Penaltové drama v poháru ovládla Sparta a má double

FOTO Tak padla Plzeň: Zlomený Petržela a Horvi utěšitel
... aby v závěru normální hrací doby "daroval" Spartě vyrovnávací gól z penalty po vlastní ruce.
Petrželův zmar dovršil následný penaltový rozstřel, v němž právě on v desáté sérii nedal...
... a po následné trefě Kadeřábka mohla slavit Sparta.
Plačícího Petrželu tak museli na hřišti uklidnit jeho spoluhráči.
17. 5. 2014 20:55
Fotbalisté Sparty v Edenu vyhráli Pohár České pošty nad Plzní 2:1 po penaltovém rozstřelu.

Praha - Až po desáté sérii penaltového rozstřelu vyhráli fotbalisté Sparty Pohár České pošty nad Plzní 2:1 a slaví tak double, k mistrovskému triumfu přidali i druhou trofej.

V normální hrací době skončil zápas 1:1 po brankách Radima Řezníka a Josefa Hušbauera, který vyrovnal z penalty v nastavení. Rozhodující penaltu proměnil v desáté sérii Pavel Kadeřábek.

První poločas měl vlažný rozjezd, ke kterému přispěl i vytrvalý déšť a komorní atmosféra, protože fandit a hromadně nadávat předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi se v Edenu začalo až po půlhodině. Úvodní dějství se však navzdory obavám z řádění chuligánů obešlo bez větších incidentů, pouze jednou bezpečnostní služba z kotle Sparty vyvedla problémového fanouška, po chvíli ho ale pustila zpátky.

Vlna vulgarismů, která by v minulých týdnech přiměla rozhodčího minimálně k přerušení zápasu, navíc probudila i hráče a v první velké šanci se ve 42. minutě ocitl Kovařík. Po přímém kopu se k němu propadl míč, plzeňský záložník ale prakticky z čáry zamířil přímo do brankáře Vaclíka. Vzápětí stejně dopadl na druhé straně i Lafata, jehož hlavička z malého vápna po rohu skončila v náručí plzeňského gólmana Kozáčika.

Petržela smutným hrdinou

Po přestávce se začal hrát mnohem otevřenější fotbal a hned v úvodu mohla jít Plzeň do vedení. V 53. minutě totiž vypadl Vaclíkovi po souboji s Kolářem centrovaný míč z rukou, ale plzeňský záložník před prázdnou brankou neuspěl, když trefil stopera Švejdíka.

Plzeň byla i nadále lepší, ale do vyložených šancí se nedostávala. Dočkala se až v 74. minutě - Vaclík vyboxoval po rohu míč, ke kterému se dostal Řezník a jeho střela skončila po Švejdíkově teči v brance. Pro obránce Viktorie to byl první gól po roce.

Plzeň mohla v závěru zvýšit po nůžkách Hořavy a šanci aktivního Petržely, Spartě se ale podařilo v nastavení vyrovnat. Petržela zahrál ve vápně rukou a nejlepší ligový střelec Hušbauer z nařízené penalty vyrovnal a poslal zápas do penalt.

V rozstřelu, který o vítězi poháru rozhodoval popáté za posledních devět let, uspěla Sparta. Letenský celek mohl rozhodnout už v osmé sérii, Mareček však stejně jako chvíli před ním Hubník trefil levou tyč.Po desáté sérii už mohla Sparta slavit, když plzeňského Petrželu vychytal Vaclík a Kadeřábek poté poslal míč do pravé šibenice. Spartě tak zajistil druhý double v historii, když jako jediné se jí to povedlo v roce 2007.

Finále fotbalového Poháru České pošty:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:1 (0:0), na penalty 7:8

Branky: 74. Řezník - 90.+5 Hušbauer z pen. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Mencl - M. Paták, Příhoda. ŽK: Limberský, Procházka, Horváth, Petržela, Wágner - Vácha, Mareček. Penaltu neproměnili: Procházka, Hubník, Petržela - Švejdík, Mareček. Diváci: 11.752.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář, Kovařík (90. Hubník) - Tecl (89. Wágner). Trenér: Uhrin ml.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš (77. Bednář) - Vácha - Dočkal (77. Přikryl), Hušbauer, Matějovský (66. Mareček), Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.