Pelta: Aby liga vydělávala víc, musela by jít z veřejnoprávního kanálu jen na placené

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 1. 2016 11:45
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta na šéfa samostatné ligy kandidovat nebude. Možnost zvýšení příjmů vidí jen v přesunutí ligy z veřejnoprávního na placené kanály. Dagmar Damková má podle něj vysoký potenciál při řízení UEFA a FIFA.
Miroslav Pelta sleduje vývoj jednání o samostatné lize
Miroslav Pelta sleduje vývoj jednání o samostatné lize | Foto: Economia

Praha - Rok 2016 by měl přinést velkou novinku, samostatnou ligu. Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, zdůraznil, že do role šéfa samostatné ligy kandidovat nebude. "To by byl nesmysl, když jsem zároveň předseda svazu," podotkl.

Ohledně způsobu financování samostatné ligy je stále obezřetný. "Kluby zajímá jediné, aby se jim navyšovaly příjmy. Ono je všechno dobré, než přijde kasa, cink - a všichni chtějí peníze. A toho se dá dosáhnout jediným způsobem," míní předseda.

"Na mediálním trhu se objevili noví hráči a v tom je ta jediná šance. Přesunout ligu z veřejnoprávního kanálu na placenou televizi. Tak aby ligu platili konzumenti. Já vím, že pro obyčejného člověka to není dobrá zpráva, ale je to jediná možnost, jak udržet konkurenceschopnost českého klubového fotbalu s tím mezinárodním."

Nejlepší zápas z kola vysílá od této sezony placená televize O2 Sport, další zápasy a magazín pak vysílá veřejnoprávní ČT Sport. "Jsme jedna z posledních  zemí, kde se liga i reprezentace vysílá pro lidi zadarmo," podotkl Pelta.

Předseda asociace nevidí důvod, aby k vyhlášení samostatné ligy k plánovanému datu 1. července 2016 nedošlo.

"Atmosféra se zklidnila, obě vyjednávací strany ustanovily pracovní komise, které na tom dělají. Všichni jsou pro, aby se to uskutečnilo. Dojednávají se ale záležitosti spojené s rozdělením financí a vlivu, možná bude zapotřebí pozměnit i stanovy," říká Pelta.

První vyjednávací stranou je Ligová fotbalová asociace, vedená Dušanem Svobodou, která zastupuje zájmy klubů I. a II. ligy. A druhou pak Roman Berbr, český místopředseda FAČR, který spolu se svými kolegy, například Miroslavem Libou, reprezentuje výkonnostní fotbal.

Neshody mezi oběma tábory pomohl v uplynulých týdnech odblokovat někdejší boss Sparty Vlastimil Košťál (více zde). "Já osobně s Vlastou Košťálem o samostatné lize nejednal, jestli se o něčem baví s Romanem Berbrem, tak je to možná pro dobro věci, když do toho zasáhne někdo zvenku, nezatížený současnými vztahy. Ale na druhou stranu bych zase roli Vlasty Košťála nepřeceňoval," říká Pelta.

Svoboda šéfem ligy? Nechci nikoho diskvalifikovat

Sám se do jednání o samostatné lize nehrne. "Protože když se ráno probudím, musím se rozhodnout, jestli jsem víc předseda svazu, nebo majitel klubu, nebo třeba předseda kraje," usmívá se Pelta.

"Jde o to, aby nově nastavený model neohrozil fungování okresů a krajů. Možná přinese i nějaké změny ve složení výkonného výboru, asi dojde k redukci zástupců ligy v tomto orgánu," naznačil Pelta.

Samostatná liga bude muset zřídit své vlastní orgány, nastavit vedení. Pelta se do jejího čela nepostaví. "To by bylo nelogické a nesmyslné, kdybych do toho šel jako předseda asociace. Na šéfa ligy se určitě objeví několik kandidátů. Nemyslím si, že to může dělat někdo úplně zvenku, kdo s klubovým fotbalem nemá žádnou přímou zkušenost."

Jako nepravděpodobnou vidí Pelta variantu, že by samostatnou ligu mohl řídit zmiňovaný Vlastimil Košťál. "Rozvíjí teď své podnikatelské aktivity v jiném segmentu," řekl k hoteliérovi z rakouského Kaprunu. "Ta funkce, to bude na plný úvazek, na každodenní práci, hlavně v úvodu bude potřeba nastavit spoustu věcí, bude to spojené s velkými očekáváními. Musí to být člověk se znalostí prostředí, který ví, jak se uzavírají sponzorské smlouvy, jak se jedná s televizemi..."

Na otázku, jestli je podle něj vhodným kandidátem Dušan Svoboda, současný lídr LFA, odvětil Pelta: "Nechci teď někoho diskvalifikovat, nebo preferovat, záleží na rozhodnutí profesionálních klubů."

Jejich vlastníkům Pelta na předvánočním setkání v pražském hotelu Marriott slíbil, že bude nějak řešit situaci kolem šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové, jejíž pozici zpochybnila série kritických vystoupení bývalých rozhodčích, v čele s Liborem Kovaříkem (více zde).

Zápas s Číňany asi před Eurem nevyjde

"Na podzim sudí pískali dobře, stávající situace se nemění. Dáša Damková má velký potenciál prosadit se ve funkcích na UEFA a FIFA," shrnul Pelta své stanovisko, které lze poměrně jednoduše rozšifrovat tak, že je zapotřebí počkat, jak se vyvine situace na FIFA.

Světový fotbal si 26. února zvolí nového prezidenta, dost možná uzpůsobí své orgány a struktury a zejména v případě, že dojde k prosazení genderových kvót, je šance, že by se Dagmar Damková mohla do vedení FIFA přesunout.

Miroslav Pelta vítá aktivity čínského spoluvlastníka Slavie, společnosti CEFC, která už svůj sponzoring navázala i na českou reprezentaci. Český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík nedávno prozradil plán koupit stadion v Edenu a přestavět ho přístavbou dalšího patra na Národní stadion, kde by hrávala i reprezentace.

"Je dobře, že takového investora v Česku máme, pokud by k realizaci těch plánů došlo, bylo by to samozřejmě téma i pro nás, nezatížili bychom stát... Každopádně nebyla dosud učiněna žádná rozhodnutí, jen se o těch věcech bavíme. Probíhala tady i snaha uskutečnit mezistátní zápas mezi českou a čínskou reprezentací, chtěli jsme to udělat v rámci přípravy těsně před Eurem, ale asi to tam kvůli už nasmlouvaným závazkům čínského partnera zatím nevyjde."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy