reklama
 
 

Pelé bude hrát v českém filmu o Masopustovi

22. 1. 2011
Fotbalový král Pelé přijme české filmaře

Praha - Pelé a Masopust, legendy světové kopané, se znovu potkají. I když už ne na fotbalovém trávníku, ale "pouze" ve filmu.

Fotbalový král Pelé udělí příští týden audienci českému štábu, který natáčí čtyřicetiminutový snímek k Masopustovým 80. narozeninám  A popovídá si s filmaři o svých vzpomínkách na něj.

"Dáme Pelému jako dárek historický dres Dukly Praha s Masopustovým podpisem," řekl Aktuálně.cz režisér dokumentu Jozef Horal.

Čtěte také:
Masopust dostane sochu. ´Chtěl bych Duklu v první lize´
Filmaři objevili neznámé záběry finále MS s Masopustem

"Do Brazílie vezeme ještě další dva dresy Dukly a poprosíme Pelého, aby je ozdobil svým autogramem. V Česku s nimi máme zajímavé, ale zatím tajné plány."

K Pelému pomohlo české velvyslanectví

Podle Horala bylo velmi těžké dostat s k Pelému. "Bez pomoci české ambasády v Brazílii by se nám to nepovedlo," dodal Horal.

Před deseti lety natočil Horal pro Českou televizi k Masopustovým sedmdesátinám známý a mnohokrát reprízovaný film Generál fotbalových hřišť.

V sobotu ho přibalí na cestu do brazilského Sao Paula a věnuje ho Pelému společně se stejnojmennou knížkou.

Ve filmu budou Pelé, Seeler a ještě jedna hvězda

V Generálu fotbalových hřišť mluví o Masopustovi především jeho slavní spoluhráči z československé reprezentace. "Teď k nim přidáme i světové celebrity," upozornil Horal.

Jistý už je slavný německý kanonýr Uwe Seeler, účastník čtyř světových mistrovství, kde si vykopal stříbrnou a bronzovou medaili.

"Rozhovor se Seelerem jsme dělali v Hamburku, Masopust tam byl s námi," uvedl Horal. Seeler prý pěl na Masopusta samou chválu a označil ho za Pelého nejen českého, ale i evropského fotbalu.

"Kromě Seelera a Pelého chceme mít ve filmu ještě jednu světovou hvězdu," poznamenal Horal.

Ve filmu budou zatím utajené záběry z finále MS

Tvůrcům filmu se podařilo objevit také unikátní záznam finálového zápasu na mistrovství světa v Chile 1962, v němž Masopust vstřelil branku při prohře Československa s Brazílií 1:3.

"Snímek dlouhý zhruba 90 minut jsme našli díky internetu. Je sice bez zvuku, ale českoslovenští diváci z něj ještě nikdy nic neviděli," dodal Horal.

S Horalem spolupracují kameraman Miroslav Čvorsjuk a scénárista Petr Feldstein. Film vyrábí Česká televize ve spolupráci s Klubem přátel Josefa Masopusta. Na štáb v současné době tlačí čas, Horal a spol by snímek rádi dokončili k 9. únoru, kdy Masopust své jubileum oslaví. 

Masopust a Pelé - kariéra protkaná triumfy

Masopust získal v roce 1962 Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Většinu své kariéry prožil v Dukle Praha, v jejímž dresu dokázal porazit 4:3 mimo brazilský FC Santos, tehdy nejlepší tým planety na čele s Pelém. Masopust tehdy vstřelil Santosu dva góly.

Na mistrovství Evropy v roce 1960 vybojoval třetí místo a na světovém šampionátu v Chile 1962 skončil druhý. Uspěl i jako trenér - s brněnskou Zbrojovkou získal v roce 1978 československý titul. Trénoval rovněž Duklu a českou reprezentaci.

Pelé (vlastním jménem Edson Arantes do Nascimento) je o deset let mladší než Masopust. Získal s Brazílií třikrát titul mistra světa - ve Švédsku 1958, v Chile 1962 a v Mexiku 1970. Hrál i na MS 1966 v Anglii. Na světových šampionátech vstřelil 12 branek.

autor: Miloslav Lubas | 22. 1. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama