Paska: Stříbrné z Wembley hnal hlad po úspěchu, ten zmizel. Hvězdy ligy jsou jak Rusové

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 12. 2015 6:00
Pavel Paska, manažer týmu vicemistrů Evropy z roku 1996, míní, že tehdejší generaci nelze se současnou fotbalovou reprezentací srovnávat. I proto, že tuzemské ligové kluby vytvářejí nyní hráčům už natolik dobré podmínky, že reprezentanti, kteří v nich působí, netouží už za každou cenu po úspěchu a zahraničním angažmá
Pavel Paska věří, že český fotbal opět vychová novou silnou generaci, o kterou bude zájem i v evropských velkoklubech
Pavel Paska věří, že český fotbal opět vychová novou silnou generaci, o kterou bude zájem i v evropských velkoklubech | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Z pozice agenta rýsoval velké kariéry Tomáše Rosického, Jana Kollera, Karla Poborského a mnoha dalších fotbalových hvězd.

Epocha, kdy produkty české fotbalové školy patřily v Evropě k tomu nejžádanějšímu sortimentu, je ovšem pryč. Pavel Paska, šéf agentury ISM, nicméně hledá cesty k tomu, aby se zase vrátila.

"V první řadě musíme pojmenovat příčiny toho, proč mají dnes mladí čeští hráči problém se v bundeslize uchytit, zatímco jen před pár lety se jejich předchůdci dokázali po příchodu do Německa prosazovat i mezi hvězdy soutěže. A bylo lhostejné, jestli tam šli mladí, jako třeba Patrik Berger, který ve 20 letech vyhrál s Dortmundem ligu, nebo v pozdějším věku jako Pavel Kuka či Miroslav Kadlec, ten problém je jinde," míní Paska.

Mnozí teď říkají, že český tým, který vyrazí na Euro 2016, bude v mnohém podobný tomu z roku 1996. Tehdy jste u národního týmu pracoval jako jeho manažer, z Wembley se tenkrát slavně vezlo stříbro. Vidíte také nějakou spojitost mezi tehdejším týmem a tím současným?

"Rozdíl tam je a výrazný. Tehdy byl ten tým namixovaný, na šampionát jeli jak hráči, co už působili v evropských ligách, tak i ti z domácí soutěže. A především ti se pak stali tahouny toho úspěchu, i proto, že viděli, jaké mají kluci, co už byli venku, výdělky, jakými jezdí auty... Hráči z domácí ligy byli tenkrát po úspěchu neskutečně hladoví. A navíc měli fotbalové schopnosti, které jim daly šanci se v silných ligách rychle a naplno prosadit."

Co z toho chybí dnes?

"Obojí. Vytrácí se onen 'fotbalový hlad', motivace uspět i jinde, protože pět šest nejlepších českých klubů už  dokáže svým nejlepším hráčům vytvořit takové podmínky, že se to už začíná blížit těm slabším klubům ze Západu. Už jsme v tom směru předstihli Skandinávii nebo Rakousko... Nejlepší hráči v české lize jsou na zdejší podmínky velmi dobře zajištění a říkají si: Tady mám své jisté, proč bych se šel nervovat někam, kde je konkurence... Už v tom ohledu trochu začínají připomínat Rusy, kteří ve vlastní lize dostávají tolik peněz, že je do Anglie nebo Německa dneska nikdo nedostane. No a pak je tu i druhá část problému..."

Chybějící dovednosti?

"Přesně tak. Nechci se nikoho dotknout, opravdu nechci být nijak adresný, ale tomu, co po fotbalové stránce uměli dvacetiletí čeští kluci v době kolem roku 1996, se ta současná generace prostě ani nepřibližuje."

Co s tím?

"Vychovávat opět hráče s takovými dovednostmi, že si před nimi Evropa zase sedne na zadek a nabídne jim a jejich klubům takové peníze, že je v české lize už nikdo neudrží."

Mládež Sparty jde správnou cestou

To se snadno řekne, ale...

"Akademie už rozjíždí fotbalová asociace, výborně už fungují v některých klubech, třeba v Příbrami nebo ve Spartě. Tam teď mají vynikající dorost do 19 let, ti kluci vyhráli 17 zápasů z 18, Sparta jde opravdu dobrou cestou. A prvním produktem toho procesu je podle mě útočník Patrik Schick, který teď hostuje v Bohemians. Pokud se nám jeho kariéru podaří nadále citlivě řídit, mohl by z něj být hráč s obrovským potenciálem do budoucna."

Proč český fotbal ztratil kontinuitu s předchozí slavnou generací, v čem udělal chybu?

"Zavedla se například Juniorská liga, která fotbalistům jen prodlužuje dorostenecký věk. Srovnejme to s Německem, které vyhrává všechny mládežnické šampionáty, na které si vzpomenete. Tam žádná juniorská liga není, bundesligové kluby mají své juniorky ve třetí nebo čtvrté lize, mladí hráči se tam ocitají v zápasové konfrontaci se staršími, to jim něco dá. U nás hrozně dlouho nastupují jen proti stejně mladým fotbalistům, to je nikam neposouvá. A jestli si někdo myslí, že nemám pravdu, ať mi to dokáže!"

Proskočily zprávy, že chystáte velký projekt s vlastní, privátní akademií. Je to tak?

"Podobnými myšlenkami jsem se zabýval už před několika lety, kdy byla moje firma součástí globální společnosti IMG. Ta potom zrušila svou fotbalovou divizi, takže se všechno vrátilo do původních kolejí, ale dneska se ten trend spojování a vytváření velkých celků zase vrací. O něčem takovém uvažuji a součástí toho velkého projektu by mohlo být i zřízení akademie s přímou vazbou na některý ligový klub."

Jakou roli v těchto plánech hraje agent Pavel Zíka? V médiích se objevily zprávy, že by snad měl vaši firmu ISM převzít.

"No tak to v žádném případě. Přání pana Zíky jsou možná jedna věc, realita ale věc druhá. Něco jiného by bylo, kdyby se objevil silný investor, se kterým bych své know-how, kontakty a směřování firmy možná v budoucnu propojit mohl. Jenže pan Zíka v tom hraje roli pouze jako zaměstnanec toho potenciálního investora, nic víc. Já sám za sebe mohu říct, že rozhodně nemyslím na odchod z branže, naopak začalo mě to poslední dobou zase velmi bavit."

Jak změní český fotbal možný přechod na systém se samostatnou ligou?

"To je mimořádně důležitá věc. Záleží na tom, jak by taková liga byla definovaná, jak by fungovaly její vazby na mládežnický fotbal, na reprezentaci, na amatérský fotbal. Není to jen o penězích, ve hře je celý systém. Manažersky půjde o mimořádně těžkou úlohu, vyžadující velký fotbalový přehled a zkušenosti. Nejsem si úplně jistý, jestli si všichni zainteresovaní vůbec uvědomují dosah té chystané změny, a to do všech důsledků."

Den Rosického návratu určí Arsenal

Pojďme si chvíli povídat o některých vašich klientech. České fanoušky enormně zajímá odpověď na otázku, kdy se po zdravotních problémech vrátí na trávníky Tomáš Rosický...

"Chystá se na to velmi zodpovědně a intenzivně. Časový bod, kdy k návratu dojde, určí Arsenal. Přičemž Arséne Wenger nedávno zmínil konec ledna, tak uvidíme."

Existuje nějaká hrubá představa o tom, co by se s Tomášem mohlo dít v létě?

"Máme spolu dohodu, že dokud se nevrátí na hřiště, vůbec nebudeme uvažovat o tom, co bude dál."

A co mladší ročníky? Kupříkladu v souvislosti s Václavem Kadlecem se chvíli spekulovalo o tom, že by se mohl opět vrátit do Sparty. Ale nakonec převážila varianta s dánským Midtjyllandem. Proč?

"Ve hře už nebyla možnost hostování, Frankfurt připouštěl pouze transfer. A to za cenu, která třikrát čtyřikrát přesahovala limity, které má v tomto směru Sparta nastavené. Tak daleko zatím ještě české kluby nejsou, aby se jejich transferní představy posunuly na bundesligovou úroveň. Václav tedy zamířil do dánské ligy, kde ho čeká, přiznejme, jiná konkurence než v bundeslize, ale i tahle soutěž svoji kvalitu má, bude tam bojovat o titul, zahajuje druhý pokus o svou kariéru. Majitel Midtjyllandu vlastní jeden klub i v Anglii (Brentford), je jen na Václavovi, jak se znovu nastartuje. A v Evropské lize bude na jaře šance utkat se s Manchesterem United, na ten zápas se rozhodně pojedu podívat."

Co další hráči z německých soutěží? Myslím Adama Hlouška nebo Ondřeje Petráka.

"Hloušek ve Stuttgartu zůstává, to je definitivní. Honza Polák bude do léta v Norimberku a ohledně svého dalšího působení už zahájil rozhovory s panem Bartoňkem, vlastníkem Zbrojovky Brno. Co se týče Petráka, nedostával moc šancí, stojíme na rozhraní. Uvidíme v lednu, jsou tam možnosti hostování ve druhé bundeslize, objevila se také úvaha o jeho návratu do Slavie, ale tomu moc velké šance nedávám."

Proč?

"To je podobné jako v případu Kadlece a Sparty. Finanční požadavky bundesligových klubů, navíc u mladých hráčů, jsou zatím mimo představy zástupců české ligy. Na Slavii si sice vytyčili velké plány, ale i tam si nastavili tvrdé transferní limity, na které jsme narazili už v  případě jednání o možných příchodech hráčů z Jablonce."

Zmiňoval jste v této souvislosti, že rozhovory o Gregušovi či Pospíšilovi už padly a nadále se ještě jedná o Teclovi. Je to tak?

"Naformuloval bych to jinak. V dané fázi jsme se nedohodli, představy Jablonce a Slavie se lišily opravdu zásadně. Ale v lednu, kdy se transferní období rozjede naplno, se ke všem těm otázkám rozhodně znovu vrátíme."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy