Panenka vzpomíná na Eusébia i Beckenbauera. Při koronaviru jej podpořily tisíce zpráv

ČTK ČTK
22. 12. 2020 23:00
Bývalý fotbalista Antonín Panenka na podzim překonal nákazu koronavirem a už se cítí v pořádku. Potěšila ho obrovská podpora z celého světa, tisíce telefonátů a textových zpráv i velký billboard, který na stadionu v jeho bývalém působišti Rapidu Vídeň vyvěsili fanoušci.
Zrušený zápas Bohemians 1905 - Plzeň: Antonín Panenka
Zrušený zápas Bohemians 1905 - Plzeň: Antonín Panenka | Foto: Milan Kammermayer

Dvaasedmdesátiletého někdejšího záložníka by ani ve snu nenapadlo, že by se mohl stát legendou vyhlašovanou u příležitosti ankety Sportovec roku ČR. 

Panenka se stal 21. držitelem ocenění pro sportovní legendy. "Ani ve snu jsem nečekal, že bych se mohl dostat mezi elitu nejlepších sportovců Československa a Česka. Být ve společnosti sportovců jako Emila Zátopka nebo Věry Čáslavské je pro mě neskutečné vyznamenání. O to víc jsem překvapený a vážím si toho. Vyšel jsem z kolektivního sportu," řekl na tiskové konferenci Panenka.

"Moje krédo bylo hrát fotbal tak, abych ho povznesl výš než jen na obyčejné kopání do míče. Bavit sám sebe, spoluhráče i diváky. Třeba překvapivými věcmi, o kterých by si mohli vyprávět," dodal Panenka.

Jeho vrcholným kouskem byl legendární "dloubák", jímž rozhodl penaltový rozstřel ve finále mistrovství Evropy v roce 1976. Váží si ale i jiných věcí. "Na hodně vysoké místo kladu, že jsem měl možnost zahrát si ve výběrech světa a Evropy. Cítil jsem se mezi nimi strašně dobře. Byl jsem z nich nejmíň známý, ale bylo mi s nimi moc hezky. Jsou skromní, normální a vás berou taky tak. Podepsali se, nechali se vyfotit," řekl Panenka.

"Když trenér Max Merkel jmenoval sestavu zápasu a říkal: v brance Jašin, obrana Carlos Alberto, Beckenbauer, záloha vpravo Charlton, uprostřed Eusébio a vlevo Panenka, myslel jsem, že mě omyjou. Obrovská škola pro mě," dodal čestný prezident Bohemians Praha 1905.

V říjnu Panenka bojoval s koronavirem a prodělal oboustranný zápas plic. "Jestli už jsem v pohodě? Fyzicky ano, ale pořád v člověku vrtá takový ten červíček. Možná se trochu bojí, aby se to nevrátilo, což se údajně může stát. Já doufám, že ne. Je důležité, aby člověk byl optimista," uvedl.

Když zápolil s covidem-19, dostalo se mu obrovské podpory z celého světa. "Moc mě to potěšilo. Nečekal jsem, že se zvedne taková vlna přání, abych zabojoval a přežil. Lidi se za mě modlili. Dostal jsem tisíce esemesek a telefonátů, 14 dní jsem pak na to odpovídal. Šlo to z celého světa: Austrálie, Španělsko, Německo, Rakousko," řekl Panenka.

"Ozvali se mi i lidi, které jsem dlouho neviděl. Velmi hezké bylo, když mi fanoušci Rapidu poslali fotku, že vyvěsili obrovský billboard na tribunu, abych bojoval jako na hřišti. Netušil jsem, že by nemoc mohla člověka lidem takhle připomenout. Pro mě velmi povzbuzující," doplnil.

Je rád, že v poslední době přibývá penalt zahrávaných "dloubákem". "Jsem potěšený, že moje myšlenka neumřela a moji penaltu napodobují další a další hráči. Nejvíc mě těší, že to jsou hráči nejvyššího kalibru: Messi, Ronaldo, Ramos, Ibrahimovic. Mexická televize mi jednou pouštěla 80 až 90 penalt z celého světa, které byly kopnuté tímto způsobem, a chtěli, abych každou penaltu okomentoval. Zjistil jsem, že někde ve druhé argentinské lize to jeden hráč kopnul lépe než já, bylo to vizuálně hezčí. Perfektní," ocenil.

"Moje žena tenkrát dělala na patentovém úřadě na Václaváku a já se z legrace zeptal jejího kolegy, jestli se penalta dá patentovat. A on: 'Nejde, to není žádná hmotná věc'. Dnes se už dá patentovat i myšlenka, ale v mém případě už je pozdě," smál se Panenka.

Nedávno neproměnil penaltu "dloubákem" Ademola Lookman z Fulhamu. "Nechytám se za hlavu, jen je mi těch hráčů líto. Důležitá je jedna věc: abych brankáře svým chováním, očima a rozběhem absolutně utvrdil v tom, že to kopnu normálně. Pořád se dívám třeba do pravého rohu, i tam směřuje rozběh. To je celý princip," podotkl Panenka.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy