Pelta má 5 variant, kde postavit Národní stadion. Známe je

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 9. 2013 12:50
Deník Insider zjistil, že v souvislosti s Národním stadionem se uvažuje o čtyřech lokalitách v Praze a jedné v Brně
Peltovy varianty pro Národní stadion: čtyři jsou v Praze, jedna myslí na Brno
Peltovy varianty pro Národní stadion: čtyři jsou v Praze, jedna myslí na Brno | Foto: CPA

Praha - Strahov, Eden, Letná, Letňany. To jsou pražské varianty lokací, kde by mohl vyrůst fotbalový Národní stadion. Tedy... Buď vyrůst, nebo se vyklubat z přestavby stávajícího sportovního zařízení.

Kromě těch pražských existuje v úvahách šéfů českého fotbalu o Národním stadionu také velmi žhavá varianta spojená s Brnem.

To vše vypátral deník Insider a publikoval to ve svém čtvrtečním vydání.

Euro 2020 v Česku, to je cíl, který si vytyčila Fotbalová asociace ČR, kterou řídí Miroslav Pelta.

Turnaj se bude hrát netradičně, na 13 stadionech po celé Evropě - a dva z nich mohou být i menší než ostatní. Z normy 50 000 sedaček učinila  UEFA dvě výjimky: šanci tedy mají i dvě města se stadionem pro 30 000 lidí.

Ani takový ale v Česku nestojí. Přitom nejpozději do 25. dubna 2014 je potřeba zaslat na UEFA závaznou kandidaturu, v níž by bylo nejen přesně určeno místo stavby nového stadionu, ale také by tam byl předestřen způsob, jak by stavba byla financována, a to včetně garancí, nejlépe od státu.

Ve hře opět také Letňany

„Lokace Národního stadionu? Těch možností je víc, ovšem nechceme je zatím specifikovat,“ mlží Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR. 

Deník Insider však s odkazem na zdroje blízké jednáním uvádí, že se všechny shodují na těchto variantách: 

1) Zásadní přestavba Rošického stadionu na Strahově.

2) Přistavění patra nyní zhruba dvacetitisícové Synot-Tip Areny v Edenu, kde hrává Slavia.

3) Přestavba Generali Areny na Letné, kde hrává Sparta. Tak, jak o tom před lety snil i tehdejší šéf českého fotbalu Vlastimil Košťál.

4) Vybudování stadionu v Brně, na místě, kde jsou nyní ruiny někdejšího stadionu Za Lužánkami.

Jeden ze zdrojů Insideru pak uvádí i možnost stavět na "zelené louce", patrně v pražských Letňanech, kde už se kdysi uvažovalo také o olympijském stadionu.

UEFA dává přednost Praze

Variantě spojené s Brnem podle zdrojů Insideru není nakloněná UEFA, která v zákulisních jednáních údajně jednoznačně preferuje hlavní město České republiky.

„Co si budeme říkat, podstatné je, jak po volbách bude vypadat sněmovna a vláda,“ připomíná klíčovou souvislost Josef Tancoš, člen výkonného výboru FAČR a zároveň poslanec za ČSSD.

„Musíme si zpracovat jednotlivé varianty, vyčíslit, kolik by každá z nich stála peněz,“ naznačuje Tancoš logický postup.

A míra finanční vstřícnosti státu pak v podstatě rozhodne o tom, která varianta Národního stadionu případně uspěje.

Jakou roli v celé věci hraje aspirant na pozici příštího premiéra Michal Hašek? Jakými zbraněmi a proč proti sobě bojují ve věci Národního stadionu pražská a moravská lobby? Další podrobnosti, vazby a souvislosti najdete ve čtvrtečním vydání deníku Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy