Pelta: Aby liga vydělávala víc, musela by jít z veřejnoprávního kanálu jen na placené

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 1. 2016 11:45
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta na šéfa samostatné ligy kandidovat nebude. Možnost zvýšení příjmů vidí jen v přesunutí ligy z veřejnoprávního na placené kanály. Dagmar Damková má podle něj vysoký potenciál při řízení UEFA a FIFA.
Miroslav Pelta sleduje vývoj jednání o samostatné lize
Miroslav Pelta sleduje vývoj jednání o samostatné lize | Foto: Economia

Praha - Rok 2016 by měl přinést velkou novinku, samostatnou ligu. Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, zdůraznil, že do role šéfa samostatné ligy kandidovat nebude. "To by byl nesmysl, když jsem zároveň předseda svazu," podotkl.

Ohledně způsobu financování samostatné ligy je stále obezřetný. "Kluby zajímá jediné, aby se jim navyšovaly příjmy. Ono je všechno dobré, než přijde kasa, cink - a všichni chtějí peníze. A toho se dá dosáhnout jediným způsobem," míní předseda.

"Na mediálním trhu se objevili noví hráči a v tom je ta jediná šance. Přesunout ligu z veřejnoprávního kanálu na placenou televizi. Tak aby ligu platili konzumenti. Já vím, že pro obyčejného člověka to není dobrá zpráva, ale je to jediná možnost, jak udržet konkurenceschopnost českého klubového fotbalu s tím mezinárodním."

Nejlepší zápas z kola vysílá od této sezony placená televize O2 Sport, další zápasy a magazín pak vysílá veřejnoprávní ČT Sport. "Jsme jedna z posledních  zemí, kde se liga i reprezentace vysílá pro lidi zadarmo," podotkl Pelta.

Předseda asociace nevidí důvod, aby k vyhlášení samostatné ligy k plánovanému datu 1. července 2016 nedošlo.

"Atmosféra se zklidnila, obě vyjednávací strany ustanovily pracovní komise, které na tom dělají. Všichni jsou pro, aby se to uskutečnilo. Dojednávají se ale záležitosti spojené s rozdělením financí a vlivu, možná bude zapotřebí pozměnit i stanovy," říká Pelta.

První vyjednávací stranou je Ligová fotbalová asociace, vedená Dušanem Svobodou, která zastupuje zájmy klubů I. a II. ligy. A druhou pak Roman Berbr, český místopředseda FAČR, který spolu se svými kolegy, například Miroslavem Libou, reprezentuje výkonnostní fotbal.

Neshody mezi oběma tábory pomohl v uplynulých týdnech odblokovat někdejší boss Sparty Vlastimil Košťál (více zde). "Já osobně s Vlastou Košťálem o samostatné lize nejednal, jestli se o něčem baví s Romanem Berbrem, tak je to možná pro dobro věci, když do toho zasáhne někdo zvenku, nezatížený současnými vztahy. Ale na druhou stranu bych zase roli Vlasty Košťála nepřeceňoval," říká Pelta.

Svoboda šéfem ligy? Nechci nikoho diskvalifikovat

Sám se do jednání o samostatné lize nehrne. "Protože když se ráno probudím, musím se rozhodnout, jestli jsem víc předseda svazu, nebo majitel klubu, nebo třeba předseda kraje," usmívá se Pelta.

"Jde o to, aby nově nastavený model neohrozil fungování okresů a krajů. Možná přinese i nějaké změny ve složení výkonného výboru, asi dojde k redukci zástupců ligy v tomto orgánu," naznačil Pelta.

Samostatná liga bude muset zřídit své vlastní orgány, nastavit vedení. Pelta se do jejího čela nepostaví. "To by bylo nelogické a nesmyslné, kdybych do toho šel jako předseda asociace. Na šéfa ligy se určitě objeví několik kandidátů. Nemyslím si, že to může dělat někdo úplně zvenku, kdo s klubovým fotbalem nemá žádnou přímou zkušenost."

Jako nepravděpodobnou vidí Pelta variantu, že by samostatnou ligu mohl řídit zmiňovaný Vlastimil Košťál. "Rozvíjí teď své podnikatelské aktivity v jiném segmentu," řekl k hoteliérovi z rakouského Kaprunu. "Ta funkce, to bude na plný úvazek, na každodenní práci, hlavně v úvodu bude potřeba nastavit spoustu věcí, bude to spojené s velkými očekáváními. Musí to být člověk se znalostí prostředí, který ví, jak se uzavírají sponzorské smlouvy, jak se jedná s televizemi..."

Na otázku, jestli je podle něj vhodným kandidátem Dušan Svoboda, současný lídr LFA, odvětil Pelta: "Nechci teď někoho diskvalifikovat, nebo preferovat, záleží na rozhodnutí profesionálních klubů."

Jejich vlastníkům Pelta na předvánočním setkání v pražském hotelu Marriott slíbil, že bude nějak řešit situaci kolem šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové, jejíž pozici zpochybnila série kritických vystoupení bývalých rozhodčích, v čele s Liborem Kovaříkem (více zde).

Zápas s Číňany asi před Eurem nevyjde

"Na podzim sudí pískali dobře, stávající situace se nemění. Dáša Damková má velký potenciál prosadit se ve funkcích na UEFA a FIFA," shrnul Pelta své stanovisko, které lze poměrně jednoduše rozšifrovat tak, že je zapotřebí počkat, jak se vyvine situace na FIFA.

Světový fotbal si 26. února zvolí nového prezidenta, dost možná uzpůsobí své orgány a struktury a zejména v případě, že dojde k prosazení genderových kvót, je šance, že by se Dagmar Damková mohla do vedení FIFA přesunout.

Miroslav Pelta vítá aktivity čínského spoluvlastníka Slavie, společnosti CEFC, která už svůj sponzoring navázala i na českou reprezentaci. Český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík nedávno prozradil plán koupit stadion v Edenu a přestavět ho přístavbou dalšího patra na Národní stadion, kde by hrávala i reprezentace.

"Je dobře, že takového investora v Česku máme, pokud by k realizaci těch plánů došlo, bylo by to samozřejmě téma i pro nás, nezatížili bychom stát... Každopádně nebyla dosud učiněna žádná rozhodnutí, jen se o těch věcech bavíme. Probíhala tady i snaha uskutečnit mezistátní zápas mezi českou a čínskou reprezentací, chtěli jsme to udělat v rámci přípravy těsně před Eurem, ale asi to tam kvůli už nasmlouvaným závazkům čínského partnera zatím nevyjde."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy