Panenka je pro omlazení. Vrbu by to mohlo semlít, míní Vízek

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 9. 2013 8:00
Osobnosti českého fotbalu Panenka, Vízek a Cipro mluví o budoucnosti národního týmu.
Pavel Vrba trenérem reprezentace? Podle Ladislava Vízka Plzeň neopustí.
Pavel Vrba trenérem reprezentace? Podle Ladislava Vízka Plzeň neopustí. | Foto: Reuters

Praha - Jedna kapitola skončila, druhá se už pomalu otevírá. Fanoušky nenáviděný kouč Michal Bílek opustil lavičku národního fotbalového týmu a uvolnil místo svému nástupci. Kdo by jím měl být? A jakým směrem by se mělo v následujícím období ubírat reprezentační mužstvo?

"Jsem pro výrazné omlazení týmu," říká jedna z nejvýraznějších osobností českých fotbalových dějin Antonín Panenka. "Kvalifikace nám utekla, máme spoustu času na tvoření nového mužstva. Stavěl bych na mladých hráčích, myslím, že talentů máme dost," dodává.

V týmu by podle svých slov za každou cenu nenechával zkušené hráče, jako jsou Tomáš Rosický a Jaroslav Plašil.

Máš pochybnosti? Tak nereprezentuj

"Samozřejmě, nějaká zkušenost tam být musí, aby se mladí měli od koho učit. Ale ti hráči musí chtít reprezentovat. Pokud budou mít třeba ti dva jmenovaní nějaké pochybnosti, tak nemají v národním týmu co dělat," podotýká bez servítků Panenka.

František Cipro naopak nesouhlasí s omlazením za každou cenu. Nominovat by se podle něj mělo podle výkonnosti, bez ohledu na věk. "Příkladem může být Horváth. Ten by podle mě v současné kvalifikaci týmu pomohl, ale povolán nebyl," zmiňuje bývalý kouč Slavie příklad plzeňského kapitána.

Není dobré spoléhat na jednoho hráče

Nicméně i on vidí pozitivum v tom, že je dost času na tvoření nového týmu. "Někteří mladí hráči, kteří zatím šanci nedostali, by ji teď určitě měli dostat," míní Cipro. A Rosický? "U něj to bude souviset s tím, jak se mu bude dařit v Arsenalu. Starý ještě není, ale je často zraněný, uvidíme."

Podle Ladislava Vízka je kontraproduktivní tolik se spoléhat právě na Rosického. "Není to dobré. Před každým zápasem se bát, jestli nebude zraněný nebo unavený." I proto by zkušený fotbalový expert také preferoval určité omlazení týmu.

"Kluci jako Darida, Vydra, Kadlec nebo Pilař, až se uzdraví, by se měli stát oporami. Nechci zmiňovat belgický model, ale tam se jim to povedlo skvěle," říká Vízek.

Vrba? Vízek myslí, že z Plzně neodejde

Když mají osobnosti zmínit jméno nového reprezentačního kouče, jako první je napadne Pavel Vrba, ověnčený obrovskými úspěchy v barvách Plzně. Jenže zároveň vidí velký problém v jeho smlouvě s klubem.

"Národ si přeje Vrbu, ale je to otázka jednání, které určitě nebude jednoduché," podotýká Cipro. Panenka jmenuje kromě plzeňského lodivoda také kouče Jihlavy Františka Komňackého. "Oba jsou to výborní trenéři, ale oba jsou vázáni v klubu," připomíná.

Vízek si myslí, že Vrba k národnímu týmu nepůjde. "V Plzni to má krásně rozehrané, domnívá se, že to neopustí. Reprezentace by měla být ta nejvyšší meta, ale bohužel to tak úplně neplatí. Tlačenice na pozici reprezentačního kouče rozhodně nebude," konstatuje.

Kritéria by prý splňoval třeba Šilhavý

Přesto Vízek zmiňuje další jména. "Ivan Hašek, Zeman, nebo třeba mladší trenéři Šilhaví nebo Kozel. Proč ne. Třeba Šilhavý by ta kritéria splňoval. Hlavně bych si přál, aby to byl trenér, který vyznává útočný styl. Nedáváme góly, nevyhráváme doma, to se musí změnit."

Trenér v reprezentaci by měl podle Vízka být hlavně dobrým psychologem. "Národní tým je spíše o tom hráčském kádru, než o nějaké trenérské osobnosti. Když nejsou dobří hráči, trenér toho moc nezmůže. Proto si myslím, že nároďák by mohl po Bílkovi semlít třeba i Pavla Vrbu," uzavírá Ladislav Vízek.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy