Pavelka: Nový tým Liberce si po změnách skvěle sedl

ČTK ČTK
27. 8. 2015 23:58
Záložník David Pavelka se po vítězství 1:0 v odvetě 4. předkola proti Hajduku Split mohl s fotbalisty Liberce radovat z druhého postupu do základní skupiny Evropské ligy za poslední tři roky
David Pavelka (8) patří mezi opory libereckého týmu.
David Pavelka (8) patří mezi opory libereckého týmu. | Foto: oz mualem, yedioth aharonoth

Split  - Záložník David Pavelka se po čtvrtečním vítězství 1:0 v odvetě 4. předkola proti Hajduku Split mohl s fotbalisty Liberce radovat z druhého postupu do základní skupiny Evropské ligy za poslední tři roky. Ten současný je o to cennější, že ještě na jaře Slovan bojoval v lize o záchranu a jednu chvíli byl poslední v tabulce.

Štěstí? Prostup byl zasloužený

"Jsem hrozně rád, že se to povedlo, protože za ten minulý postup pořád posloucháme, že to štěstí, které jsme si vybrali, je neuvěřitelné. Samozřejmě štěstí bylo, přejít přes Udine se poštěstí málokomu. Ale teď myslím, že jsme ta předkola zvládli tak, že tam patříme," řekl novinářům Pavelka.

Slovan v minulé sezoně bojoval v lize o záchranu, ale v létě přišel nový trenér Jindřich Trpišovský i spousta posila a tým si rychle sedl. "Už po vítězství v poháru jsem říkal, že doufám, že ta minulá sezona nebo ten půlrok, bude motivací pro vedení i nás hráče, aby se to tady zlomilo," uvedl liberecký kapitán.

"Vedení udělalo úplné maximum při letní přípravě, přišla spousta nových hráčů, doplnil se kádr. Vše mělo hlavu a patu a sedlo si to nečekaně rychle. Nese to ovoce už teď," těšilo Pavelku.

Přestože liberecký tým se skládal v podstatě za pochodu a někteří hráči přišli na poslední chvíli, ve Splitu předvedl Slovan zkušený pohárový výkon.

"Jsem hrdý na to, že můžu být součástí tohohle mužstva. Máme mladý tým, ale když se tomu vetkne správná taktika a odhodlání, vypadáme jako zkušený tým. Už když jsem po prvním zápase mluvil s trenérem Šilhavým, říkal, že jsme to uhráli jako zkušené pohárové mužstvo. Já bych to tak neřekl, ale cením si toho, že to vidí ostatní lidé," uvedl Pavelka.

Atmosféra nevyvedla Liberec z rovnováhy

Během čtvrtečního duelu si užíval atmosféru, kterou vytvářelo přes 32 tisíc diváků. "Atmosféra to bylo něco neuvěřitelného. Když se odbourají některé věci, které k tomu nepatří, tak jsou Chorvati prostě bezkonkurenční."

Příznivci Hajduku vyrazili za libereckými hráči den před zápasem k hotelu a chtěli jim znepříjemnit noc. Slovan přitom bydlel mimo Split.

"Nebylo to zase tak dramatické, jak to vypadalo. Přes večer k nám putovala asi tříkilometrová kolona, ale naštěstí se k nám dostala jen hrstka. Pár dělbuchů, nějaké troubení. Asi hodinu a půl, takže ještě v pohodě," přiblížil Pavelka.

Na dobrou atmosféru se těší i ve skupině. Při pátečním losu si přeje zvučné soupeře. "Doufám, že při losu dostaneme nějaké chuťovky a přivedeme do Liberce nějaké tradiční kluby. Ve skupině už s námi nikdo nepočítá, chceme si to užít," uvedl Pavelka, který byl nominován na zápasy kvalifikace ME s Kazachstánem a v Lotyšsku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy