Pelta: Prodej Rošického stadionu? Zatím jen spekulace. Údržba nás ale přijde až na 10 milionů ročně

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 11. 2016 6:01
Fotbalová asociace ČR čeká, jak dopadne jednání vlády o investicích do sportovních zařízení. Na Strahově chátrá Rošického stadion, na jehož rekonstrukci by bylo třeba tří miliard.
Z Rošického stadionu se stala velká starost Miroslava Pelty, předsedy fotbalové asociace
Z Rošického stadionu se stala velká starost Miroslava Pelty, předsedy fotbalové asociace | Foto: ČTK

Praha – Prakticky nevyužívaný stadion Evžena Rošického na pražském Strahově se pro Fotbalovou asociaci ČR začíná stávat nežádoucí přítěží.

Zvěsti o tom, že už má na odprodej tohoto stadionu i kupce, sice Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, označuje za realitou nepodložené spekulace. Zároveň ale podotýká: "Nějak to časem řešit musíme. Ročně nás teď údržba stadionu přijde na 7 až 10 milionů korun."

Peltu v této souvislosti zajímá, jak dopadne pondělní jednání vlády, které bude projednávat návrh ministerstva školství, aby v příštích osmi letech proteklo prostřednictvím nového investičního programu do vybrané sportovní infrastruktury v zemi celkem 61,6 miliardy korun.

Ať už jednání dopadne jakkoli, myšlenka výstavby Národního stadionu na Strahově, na místě dnešního "Rošičáku", mezi politiky nadále nijak zvlášť populární není.

"Na Strahově máme své plány. Rekonstrukcí prošel menší stadion Přátelství, chceme tady získat i další hřiště a halu. A následně postavit i budovu, v níž by sídlila Česká unie sportu, možná olympijský výbor a další svazy. Vyřešit musíme i problematiku parkování," líčí Pelta.

"Také o budoucnosti Rošického stadionu se samozřejmě bavíme, ale že by už snad byl dojednaný jeho prodej, jak možná někde někdo vykládá, tak to určitě ne, nic takového zatím opravdu není na pořadu dne," říká Pelta. K tomu, že už prý má dokonce prodej stadionu rozjednaný se stavební společností Syner, říká jednoznačně: "To je naprostý nesmysl."

Národní stadion: Strahov, Letňany, Eden...?

Společnost Syner, která patří mezi sponzory Peltova klubu FK Jablonec, už na Strahově před nedávnem realizovala stavbu nové budovy FAČR, postavené za dotace od UEFA a FIFA.

V éře ministra Marcela Chládka byl právě Rošického stadion zařazen na seznam olympijských sportovních center (spolu s víceúčelovým Nymburkem, veslařskými Račicemi, lyžařským Harrachovem či tenisovým Prostějovem). Plán nasypat 3 miliardy korun do Strahova a postavit tam nový Národní stadion pro 40–50 000 diváků, ale v roce 2014 premiér Bohuslav Sobotka shodil velmi rychle ze stolu.

"Praha nový velký fotbalový stadion nepotřebuje," podotkla před rokem i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Ani teď podle všeho rozhodně není "na forhontu" varianta obří strahovské rekonstrukce, financované ze státních peněz. Ale už schválení samotného investičního rámce pro sportovní infrastrukturu ve výši 61,6 miliardy korun by mohlo nové možnosti pootevírat.

Vůči současnému návrhu ministerstva školství se ovšem ostře vymezil Jiří Holeček (ANO), šéf sněmovního podvýboru pro sport. "Není možné, aby šly ze státního rozpočtu řádově miliardy do sportovišť, jež státu nepatří," řekl pro LN. Takže koaliční shoda v dané věci zjevně nepanuje.

"Měli jsme plán rekonstruovat strahovský stadion tak, abychom s ním mohli kandidovat na pořádání několika zápasů Eura 2020," připomíná Pelta. Jak známo, zmíněný šampionát se bude hrát velmi netradičním způsobem, pořadatelsky roztříštěn do 13 zemí kontinentu. České snahy ale vyzněly naprázdno, když stát nedal peníze na variantu Strahov a město Praha pak garancí nepodpořilo ani narychlo připravovanou variantu rozšíření kapacity Edenu.

"Nechali jsme si tehdy vypracovat směrem ke Strahovu odbornou studii, která upozorňovala na jeho handicap spočívající v nedostatečné dopravní obslužnosti," připouští Pelta.

Ohledně výstavby Národního stadionu pak sám zmiňoval pozemky v Letňanech, zatím poslední možností je Eden, kde o možnostech jeho velkolepé přestavby za čínské peníze hovořil Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie, který v klubu zastupuje zájmy jejího vlastníka, čínské společnosti CEFC. Slavia na stadionu v Edenu domácí zápasy hrává, ovšem jednání s dosavadními vlastníky o převodu stadionu do majetku klubu či CEFC zatím nijak zvlášť nepokročila.

Strahovské ticho přeruší jen skupina Kryštof

Vraťme se ale ke stadionu Evžena Rošického na Strahově. Ten do svého vlastnictví získala fotbalová asociace na konci roku 2012, v rámci velkých majetkových přesunů v segmentu strahovských nemovitostí, které tehdy proběhly právě mezi FAČR a Českou unií sportu, tehdy ještě vystupující pod názvem Český svaz tělesné výchovy.

Peltova fotbalová asociace tehdy od ČSTV, který už vedl Miroslav Jansta, získala na Strahově pozemky a budovy, například včetně hotelu Coubertin, za 128 milionů korun. Do majetku FAČR se v rámci této akce přepsal i stadion Evžena Rošického, ten ovšem po účetní stránce bezúplatně. Na opravy stadionu se totiž předtím průběžně čerpaly veřejné dotace, které by se při jakémkoli jiném prodeji nežli bezúplatném musely vracet.

Od té doby se toho na Strahově mnoho neděje. "Občas na něm trénuje náš reprezentační A-tým a působí tam atleti," říká Pelta. Jinak si stadion na kopci nad Prahou opuštěně stojí – a aby nespadl, musí do něj fotbalová asociace investovat peníze na údržbu. "Ročně nás to přijde na sedm až deset milionů korun," říká Pelta.

Glosář Luďka Mádla

Luděk Mádl

Fotbalové dění před i za oponou pohledem renomovaného fotbalového reportéra.

Poslední zásadnější investice do strahovského stadionu proběhla v roce 1978, kdy tam proběhlo mistrovství Evropy atletů. Posléze zde působila fotbalová reprezentace, stadion si "půjčovaly" i kluby, které v dané chvíli v Praze neměly kde jinde hrát, třeba Slavia či Bohemians. V posledních letech už je ovšem stadion Evžena Rošického víceméně opouštěný.

Z vedlejšího spartakiádního stadionu zbyla jen památkově chráněná tribuna, jinak je jeho někdejší plocha rozčleněna do tréninkových hřišť, jichž využívá fotbalová mládež pražské Sparty. Tyto pozemky má klub v dlouhodobém pronájmu od pražského magistrátu.

Co se týče Rošického stadionu, neděje se na něm prakticky nic. O to víc možná překvapí, že výroční koncert k 25 rokům své existence právě na něm hodlá 16. září 2017 uskutečnit populární skupina Kryštof.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy