to budeme muset až před tím zápasem. Ty umělky jsou na vysoké úrovni, takže by nám jeden trénink měl k přizpůsobení se hřišti stačit. Je tam větší tlak na kolena, kotníky a třísla, ale rozhodně nepůjdu do zápasu, že se budu bát nebo šetřit.

 

Právě se děje

Další zprávy