Pelta přednesl moravským delegátům plamenný projev. Udělali jsme mezinárodní průšvih, uznal

Jiří Škuba Jiří Škuba
12. 12. 2017 16:41
Brilantní tah se povedl Berbrovi a spol. na valné hromadě. Poté, co moravští delegáti "pohřbili" změnu volebního systému, nastoupil k řečnickému pultu bývalý předseda FAČR, který v květnu strávil měsíc ve vazbě kvůli zneužívání dotací. A zřejmě i díky jeho intervenci byl následně Martin Malík zvolen hned v prvním kole.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Nymburk - Velmi důrazně a emotivně podpořil ve volbě předsedy kandidáta Martina Malíka bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta. Už jen proto, že právě on by podle spekulací ze zákulisí mohl Malíka vystřídat v čele marketingové společnosti STES, dceřiné firmy fotbalové asociace.

K řečnickému stolku ho vyzvala slova místopředsedy Romana Berbra "Pojď, Mirku, a řekni nám svůj příběh." A Pelta šel. V momentě, kdy moravská komora smetla ze stolu změnu stanov, která by umožnila zvolit předsedu FAČR prostou většinou. 

"Mrzí mě, že jste při hlasování o změně stanov nevyužili šanci. Bylo jednoduché to vyřešit. Martin Malík je správné jméno, umí dělat byznys, ví, jak to funguje. Petra Fouska mám taky rád, ale spíš se hodí jako funkcionář v komisích. Ne jako předseda. Když už jsme udělali mezinárodní průser, tak aspoň zvolte v pvním kole Malíka," horoval Pelta před delegáty.

Podle Pelty Moravě chyběla silná osobnost. "Zdeněk Zlámal je můj kamarád, ale špatný funkcionář. Říkám mu to sám otevřeně. Poslední silný lídr na Moravě byl Jirka Kubíček, dokud byl normální. To jsou fakta," prohlašoval.

Přestože bývalý předseda není kdovíjakým rétorem a ve své řeči skákal od tématu k tématu, jeho emotivní projev na delegáty zapůsobil. A i na konečném výsledku je znát, že má ve fotbale pořád velký vliv. 

"Mirek Pelta mluvil důrazně, na sebe až nesmírně důrazně. Volbu ovlivnil. Netroufám si spekulovat o tom, jak by ty čísla vypadala bez jeho intervence. Jestli to bylo etické, nebo ne, to už teď nemá cenu řešit," svěřil se po prohrané volbě Petr Fousek.

Pelta se ve svém projevu ani netajil tím, že patří do tábora Romana Berbra. "Stal se průser, mě vzali na vazbu. V ten moment měl přijet moravský místopředseda Zdeněk Zlámal a říct: já jsem lídr. Ale neudělal to. S Romanem (Berbrem) jsme občas měli krizové situace. Listkiewicz, neListkiewicz (spory ohledně předsedy komise rozhodčích) a další věci. Ale kdyby to ve finále na sebe nevzal Roman, byli bychom normálně paralyzovaní. kdyby tam nebyl někdo, kdo má koule, skončilo by to špatně."

Pelta se krátce zastavil u svého zatčení a obvinění, které označil za pseudokauzu. "Kdyby mě chytli s taškou a našli úplatek, bylo by to jiné, ale to se nestalo. Velké selhání vidím u paní ministryně školství Valachové, ohromně mě zklamala. Neuvěřitelné chování, i vůči její náměstkyni. A pak také u Jirky Kejvala, který měl jedinou starost, abych hned odstoupil z Českého olympijského výboru," vykládal bývalý předseda federace, jenž byl zatčen i na základě odposlechů, podle nichž se na rozdělování dotací měl domlouvat s náměstkyní ministryně Simonou Kratochvílovou.

Svůj plamenný projev pak zakončil velmi familiárně. "Bylo mi s vámi dobře, máme korektní vztahy a nikdo neumřel, nikoho jsem nelikvidoval. Mám vás rád. Zachovejte si chladnou hlavu a čau."

 

Právě se děje

před 29 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 52 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 53 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy