Panama Papers zmiňují i nového šéfa FIFA Infantina

ČTK ČTK
5. 4. 2016 21:38
V kauze Panamských dokumentů figuruje i jméno nového prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina
Prezident FIFA Gianni Infantino.
Prezident FIFA Gianni Infantino. | Foto: Reuters

Londýn  - V kauze Panamských dokumentů figuruje i jméno nového prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina. Z uniklých dokumentů, na něž odkazuje BBC, vyplývá, že současný šéf světového fotbalu ještě během svého působení v UEFA podepsal smlouvu s dvěma muži, kteří byli později obviněni z korupce.

V hledáčku jsou práva na Ligu mistrů

Kontrakt byl podepsán v roce 2006, kdy Infantino pracoval jako ředitel právního oddělení Evropské fotbalové unie. UEFA tehdy prodala práva na vysílání Ligy mistrů společnosti Cross Trading, jejímž majiteli jsou Argentinci Hugo a Mariano Jinkisové.

Oba patří ke 14 lidem, kteří byli po vyšetřování FBI loni obviněni z korupce. UEFA přitom dosud tvrdila, že s žádným z obviněných mužů v minulosti obchody nedělala.

Z dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca však vyplývá, že UEFA prodala ekvádorská práva na Ligu mistrů na léta 2006-2009 firmě Cross Trading za 111.000 dolarů. Ta je následně postoupila ekvádorské televizi Teleamazonas za 311.170 dolarů. K podobnému předražení došlo i v případě prodeje práv na evropský Superpohár.

Podpis ano, korupce dokázaná ne

Pod oběma smlouvami je jako jeden z funkcionářů UEFA podepsán Infantino. Neexistují nicméně žádné důkazy, jež by naznačovaly, že současná hlava světového fotbalu přijala v souvislosti s tímto kontraktem úplatek. Huga Jinkise a jeho syna Mariana FBI viní z toho, že během let rozdali ve snaze získat marketingová práva na úplatcích jihoamerickým funkcionářům miliony dolarů.

Mluvčí UEFA dnes uvedl, že unie jednala s Cross Trading proto, že se společnost tvářila jako kupec pro Teleamazonas a nabídla ze všech zájemců nejvyšší částku. "Co se týče pana Infantina, nevíme nic o tom, že by se ho FBI ptala na něco v souvislosti s tímto či jinými kontrakty," uvedl mluvčí.

Dlouholetý generální sekretář UEFA Infantino se stal prezidentem FIFA letos 26. února. Funkci převzal po Seppu Blatterovi a slíbil, že napraví image FIFA poničenou korupčními aférami.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy