Pelta slibuje fotbalové Euro v Česku. Chce to ale stadion

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 2. 2013 9:30
Šéf českého fotbalu se zamiloval do projektu Národního stadionu na Strahově
Miroslav Pelta věří v ideu pořádání Eura 2020. Bude mít Antonín Panenka čestný výkop?
Miroslav Pelta věří v ideu pořádání Eura 2020. Bude mít Antonín Panenka čestný výkop? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přivře oči a už to vidí... Český kapitán, třeba Tomáš Kalas nebo Matěj Vydra, vede na novotou zářícím stadionu na Strahově národní tým do zápasu Eura 2020. Miroslav Pelta je přesvědčen, že taková vize není jen sen.

"O kandidaturu na spolupořádání Eura 2020 máme eminentní zájem. A jsem přesvědčen, že pokud budeme připraveni nabídnout stadion s kapacitou 30 000 míst, tak máme velkou šanci při výběru pořadatelských měst uspět," říká předseda FAČR a oči mu při tom září vizionářským jasem.

UEFA v prosinci rozhodla, že se Euro 2020 bude hrát novátorským způsobem, na 13 stadionech ve 13 různých zemích. Většina z nich bude mít kapacitu nad 50 000 míst, ale UEFA tentokrát povolila i dva menší.

"Jsem členem komise UEFA pro národní týmy a tam se nám podařilo prosadit, aby se Euro 2020 mohlo hrát i na dvou třicetitisícových stadionech. To je pro nás obrovská možnost. Praha by měla velkou šanci, má ji rád i šéf německého svazu," naznačuje Pelta, že už začal lobbovat.

Tak ještě ten stadion. Za 3 miliardy

Chybí mu ovšem "drobnost"... A sice onen třicetitisícový stadion a zhruba tři miliardy korun na jeho realizaci. Na Strahově nyní stojí jen vetchý Stadion Evžena Rošického (prohlédněte si galerii). Ale Pelta už mu šije nový kabát. Zatím tedy v představách.

"Bez podpory státu a magistrátu hlavního města by to samozřejmě nešlo," říká Pelta. A námitky, že se ministr financí Miroslav Kalousek k možnosti financování takového projektu ze státní kasy vyjádřil negativně, nebere. "Nejhorší je komunikovat se státem přes média. Chci o tom s lidmi z vlády a ministerstva financí zejména jednat osobně, probrat s nimi, jestli má můj pohled na věc hlavu a patu."

Uchazeči o pořadatelství Eura 2020 musí svou kandidaturu potvrdit nejpozději letos v září. Do kandidatury lze jít i s "pouhým" projektem. O dvanáct měsíců později, tedy v září 2014, budou pořadatelská města vybrána. V případě českého úspěchu by stavba stadionu musela započít nejpozději v roce 2016.

Developerský projekt? Prý blbost

Za dva roky se v Česku bude hrát i ME fotbalistů do 21 let, Pelta si ale věří i na větší krajíc. A rozjel projekt Strahov. Už tam za tímto účelem sceluje pozemky.

Fotbalová asociace ČR už se s ČSTV dohodla na převodu řady nemovitostí a pozemků na Strahově. Teď se chystá jednat s magistrátem o dalších směnách. "Mým cílem je, aby ve výsledku byli na Strahově jen dva vlastníci: FAČR a magistrát. To by byl základ, pak bychom mohli pokračovat dál," říká Pelta.

Spekulace o tom, že by stavbu Národního stadionu mohl po případné změně územního plánu provázet i velký developerský projekt v atraktivním strahovském areálu, odmítá. "To je zavádějící, to je blbost," říká Pelta.

Pozoruhodné je, že když v lednu 2012 objevil deník Insider, že FAČR sepsala s Městskou částí Praha 6 Memorandum o Národním stadionu na Strahově, snažil se tehdy Pelta tvrdit, že šlo jen o způsob, jak dosáhnout zachování strahovských sportovišť v územním plánu. "Národní stadion, to je záležitost nějaké daleké budoucnosti. Všichni vidí, že teď nikde nejsou peníze. Nemůžu po nikom chtít, aby investoval do Národního stadionu. To bych byl za blázna," říkal tehdy fotbalový boss.

Uteklo jen 13 měsíců a Pelta už vypráví o tom, jak na stadionu bude pořádat mistrovství Evropy...

Platini a jeho nový model Eura

UEFA zvýšila počet účastníků turnaje Euro na 24 týmů, poprvé se v takovém počtu bude hrát za tři roky ve Francii.

Ukázalo se však, že v době ekonomické recese je pro většinu evropských zemí nemožné na pořádání tak velkého turnaje kandidovat. Proto přišel Michel Platini, šéf UEFA, s avantgardním nápadem pořádat Euro 2020 prakticky na celém kontinentu.

Dvanáct zemí si rozdělí zápasy základních skupin a prvních tří vyřazovacích kol.

Třináctá země by pak pořádala obě semifinále a duel o zlato. To vše na stadionu s kapacitou přinejmenším 70 000 diváků. Platini naznačil, že onou třináctou zemí by mohlo být Turecko, které původně kandidovalo na standardní pořádání celého Eura 2020.

Varianta s vyvrcholením turnaje v Turecku by patrně padla jen v situaci, kdyby byly zemi půlměsíce na stejný rok přiřknuty i olympijské hry.

Zbývá tedy 12 zemí a v nich 12 stadionů, na kterých se může hrát. Na čtvrtfinále je potřeba stánek se 60 000 sedačkami, na základní skupinu a osmifinále stačí o 10 000 méně. A dva stadiony dostaly pro tuto fázi soutěže "třicetitisícovou" výjimku.

Jen jeden zápas? A třeba i bez Čechů?

"Kolik by se ale na těchto menších stadionech hrálo utkání, to není určeno. Nelze vyloučit, že by šlo třeba jen o jeden zápas turnaje," podotýká Petr Fousek, zkušený český fotbalový diplomat.

"Ono se také může stát, že se český tým na ten závěrečný turnaj ani neprobojuje. Při třinácti pořadatelích asi pravidlo jejich přímé účasti bez kvalifikace fungovat nebude," je si vědom jistého rizika předseda Pelta.

Na druhou stranu: při 24 účastnících platí, že se Eura zúčastní prakticky každá druhá země v Evropě. Šance na start je tedy rozhodně vyšší než dosud, kdy na Eurech hrávalo 16 týmů.

Český svaz tělesné výchovy převedl strahovské nemovitosti na FAČR se zdůvodněním, že tím ušetří 16 milionů korun ročně na jejich údržbu. Samotný Stadion Evžena Rošického bude na FAČR převeden zdarma, protože už se na jeho provoz čerpaly státní dotace a ty by se v případě standardního prodeje musely vracet.

UEFA přijede Strahov zanalyzovat

Celková hodnota strahovské transakce mezi ČSTV a FAČR však činí 128,5 milionu korun. "Připravují se kupní smlouvy a převzetí majetku. Je to složité, zůstala tam spousta nájemních smluv. Zřídíme za tím účelem správcovskou firmu, kterou bude stoprocentně vlastnit FAČR," vysvětluje Pelta.

V rámci revitalizace Strahova chce zahájit stavbu nového sídla fotbalové asociace, rekonstruovat chce mj. i hotel Coubertin.

"Požádal jsem šéfa komise UEFA pro stadiony, pana Františka Laurince, aby se na Strahov přijeli podívat a udělali analýzu, jestli je ta lokalita pro UEFA akceptovatelná třeba i z hlediska dopravní obslužnosti a podobně," čeká Pelta návštěvu ze Slovenska.

Národní stadion už se měl stavět leckde. Ve Stodůlkách, ve Vysočanech, Peltův přítel Vlastimil Košťál preferoval variantu Letná. Současný boss FAČR si ale vybral Strahov. A chce tam uspořádat Euro. Alespoň jeden mač.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy