Pospěch se vrací z bundesligy domů, bude hrát druhou ligu

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
3. 6. 2014 5:00
Opava se vrací do Fotbalové národní ligy a vítá navrátilce z bundesligy Zdeňka Pospěcha.
Zdeněk Pospěch svého času patřil do základu reprezentace, nyní se vrací do rodné Opavy, kde bude hrát 2. ligu
Zdeněk Pospěch svého času patřil do základu reprezentace, nyní se vrací do rodné Opavy, kde bude hrát 2. ligu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Opava - Podobnou radost jako zachráněné celky v Gambrinus lize měla při pádu Olomouce také třetiligová Opava.

Nešlo však o žádnou škodolibost, spíš o souhru okolností. Ta slezský celek katapultovala s předstihem do 2. ligy.

Klub tak může započít finální jednání s bývalým reprezentačním obráncem Zdeňkem Pospěchem, jenž se rozhodl vrátit z Německa domů.

Sestup pomohl k jistotě postupu

Slezský FC vede tabulku MSFL a zajistil si postup do 2. ligy už dvě kola před koncem ligy i díky tomu, že jeho jediným reálným konkurentem zbylo po víkendu olomoucké ´béčko´. A jelikož dva týmy jednoho klubu spolu v jedné soutěži hrát nemohou, slaví Opava návrat do druhé nejvyšší ligy s předstihem.

"Soustředili jsme se hlavně na svůj výkon, abychom nejprve porazili Hlučín. Poté jsme večer samozřejmě sledovali, jak si vede Olomouc," uvedl pro Aktuálně.cz generální manažer Opavy Alois Grussmann. "Za postup jsme rádi, ale moc mě netěší, že je to právě na úkor Sigmy, protože sám jsem tam působil," dodal bývalý opavský kapitán, který hrával mj. také za Ostravu, Vítkovice nebo Třinec.

"Byla tam radost, ale pociťovali jsme hlavně úlevu," vylíčil atmosféru v klubu, který loni z Fotbalové národní ligy sestoupil a měl okamžitý návrat stanoven jako hlavní úkol.

Do třetí ligy nechtěl

Jeho splnění zásadně přiblížilo příchod 35letého obránce Zdeňka Pospěcha. Opavský rodák v místním klubu s velkým fotbalem začínal. V roce 2001 jej přes několik hostování koupil Baník Ostrava, odkud se vyšvihl do Sparty, reprezentace i zahraničních angažmá v dánské Kodani a bundesligové Mohuči.

Po skončení letošní sezony se však z rodinných důvodů rozhodl pro návrat domů.

"Určitě to hrálo důležitou roli. Víme, odkud přichází, a také pro něj by bylo hodně nepříjemné, kdyby se měl vrátit z bundesligy do třetí ligy. To samozřejmě nechtěl. Byli jsme domluveni, že do druhé ligy by se vrátil. Doufejme, že si v tomto týdnu sedneme a vše doladíme," nastínil situaci okolo důležité posily Grussmann.

 

Právě se děje

před 29 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy