Petržela přestupuje z Plzně do bundesligového Augsburgu

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
3. 7. 2012 10:40
Pravé křídlo fotbalové Plzně míří do čtrnáctého týmu skončeného ročníku Bundesligy na tři sezony.
Milan Petržela a Michal Kadlec se nyní krom reprezentace budou potkávat i v bundeslize.
Milan Petržela a Michal Kadlec se nyní krom reprezentace budou potkávat i v bundeslize. | Foto: Reuters

Plzeň - Rychlonohé křídlo fotbalové Viktorie Plzeň Milan Petržela bude od příští sezony kopat německou bundesligu za FC Augsburg

Přestup českého hráče, o kterém jako první vědělo Aktuálně.cz, byl stvrzen v úterý, kdy Petržela s Augsburgem podepsal kontrakt na tři sezony.

Podle informací Aktuálně.cz za něj německý tým zaplatil Plzni 400 000 eur (přibližně 10 milionů korun), což je zhruba o polovinu méně, než musely před časem zaplatit za jiného reprezentanta Theodora Gebre Selassieho Brémy.

Petržela se stane spoluhráčem dalšího českého fotbalisty Jana Morávka, který do bavorského klubu přestoupil po jarním hostování ze Schalke.

Bundesliga je sen

„Měl jsem z přijetí výborný pocit, krátce jsem měl možnost setkat se s trenérem, který mi už popisoval, jakým systémem tým hraje. Na Plzeň nikdy nezapomenu, byla tam skvělá parta, ale už je třeba udělat další krok. A Bundesliga byla vždy mým snem,“ uvádí Petržela který se k bundesligovému týmu připojí 9. července na startu letní přípravy.

„Měli jsme s Milanem gentlemanskou dohodu, že v případě zajímavé nabídky pro něj i klub mu Viktoria nebude v odchodu bránit. V zimě jsme se přes několik nabídek dohodli na jeho setrvání v kádru, aby Plzni pomohl vybojovat také pro další ročník evropské poháry, nyní jsme mu dali zelenou v cestě za další sportovní výzvou. Za jeho dlouholeté působení v Plzni mu patří velký dík, osobně se výrazně podílel na největších úspěších Viktorie Plzeň ve více než stoleté klubové historii,“ sdělil k transferu v tiskové zprávě generální manažer Plzně Adolf Šádek.

Na Spartě se neprosadil, v Plzni zářil

Petržela začal svoji ligovou kariéru v Drnovicích a především na Slovácku, kde působil v letech 2003 až 2006.

Následně strávil sezonu ve Spartě Praha, kde se ale neprosadil, stejně jako na hostování v Jablonci, a tak zamířil do Plzně, kde kopal ligu pět let.

V národním týmu odehrál v posledních dvou letech dvanáct utkání.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy