Pelta i Rajchl: Volební fiasko náš fotbal hodně poškodí

Sport Sport
16. 9. 2011 16:10
Fotbalová asociace nezvolila svého nového šéfa
Miroslav Pelta se jako kandidát na šéfa fotbalu většinu pátečního dopoledne tvářil optimisticky, Ale zvolen nebyl, stejně jako jeho soupeř Jindřich Rajchl.
Miroslav Pelta se jako kandidát na šéfa fotbalu většinu pátečního dopoledne tvářil optimisticky, Ale zvolen nebyl, stejně jako jeho soupeř Jindřich Rajchl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bezvládí v českém fotbale pokračuje i nadále. V pátek sice mělo dojít ke zvolení nového předsedy Fotbalové asociace České republiky, ovšem kvůli neshodě české a moravské komory na způsobu volby se rozhodnutí opět oddálilo.

"Je to fiasko. Nedokážu pochopit, že si s tím nedokážeme poradit sami. Asi nám bude muset pomoci někdo zvenčí. Zástupkyně UEFA, která dnes jednání přihlížela, mi říkala něco podobného," citovala agentura ČTK místopředsedu Asociace za ligu Dušana Svobodu.

Čtěte také:

Ale nejde jen o formální problém, že český fotbal je stále bez šéfa, důsledky budou mnohem hlubší.

"Poškodí nás to významně. Je rozpracovaný vstup důležitých partnerů, bojuje se o loterijní zákon, jedná se kolem majetku ČSTV, a to jsou všechno zásadní věci. Proto je třeba, abychom vzali rozum do hrsti a okamžitě začali vyjednávat," řekl po neúspěšné volbě jeden z kandidátů Miroslav Pelta.

"Je to velký problém, špatný signál směrem k veřejnosti," souhlasil jeho protikandidát Jindřich Rajchl. "Pokud je někdo dnešní fraškou poškozen, tak jen profesionální fotbal."

Pelta i Rajchl podle svých slov chtěli, aby z páteční valné hromady nový předseda vzešel, a vyzývají, aby se další volby konaly co nejdříve. "Apeluju na všechny delegáty, aby se co nejrychleji svolala další mimořádná valná hromada a předtím se vše projednalo u politického stolu, aby se neopakovala dnešní situace," řekl Pelta.

Morava zablokovala program

Delegáti valné hromady Fotbalové asociace ČR nedokázali schválit program svého setkání, na kterém měli zvolit nástupce Ivana Haška, tedy svého nového šéfa.

Zbytečně se tak vynaložilo úsilí i 750 tisíc, které valná hromada stála.

Peltův protikandidát Jindřich Rajchl
Peltův protikandidát Jindřich Rajchl | Foto: ČTK

Hromadu zablokovala moravská část kvůli nesouhlasu s tím, že delegáti některých klubů chtěli hlasovat pouze na základě plné moci, a dožadovala se změny stanov

"Výklad stanov je trochu dvojsmyslný. Musejí být statutární zástupci, ale zároveň nevylučuje právní zastoupení. Je třeba to prodiskutovat, ale je škoda, že se o tomto bodu nezačalo jednat dříve. Příležitosti k tomu byly. Místo toho na takto jednoduchém bodu, který budí dojem malichernosti, zkrachovala celá valná hromada," litoval jablonecký šéf.

Na místo předsedy měli kandidovat nakonec jen dva muži, oba z Čech: Miroslav Pelta podporovaný velkými kluby, hlavně Spartou a Slavií, a současný místopředseda Asociace Jindřich Rajchl, který má blízko k "plzeňské větvi", především k velmi vlivnému šéfovi plzeňského regionu Romanu Berbrovi.

V české komoře hlasovalo pro návrh programu hromady 125 delegátů, proti byl jediný a čtyři se zdrželi hlasování. V moravské části byli pro návrh tři delegáti, proti 66 a dva se zdrželi.

Pelta označil výsledek za nešťastný. "Zrovna v době, kdy by měl svaz ukázat svou sílu v komplikované době a jednáních kolem ČSTV, tak se není schopen domluvit na silném předsedovi," litoval.

Delegáti se musí dohodnout na termínu další mimořádné valné hromady, do té doby povede fotbal dočasné vedení v čele s 1. místopředsedou Kučerou, které se ujalo vlády po nečekané rezignaci předchozího šéfa fotbalu Ivana Haška.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy