Pelta: Čínské děti by mohly příští rok trénovat fotbal v Česku

ČTK ČTK
26. 11. 2015 13:21
Během své návštěvy Číny to dnes uvedl šéf FAČR Miroslav Pelta, který v pátek podepíše s čínskou fotbalovou asociací memorandum o spolupráci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Peking - Spolupráce mezi českým a čínským fotbalem se bude i nadále rozvíjet a už v příštím roce by mohly do České republiky dorazit trénovat čínské děti. Během své návštěvy Číny to dnes uvedl šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta, který v pátek podepíše s čínskou fotbalovou asociací memorandum o spolupráci.

"Čínský prezident fotbal velmi podporuje. Chtěli bychom to na bázi mládežnické výchovy talentovaných hráčů, na úrovni ženského fotbalu, vzdělávání trenérů," řekl novinářům Pelta. "Doufáme, že tomu dá podepsané memorandum určitý směr, abychom nezůstali jen u toho, co jsme si naslibovali," dodal.

Na jaře příštího roku by měl do České republiky dorazit čínský prezident Si Ťin-pching. "Chceme, aby už v té době v Česku trénovaly čínské děti, udělali bychom jim zázemí, ukázali bychom jim naše tréninkové metody," řekl Pelta. Na české straně podle něj vznikne expertní tým, rád by do spolupráce zapojil i šéfa mládežnického fotbalu Michala Prokeše, manažera reprezentací a rovněž i trenéra národního týmu Pavla Vrbu.

"Je tady jasné vládní rozhodnutí, že čínský fotbal by se měl dostat na světovou úroveň. Vyvrcholit by to mělo pořádáním mistrovství světa, tam by chtěli kandidovat. Myslím, že když se taková země rozhodne, že fotbal dostane tam, kam chce, tak se jí to určitě podaří," uvedl šéf českého fotbalu. "Nejsme žádná velká země, ale ve fotbalu máme zkušenosti," dodal.

Pomáhá i Nedvěd

O český fotbal mají zájem i čínské firmy. Jak Pelta podotkl, jedna z nich se již stala partnerem reprezentace a další o tom vážně přemýšlejí. "Čína je země, která má velký ekonomický potenciál, a když se my budeme snažit, abychom si tady získali jméno a postavení, tak s tím přijdou také obchodní možnosti," doplnil.

Číňané podle něj mají zájem i o ženský fotbal. Miroslav Pelta uvažuje i o tom, že by do Číny mohli vyrazit čeští trenéři, kteří umí anglicky. Do jednoho roku pak doufá, že by mohly být známé první výsledky fungování akademie Pavla Nedvěda nedávno otevřené v Šanghaji. Svou fotbalovou školu v Číně prý nyní otevírá i bývalý portugalský fotbalista Luís Figo. "I různé svazy mají zájem o spolupráci, všichni vidí v Číně budoucnost," dodal.

Velmi ocenil, že se na spolupráci podílí Pavel Nedvěd. "Jméno Pavla Nedvěda je tady velmi silné. Lidé vědí, co znamená ve světovém fotbale," uvedl Pelta. "Jsem rád, že Pavel bude hlavní postavou v akademii, bude se toho účastnit osobně a povede tréninkové jednotky," doplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy