Pilař? Jasná penalta, tvrdí sudí. Ale padl jako cirkusák

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 11. 2014 12:37
Faul na Pilaře byl jasný, ale plzeňský křídelník by se měl vyvarovat teatrálních pádů.
Penaltový zákrok na Václava Pilaře rozpoutal diskusi.
Penaltový zákrok na Václava Pilaře rozpoutal diskusi. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Jasná penalta, nebo nahraný pád, který pomohl Viktorii k důležitým třem bodům z domácího utkání proti Bohemians? Sparťan Lukáš Vácha si o kontroverzním momentu plzeňského Václava Pilaře myslí své - více čtěte zde.

Jaký názor ale mají bývalí rozhodčí? Měl by mít jednoznačný kontakt v pokutovém území větší váhu než následné simulování? Na otázku odpovídali pro server Aktuálně.cz někdejší ligoví arbitři Jaroslav Jára a Ivan Grégr.

"Spadl poněkud cirkusácky"

Ti se v první řadě shodli, že jejich nástupce, rozhodčí Lerch, nařídil pokutový kop naprosto správně. "Sudí to dobře viděl, Pilař to udělal šikovně, rychlostí a šikovností se dostal před obránce, který ho zastavil rukou. Jasná penalta. Devět z deseti rozhodčích by ji písklo," myslí si Grégr.

"Souhlasím, tam moc nebylo o čem diskutovat. Byl to jednoznačný faul. Druhá věc je, že Pilař skutečně spadl poněkud cirkusácky," říká Jára. Bývalí arbitři však podotýkají, že pro rozhodčího je v takové situaci rozhodující nedovolený zákrok, následný teatrálněji vypadající pád jde v tu chvíli stranou.

Faul je na prvním místě

"Připomínám, že sudí má na rozhodnutí pár vteřinek. Pokud vidí faul, musí ho písknout. Obránce přiložil Pilařovi ruce na záda a ani kamera pak neodhalí, jakou silou to bylo a jaký pád ten faul mohl způsobit," dodává Grégr.

Nařízení penalty a zároveň žlutá karta pro simulujícího hráče? Nemožné. "Pokud tam je faul, nedá se prokázat, jak moc přihraný je následný pád. Trest za simulování jde udělit pouze tehdy, když tam prostě žádný kontakt není," vysvětluje někdejší mezinárodní fotbalový soudce.

Pilař si musí dát pozor

Podle Jaroslava Járy by si měl Václav Pilař dát na podobné příliš ochotné pády pozor. Mohou se totiž časem obrátit proti němu. "Pokud to bude dělat pravidelně, je otázka, jak se k tomu pak rozhodčí postaví," podotýká Jára.

Sudí mohou ochotně padajícího hráče podvědomě vnímat přísněji a někdy v budoucnu třeba nepísknout jasný faul na jeho osobu. "I mně se v kariéře párkrát stalo, že jsem nepískl penaltu kvůli přihranému pádu a až následně u videa jsem zjistil, že tam faul skutečně byl," uzavírá sudí, který před osmi lety pískal Ligu mistrů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy