Peltův pád. Věří mu jen 16 procent fandů, jako Křetínskému

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 2. 2013 14:20
Průzkum: Drtivá většina fanoušků se domnívá, že kauza Křetínského tašky vyšumí bez trestů
Od prosince ztratil Pelta velkou část důvěry fandů. Ti si myslí, že kauzu žene pod koberec
Od prosince ztratil Pelta velkou část důvěry fandů. Ti si myslí, že kauzu žene pod koberec | Foto: Eduard Erben

Praha - Tak tohle Miroslavu Peltovi u fanoušků neprošlo. Skutečnost, že šéf FAČR prosadil, aby kauzu tzv. Křetínského tašky přestala vyšetřovat disciplinárka a věc zůstala jen v rukou policie, Peltovi výrazně ubrala na popularitě.

Ještě v prosinci mu věřilo alespoň 27 % fanoušků, v aktuálním průzkumu společnosti STEM/MARK už ale Peltu podpořilo jen 16 % respondentů.

"Disciplinárka projednávání případu přeruší a vrátí se k němu, až policie někoho obviní z trestného činu." Zhruba tohle rozhodl výkonný výbor FAČR, jemuž Pelta předsedá.

Jako pozitivní krok to ale hodnotí jen 8 procent účastníků průzkumu. Naopak negativně tuto politiku hodnotí 62 procent fandů. Zbytek se vyjádřil, že pro vyřčení svého soudu nemá dostatek informací.

Ženou to pod koberec, míní fanoušci

Policii sice účastníci průzkumu obecně celkem věří, ale předání kauzy výhradně do jejich rukou vidí fanoušci jak projev alibismu vedení svazu, 61 % to klasifikuje jako zametení kauzy pod koberec. Práci policie respondenti hodnotí jako zdlouhavou.

Připomeňme, že v září šéf Sparty Daniel Křetínský poprvé prohovořil o tom, že Sparta má důkazy o nekalostech ve způsobu řízení profesionálních soutěží. V listopadu se pak objevila svědectví sudích, že Martin Svoboda, přezdívaný Chřetýš, měl za nimi přijít s korupčním návrhem v podobě 200 000 korun za výhru Viktorie Plzeň v Jablonci. Sudí Adámek tvrdí, že si ty peníze i zinkasoval.

Jediný subjekt, kterému v této věci věří více než polovina fanoušků, je Policie ČR. Ta má podporu 69 % dotázaných. Jiřímu Goldovi, který poté, co mu kauzu sebrali, rezignoval na pozici předsedy disciplinárky, věří 33 % respondentů, vedení FAČR 26 % a předsedovi Peltovi samotnému 16 % lidí.

Paclík vs Křetínský 30:16

To je mimochodem stejné číslo, jaké pro vyjádření jeho důvěryhodnosti přiřknul průzkum Danielu Křetínskému. V úhrnu činí 16 %, přičemž na severní Moravě, kde má základnu konkurenční Baník, je to jen 9 %, naopak Praha věří Křetínskému ve 26 % případů.

Protiváhou Sparty je v celé kauze Viktoria Plzeň. Její šéf Tomáš Paclík se těší důvěře 30 % účastníků ankety, tedy zhruba dvojnásobné oproti Peltovi či Křetínskému. Silnou podporu má Paclík logicky zejména v západních Čechách (45 %), nejmenší ve východních (16 %).

Jen každý osmý dotázaný (12 %) věří, že kauza bude dotažena do konce, tedy že dojde ke konkrétnímu potrestání aktérů.

Kauzu zaregistrovalo 89 % dotázaných, přičemž 22 % respondentů se vyjádřilo, že kauzu nadále velmi podrobně sledují.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skupina Miton investuje 15 milionů do digitálního antikvariátu Knihobot.cz

Do českého digitálního antikvariátu Knihobot.cz, který funguje dva roky, vstupuje investiční skupina Miton. Za 15 milionů korun získá ve firmě třicetiprocentní podíl. "Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu," popisuje zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš. "Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde," líčí, co se Knihobot snaží změnit.

Společnost už pomohla najít nového majitele více než 113 tisíci knihám, v přístím roce si dal za cíl vyplatit majitelům použitých knih 100 milionů korun. Knihy lze donášet na pobočky Knihobota nebo Zásilkovny, případně si po celém Česku objednat kurýra. Knihobot nyní dokáže přijmout do prodeje tisícovku knih denně, do konce roku by to mohl být trojnásobek. Peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co titul najde nového majitele. Výhledově chce Knihobot expandovat do Evropy. "Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku," doplňuje zakladatel.

Skupin Miton vznikla roku 2000, jejím portfoliem prošly portály Stahuj, Heureka.cz, Dáme jídlo nebo Slevomat. V současnosti do skupiny patří on-line supermarket Rohlík.cz, obchod s nábytkem Bonami, e-shop s módou Glami nebo prodejce lístků GoOut. "Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu," komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

před 21 minutami

Z mysu Canaveral odstartovali k vesmírné stanici čtyři astronauti v lodi firmy SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral v pátek po denním odkladu vynuceném nepřízní počasí odstartovala loď Crew Dragon Endeavour se čtyřmi novými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) včetně Thomas Pesqueta, astronauta Evropské kosmické agentury (ESA). Loď s lidskou posádkou poprvé nese na oběžnou dráhu již jednou použitý stupeň nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Samotná loď má za sebou již také jednu cestu k ISS, loni v květnu tam vynesla testovací dvoučlennou posádku.

Cesta k ISS bude trvat necelých 24 hodin. Posádka má podle plánu dorazit ke stanici v sobotu v 11:10 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Česko o víkendu zasáhnou noční mrazy, teploty klesnou až k minus čtyřem

V celém Česku se mohou od noci na sobotu do úterního rána objevit mrazy. Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V noci podle předpovědi ústavu teploty klesnou až na minus čtyři stupně Celsia. Meteorologové varují, že mráz tak může poškodit zeleninu, vinnou révu nebo právě kvetoucí ovocné stromy.

Výstraha před mrazy platí od začátku soboty až po úterních 09:00 pro všechny kraje. Mrazy se zřejmě objeví i v nižších polohách. Pracovníci ČHMÚ proto doporučují zakrýt zeleninu a nižší rostliny netkanou textilií a stromy případně ošetřit přípravky proti promrznutí.

Ve své týdenní předpovědi počasí ústav uvádí, že v nocích na sobotu a neděli se budou teploty pohybovat mezi plus dvěma a minus dvěma stupni Celsia. V nocích na pondělí a úterý se pak v noci ještě více ochladí, rtuť klesne na nulu až minus čtyři stupně. Přes den pak teploty stoupnou na deset až 14 stupňů a v úterý možná i na 16 stupňů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Soud vzal do vazby muže, který se zapojil do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu na jednoho z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případné uvalení vazby pro další dva obviněné bude soud teprve řešit. Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy