Pavelka nechtěl ve Spartě sedět: Liberec mě posune dopředu

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 1. 2013 15:00
Sparťanský odchovanec zamířil na sever Čech. Sparta chtěla hrozně moc Váchu, to byl pro mě signál, říká David Pavelka.
David Pavelka ještě v dresu pražské Sparty. Talentovaný záložník bude na jaře válet pod Ještědem.
David Pavelka ještě v dresu pražské Sparty. Talentovaný záložník bude na jaře válet pod Ještědem. | Foto: CPA - Eduard Erben

Jablonec nad Nisou - Liberecký Slovan udělal v zimním přestupovém termínu velmi dobrý obchod. Za Lukáše Váchu získal od Sparty 15 milionů korun a dva velmi talentované fotbalisty k tomu jako bonus.

Z Letné se na sever Čech stěhují David Pavelka a Martin Frýdek. Právě o Pavelku měl Slovan velký zájem už v létě, kdy se levonohý záložník vracel z hostování na Slovácku. Tenkrát to ještě nevyšlo.

"Liberec mě tehdy oslovil a já zájem měl. Ale ve Spartě se měnilo hodně věcí a nový kouč Lavička chtěl vidět v přípravě všechny hráče, kteří byli na hostování. A během přípravy jsem se dostal do sestavy, také díky tomu, že se zranil Marek Matějovský a další hráči. Potom už mě Sparta nikam nepustila," vypráví už v bundě se znakem Slovanu Liberec na prsou jednadvacetiletý fotbalista.

V Liberci budu větším přínosem, míní Pavelka

Slovan se v těchto dnech připravuje v oblíbeném areálu u jabloneckého Hotelu Břízky. Pavelka má čerstvě za sebou náročný trénink, posilování s medicimbaly a vodními vaky, i krátký, ale intenzivní modelový zápas. Nevypadá ovšem unaveně, spíš odhodlaně. Plný chuti do nového angažmá, ve kterém v úterý večer podepsal smlouvu na dva a půl roku s opcí.

"Beru to jako krok dopředu. Doufám, že v Liberci budu plnohodnotný hráč. Ať chci nebo nechci, tak ve Spartě jsem byl spíš náhradník, čekal jsem na svou šanci, hrál jsem střídavě. Tady čekám, že se budu prát o základní sestavu častěji a budu přínosem pro tým," zdůrazňuje autor pěti ligových branek ve dvaatřiceti utkáních.

Sparta chtěla Váchu, to byl pro mě signál

Stěhoval se chtěl i přesto, že na podzim za Spartu odehrál řadu utkání nejen v lize, ale i v evropských pohárech.

"Byla to pro mě obrovská zkušenost. Škoda, že jsem se zranil, mohl jsem toho odehrát mnohem víc. Ale když jsem se dozvěděl, že Sparta má velký zájem o Lukáše Váchu, což je pro mě přímý konkurent na můj post, byl to pro mě signál, abych raději odešel do Liberce," vypráví Pavelka, který si v roce 2012 hned pětkrát zahrál za reprezentační jednadvacítku.

Úspěšný podzim mu pokazil duel s Baníkem Ostrava. V souboji ho zasáhl obránce Petr Mach kolenem do kyčle a výsledkem byla nepříjemná zlomenina kyčelní lopaty. Kost mu lékaři museli zpevnit dvěma šrouby.

Ani v létě nepočítal, že se do Sparty vrátí

"Zatím to drží, tak uvidíme," usmívá se fotbalista, který přechod pod Ještěd rozhodně nebere za krok zpět. "Vůbec ne, mám tady blíž k základní sestavě. A jestli tady dva tři roky odehraju v základu, tak to určitě krok zpět nebude. Může mě to naopak posunout dopředu."

Příklad může mít právě v Lukáši Váchovi. Ten si ve Slavii příliš nezahrál a Liberec ho katapultoval mezi hvězdy Gambrinus ligy. 

"Chtěl jsem odejít už v létě, nepočítal jsem s tím, že se vrátím do Sparty, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. Myslím, že kdybych tu byl už od léta, mohl jsem dnes být dál," říká talentovaný středopolař, který chce pomoci Liberec posunout z deváté příčky ligové tabulky výš. Alespoň do nejlepší pětice týmů.

Ve Spartě nebyla parta vždy ideální

Pochvaluje si vyhlášenou libereckou partu. "Tým je dobře poskládaný. Hodně mladších kluků doplněných těmi staršími. Ti nás hned přijali mezi sebe, všechno je v pohodě," podotýká Pavelka a naznačuje, že ve Spartě především v předchozích letech nebyla parta silnou stránkou.

"Na podzim už to bylo o něčem jiném, oproti dřívějšku se parta taky hodně zlepšila. Trenér Lavička tým hodně stmelil," dodává.

V Liberci se chce zabydlet v základní sestavě. Hrát může ofenzivního i defenzivního záložníka. "Já už v záloze hrál prakticky všechny posty. Na Slovácku jsem hrál levé křídlo a bylo mi to úplně jedno, protože když se hraje dobrý fotbal a daří se, tak se dá hrát na každém postu," míní Pavelka.

Na severu Čech mu jeho nový zaměstnavatel shání i byt. "Pan majitel Karl po nás chtěl, abychom tady bydleli. A mě to taky vyhovuje. Když jsem byl ve Slovácku, dojížděl jsem ze Zlína. Nebylo to daleko, ale je to unavující," uzavírá nová posila úřadujícího mistra ligy.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy