Pelta chystá revoluci. Zápisy o utkáních i registrace online

Luděk Mádl Luděk Mádl
Aktualizováno 8. 12. 2014 20:38
Fotbalová asociace ČR chystá plnou elektronizaci své agendy. Zápisy o utkáních se budou od 1. 7. vyplňovat online
Konec psacích strojů, fotbalová agenda míří na internet
Konec psacích strojů, fotbalová agenda míří na internet | Foto: Thinkstock

Praha - Peltova fotbalová vláda vyhlásila "online revoluci". Od příští sezony už v kanceláři FC Horní Dolní neuvidíte dědu v čepici, jak vyťukává zápis o utkání na psacím stroji z poloviny minulého století. Veškerá svazová agenda se totiž začne vyřizovat elektronicky, online.

Co to znamená? "Začneme hrát fotbal bez papírových registraček. Elektronicky, tedy na internetu, se od 1. července budou řešit i všechny změny registrací. Nový klub si hráče vyžádá, starý souhlas se změnou potvrdí - a bude to. Už žádné sáhodlouhé fronty u míst svazové registrace," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Stejně tak se budou od 1. 7. online vyplňovat také zápisy o utkání. Fotbalová asociace si je vědoma, že některé kluby s tím mohou mít technický problém.

"Nabídneme podmínky na výhodný leasing počítače nebo řešení internetového připojení," říká Ondřej Lípa, ředitel komunikace FAČR. Od úterý by měla být v provozu webová stránka, která přinese k celé záležitosti vyčerpávající uživatelský servis.

Akademie odložili, Hřebíka kooptovali

Revoluce týkající se zřízení akademií se odkládá. Tedy spíše se odkládá datum, kdy se zpřesní, jak bude vypadat. Poté, co strukturu, kterou navrhovala pracovní skupina vedená Dušanem Fitzelem, v médiích ostře napadl Jaroslav Hřebík, byl právě sportovní ředitel Sparty do pracovní skupiny, která se teď jmenuje Rada pro rozvoj koncepce mládeže, kooptován. A její nový návrh by měl být na světě někdy v únoru.

Novým manažerem reprezentačního týmu do 21 let byl jmenován Jaromír Šeterle. Tato funkce se zřizuje nově, za půl roku se česká "lvíčata" v domácím prostředí představí na mistrovství Evropy své věkové kategorie.

Tři měsíce bez platu = jsi volný

Jednání FAČR s UEFA a Českou asociací fotbalových hráčů, kterou vede Markéta Haindlová, vedlo k vypracování závazného standardu smluv pro hráče, platného od 1. dubna 2015. Spor se vedl o to, zda hráči zůstanou nadále osobami samostatně výdělečně činnými, nebo se stanou zaměstnanci. Tady k žádnému razantnímu posunu nedošlo, v praxi zůstane model OSVČ i nadále uplatňován. Ale změny nastanou jinde.

"Podle nového standardu smlouvy například bude platit, že pokud hráč po tři měsíce neobdrží plat, bude volný. Stejně tak nově platí, že se na FAČR budou registrovat smlouvy hráčů včetně všech jejich dodatků, nejen těch o prodloužení smlouvy jako doposud," upřesnil Rudolf Řepka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy