Paska: Žádná vada, jen přetížení. Schickův přestup padl poté, co se po 15. červenci změnily podmínky

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 7. 2017 18:30
Agent Pavel Paska vysvětluje, na čem ztroskotal přestup fotbalového reprezentanta Patrika Schicka ze Sampdorie Janov do Juventusu Turín
"Sotva vešlo ve známost, že do Juventusu teď Patrik Schick nepřestoupí, okamžitě se ozvala řada dalších zájemců," říká agent Pavel Paska
"Sotva vešlo ve známost, že do Juventusu teď Patrik Schick nepřestoupí, okamžitě se ozvala řada dalších zájemců," říká agent Pavel Paska | Foto: ČTK

Praha - Z hlediska českého fotbalu mělo jít o přestup desetiletí. Předpokládalo se, že odchod Patrika Schicka ze Sampdorie Janov do Juventusu Turín za 30,5 milionu eur už je prakticky hotová věc a že podpis smlouvy je jen formalitou.

Jenže transfer odpovídající sumě 794 milionů korun, který by ze Schicka udělal už v jeho 21 letech druhého nejdražšího českého fotbalistu historie, hned po Pavlu Nedvědovi, se nakonec rozplynul jak pára nad hrncem.

A to přesto, že Patrik Schick odjel na zdravotní testy do Turína dokonce v průběhu rozehraného ME hráčů do 21 let v Polsku. "Čekám jen na výsledky lékařské prohlídky. Pokud vše bude v pořádku, měl bych v Turíně podepsat smlouvu," řekl Schick po zápase s Dánskem, kterým 24. června české vystoupení na "malém" Euru končilo.

Jenže tento týden, v úterý 18. července, Sampdoria i Juventus vydaly prohlášení, že jednání o Schickově přestupu končí. Neúspěšně.

Na to, co se zvrtlo, se deník Aktuálně.cz zeptal Pavla Pasky, šéfa agentury ISM, která Patrika Schicka zastupuje.

Tak tedy: Proč Patrik Schick nakonec do Juventusu nepřestoupil?

"Prakticky všechno bylo domluvené. K dohodě došlo jak mezi kluby navzájem, tak i mezi Patrikem a Juventusem. Ale všechno se natahovalo a trochu zdržovalo. A najednou na kalendáři uplynulo datum 15. července - a najednou bylo všechno jinak."

Jak tomu máme rozumět?

"Patrik Schick má ve smlouvě se Sampdorií Janov výstupní klauzuli na 30,5 milionu eur. A původní dohoda zněla, že právě tyhle peníze za něj Juventus vyplatí. Jenže zároveň platí, že té výstupní klauzule lze využít v každém kalendářním roce vždy jen do 15. července. A poté, co to datum uběhlo, se varianta s užitím výstupní klauzule uzavřela - a nastaly zase nové podmínky."

Pavel Paska
Pavel Paska | Foto: Milan Kammermayer

Co to znamená?

"Že Sampdoria chtěla najednou mnohem větší sumu. A také Juventus přišel se třemi, zcela novými variantami dalšího postupu."

A ty vypadaly jak?

"Nebudu to říkat do detailu, ale objevila se tam například i možnost hostování s opcí. S něčím takovým ale Sampdoria absolutně nesouhlasila. To šlo hned pod stůl."

Jakou roli v celém případu hrál zdravotní stav Patrika Schicka? Ví se, že v uplynulém týdnu absolvoval kontrolní zdravotní testy, spekulovalo se o lehké srdeční vadě. Jaká je tedy pravda?

"Pravda je taková, že Patrik Schick odehrál extrémně náročnou sezonu. Kromě několika dnů mezi Vánoci byl v soutěžním ročníku 2016-17 v neustálém zápřahu. Startoval přípravou se Spartou na začátku července a končil 24. června. Odehrál těžké zápasy v italské Serii A i v dresu českých reprezentačních týmů. Na šampionátu v Polsku bylo vidět, že co do fyzických sil už byl po tak dlouhé sezoně vyčerpaný. Takže v těch testech, o kterých se bavíme, se odrazila skutečnost, že byl po té dlouhé sezoně opravdu přetížený."

Takže nejde o zdravotní problém, který by ho limitoval v jeho další kariéře?

"Ani omylem, ani v nejmenším. Byl prostě přetížený. Teď mu ještě běží dovolená, v Janově rozhodli, že ji bude mít pětitýdenní, aby si opravdu odpočinul. A 1. srpna se Patrik začne v Sampdorii připravovat na nový ročník s kondičním trenérem."

Příští sezonu tedy odehraje opět v dresu Sampdorie?

"To záleží na představitelích tohoto klubu. Sotva vešlo ve známost, že jednání s Juventusem nyní padla, okamžitě se nám ozvali tři další zájemci, ochotní zaplatit za Patrika ještě víc než původně nabízel Juventus."

Italská média spekulují o zájmu Interu Milán, AS Řím, Paris SG, Evertonu… Odpovídá to skutečnosti?

"Můžu říct jen to, že jde o dva konkrétní zájemce z Itálie a tři z jiných zemí."

Přestoupí tedy Patrik Schick ještě nyní v létě?

"To má v rukou Sampdoria. Je také možné, že Patrik ještě přestoupí i do Juventusu."

Jak to?

"Ale ne letos. Hovořil jsem ještě se zástupci obou klubů. A Juventus se vyjádřil v tom smyslu, že pokud by Patrik Schick zůstal nyní v Sampdorii, jsou v Turíně připraveni vrátit se k jednáním zase za rok. Až zase bude realizovatelná Patrikova výstupní klauzule. Jak už jsem říkal, tím, že se letos posunulo datum za 15. červenec, se pro letošek už možnost využít této varianty eliminovala."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy